Број 3633  понеделник, 18 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter
На прво место

Само три нови ѕвезди на владиното небо

Груевски реши и овој пат да ги задржи околу себе најблиските соработници

Александра М. МитевскаНема поголеми изненадувања меѓу имињата предложени за членови на новата влада на Никола Груевски. Во списокот, кој мандатарот го достави во Собранието во петокот доцна навечер, на една рака може да се избројат кандидатите за министри што досега не биле многу експонирани на политичката сцена. Најголемо изненадување е новиот министер за образование, 30-годишниот Панче Кралев, чие име се чуваше во тајност до последен миг, а кој досега воопшто не беше познат во јавноста. Претходно, како изненадување, беа пуштени и имињата на новите министри за надворешни работи - Никола Попоски и за економија - Ваљон Сарачини.

Составувајќи го третиот владин кабинет, втор во коалиција со ДУИ, Груевски реши и овој пат да ги задржи околу себе најблиските соработници, така што интервенциите што се направија се само козметички. Да не понудеше ДУИ неколку нови, но познати имиња за министри и да не се направеа некои ротации на ресорите, сликата на новата влада ќе беше речиси идентична со досегашната.

Миле Јанакиески, Елизабета Канческа-Милевска, Веле Самак и натаму ќе бидат дел од владата, наспроти процените дека Груевски ќе им се заблагодари на досегашната соработка бидејќи нивните имиња не се најдоа на пратеничките листи на предвремените избори. Но, отсега во најблиското опкружување на премиерот нема да бидат Михајло Маневски, Васко Наумовски и Зоран Коњановски, откако беше договорено ресорите правда, евроинтеграции и одбрана да и' припаднат на ДУИ, која за министри ги избра досегашниот градоначалник на Сарај, Блерим Беџети, долгогодишната пратеничка, Теута Арифи, и доскорешниот министер за економија, Фатмир Бесими. Откако Собранието ќе ја избере новата влада (тоа би требало да се случи најдоцна до крајот на јули, а се очекува да биде многу порано), на скалите во парламентот нема да се фотографира ниту Антонио Милошоски, кој од поодамна соопшти дека се повлекол од министерската функција на свое барање.

Изборите и коалицискиот договор ВМРО-ДПМНЕ - ДУИ резултираа со унапредување на Спиро Ристовски од заменик во министер за труд и социјала - ресор што досега им припаѓаше на интегративците. Кандидирањето на Абдулаким Адеми за министер за животна средина, пак, се смета за чекор назад за еден од најблиските соработници на Али Ахмети. Во изминатите три години Адеми беше вицепремиер за Рамковниот договор - позиција на која сега се враќа Муса Џафери, кој во периодот 2008-2011 година беше министер за локална самоуправа. Џафери беше вицепремиер за Рамковниот договор и во Владата на СДСМ (2002-2006).

Неочекувана беше и ротацијата на правникот Никола Тодоров од образование во Министерството за здравство, со кое досега раководеа само лекари.

Цртички од премиерската биографија

Во биографијата што старо-новиот премиер, Никола Груевски, ја достави во Собранието, меѓу другото, стои дека тој „има силна верба во Бога, а идеалот од кој се раководи во текот на својот живот е работење и исклучително посветена работа за доброто и просперитетот на својата земја“. Груевски навел и дека е лидер на ВМРО-ДПМНЕ од 2003 година, при што прецизирал дека станува збор за десноориентирана партија.


#
Статијата е прочитана 4308 пати.

Испрати коментар

Од: g
Датум: 18.07.2011 01:19:17
5 se. a teuta arifi i nevzat bejta?
Од: Jelena
Датум: 18.07.2011 03:23:35
odlicno. Samo napred! Veruvam vo ovoj tim. Gi poznavam licno i Kralev i Saracini, se raboti za strasno intelegentni, pametni i ambiciozni momci. Takvi lugje ni trebaat. Dosta veke so starci i teoreticari bez nitu eden praksa i bez nikakov sens i vestini za menadjiranje.
Од: tatoo
Датум: 18.07.2011 08:35:43
За каква посветеност во Бога брбори овој? Тој кој најосновните три закони од Библијата милион пати ги прекршил (не лажи, не кради и љуби го ближниот свој)? Како не му е срам.
Од: Dobrila
Датум: 18.07.2011 08:47:39
Nisto ke ke bide od drzaviceto so nedokvakani politicari amateri. Crniot period doprva ek dojde. Mladite prodolzuvaat da begat.
Од: toni
Датум: 18.07.2011 09:32:36
UUUZZZAAAASSSS,kako na drug nacin da go prokomentiram noviot sostav na VLADA.A. i kaj go najdoa detistevo za OBRAZOVANIEEEEEEEE,katastrofa,Kako bre toj ke sedne na REKTORSKA uprava,pred tie profersori,.......?on bre ne znae kako funkconira eden nastaven cas,a kamo li pa politikata na Obrazovanie da ja vodi?GRUJOOOO
Од: sofce
Датум: 18.07.2011 09:42:31
Jelena ovie decava nemaat pojma od nisto , i da ne se lazeme deka nesto ke promenat
Од: Трпе
Датум: 18.07.2011 09:42:58
Нормално само три или се 5,кога неможат да најдат по квалитетни во нивните редови.Така ке биде се додека имаме селектор кој формира тим за да не победува.Тој работи само во лишен интерес а народот го користи само за стрижење и молзење.Тој е лажен патриот а лаже и дека верува во бога.Како може да верува во бога кога со гаволот сојуз гради.Тоа што излегува од негова уста се треба обратно да се сваќа.Неговата биографија ке биде запишана по заминувањето од власт.Само тогаш се ке биде изгубено.
Од: petre
Датум: 18.07.2011 10:00:13
Gospod da im e na pomos , so Teuta i slicni na nea Sto se cekase tolku za vladata ako ostanuvaat skoro site isti Bitno mu bese da ne se dade MVR , a deka ke propadne drzavata ne mu e gajle Podobro da dadese se na DUI barem ke bevme na cisto . Na ovaa vlada ne i trebat cesni i vredni luge Za zalenje sme
Од: Do Jelena
Датум: 18.07.2011 10:18:45
Se citas li sto pisuvas??????
Од: bitola
Датум: 18.07.2011 10:57:16
A so bidna so Konjanov da ne znaj nekoj?
Од: svetle
Датум: 18.07.2011 11:28:27
Todorov go sredi obrazovanieto, sega mu e na red zdravstvoto. So sposobnost ke bese ova? Partijata nema kadri, sega e veke potvrdeno jasno. So isklucok na ministerkata za kultura, si ja tera rabotata kako treba.
Од: граганин определен
Датум: 18.07.2011 12:23:41
Zalna Makedonija.......!!!!
Од: korektorot
Датум: 18.07.2011 12:29:44
Во врска со владата на грујо, ќе Ви раскажаам една приказна. Пред неколку века, Турскиот Султан му заповедал на Везирот да ги собере сите најпаметни деца од Царството и да ги испрати по светот да студираат. По некое време откако сите испозавршиле кој право, кој медицина кој земјоделство и така натаму, ги собрал школуваните деца и ги прашал: "Ти бе што заврши?" Право" одговорил првиот. "Ааа, ти ке бидеш министер за здравство, "А ти" "Медицина" "ЕЕ, ти ќе бидеш министер за земјоделие" И така сите откако убаво ги испомешал, Везирот го прашал: "Аман Царе, што направи, та џабе ли ги школувавме овие деца да правникот министерува со здравство, лекарот со земјоделие инженерот со министерство за правда и тн" На тоа Султанот му одговорил: "Е мој Везиру, ако лекарот во здравство, правникот во правда, ни Ти ќе бидеш Везир, ниту пак јас султан"...
Од: Ana
Датум: 18.07.2011 12:39:29
Znaci katastrofa, jas Samak, Mile, Todorov i Ivo Ivanovski ne bi gi zela vo Vlada a kamoli da im dadam uste edna sansa. Demek Todorov obrazovanie go oprai pa sega zdravstvo ke go sreduva. Katastrofa.Za Jankuloska, Stavrevski, Pesevski i Kancevska e vo red sto gi ostavi.Isto taka Ristovski e dobar izbor za Minister. Dobro e sto go trgna Naumovski ama mozese da go imenuva Konjanovski za Trud a Spiro Ristovski za Obrazovanie. Ili pak Vlatko Gjorcev za obrazovanie. Covekot sto mu ja donese najgolemata pobeda ne go stavi minister - sramota. A za kadri ima partijata dobri kadri mnogu podobri od smesnata trojka (Todorov, Ivanovski, Janakievski) I pocesni i pointeligentni i porabotlivi.
Од: dule
Датум: 18.07.2011 13:17:45
rabotava, pazete grujo da ne ve naceka na ulica sami, ke ve napravi ministri :)))))) p.s. jelena, ne znam kolku ti e dogovorot na delo ili drzavnata plata, ali pretpostavuvam deka ne e tolku visoka za nadomesti za glupostite sto gi imas napisano
Од: Доле влада
Датум: 18.07.2011 14:24:04
Ова не е влада на Република Македонија ова е список на послушници кој ќе и овозможи на мафијата да краде и да го осиромашува народот и да ја уништува Македонија.
Од: Hari
Датум: 18.07.2011 15:49:52
Ona blesavo dete sto ne bruka vo svetot i sto donese pobeda vo Istocna makedonija no kako? So kup pari sto bea deleni po selanite, toa e pobeda, zasramete se, vakov rezil nemalo kaj nas. Detista delikventi ministri . Cukni malku glava a pred toa izvadi gi ocilata rozevi.
Од: Зелена
Датум: 18.07.2011 15:51:47
Дали по грешка е напишано Јелена?!
Од: True
Датум: 18.07.2011 17:06:15
Se pametnite luge mu zaminuvaat na gruevski!Mu ostanaa istite psolusnici.Da ne se lazeme i pticite na grankite veke znaat deka Naumovski go odbi za minister za obrazovanie pa go najde ova detistevo Pance.Katastrofa!Razocaran sum maximalno.
Од: neopredelena
Датум: 18.07.2011 19:36:47
Odlicna e prikaznata od - korektorot. Taka e, Grujo si stava nepismeni deca da mu bidat ministri za da go slusaat nego. Nesmee nikoj drug da bide popameten. eeeej odgovor od pretsedatel na vlada na prasnje na novinar za denot na drvoto odgovori: posle ke vo kazam. e koga posle be primiere, koga posle?

Најди! во Утрински
На прво место
10 точки од владината програма
Маневски ќе го унапреди Туфегџиќ
Ротации
Биографии на новите министри

"""