Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
29.04.2012, 18:43

„Дежа ву“доби Гран при на „Панфиз 2012“

Претставата „Дежа ву“, во изведба на визуелниот театар на „Бодекер и Неандер“ од Берлин, е добитник на наградата „Гран При“ на годинешното, петто издание на „Панфиз“- фестивалот за пантомима и физички театар. Наградата ја додели жирито во состав : Ѕвезда Анѓеловска, актерка и режисерка, Дарко Велјиќ, актер и пантомимчар и драматургот Дарко Спасов.

Фестивалот заврши во саботата, со претставата „Колекционер“, на гостите од „М студио“ театарот од Романија, а беше одржан во копродукција меѓу независните театари „Страница“ и „Театар 007“ од Скопје, со поддршка на Министерството за култура, МНТ и Универзална сала. (К.Р.)


Статијата е прочитана 196 пати.

Испрати коментарДоделени наградите на XXIV Саем на книгата
„Политички есеи“ и „Бебето од катран“ на Денко Малески
„Марина Абрамович
Викторија Абрил горда на филмот на Митевска
Добитничката на „Роман на годината“ потпишуваше книги на Саемот на книгата
Каде се новите оперски проекти?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Ведро

Вторник
Сончево
Макс: 29°C, Мин: 11°C

Среда
Ведро
Макс: 29°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |