Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
04.04.2012, 13:18
Џејмс и Ентони со сезонски рекордиМајами по четврти пат во сезоната ја совлада Филаделфија, овојпат со 99:93, Индијана подобра од Њујорк со 112:104 со пресврт во второто полувреме

Четврта сезонска победа над Филаделфија и 16-та во низа на домашен терен во отсуство на Дерик Роуз остварија кошаркарите на Мајами во НБА лигата. Славеа со 99:93 во натпревар во чиј центар на внимание беше Леброн Џејмс. Човекот впиша личен рекорд во оваа сезона, постигна 41 кош, негови беа 12. од последните 14 на неговата екипа, а најголема поддршка притоа имаше од Марио Чалмерс кој уфрли 19 поени. За „жешките“ ова е 48 радост сезонава до која стигнаа благодарение на одличната игра во одбрана во последните две четвртини.

Коби Брајант одново во улога на спасител на тимот на Лос Анџелес Лејкерс. Првата ѕвезда на „езерџиите“ постигна тројка на 6,8 секунди до крајот и не дозволи да биде прокоцкана предноста од 17 коша што ја имаа неговите соиграчи во дуелот со Њу Џерси. Во триумфот против нетси со 91:87 тој вгради 24 коша, дабл-дабл ефект забележаа Пау Гасол (22 поена, 12 скока) и Рајмон Сешнс (19 поени, 11 скока). Лиде�� во гостинскиот состав беше Дерон Вилијамс со 20 поени.

И додека играчите на Њу Џерси не успеаја да направат пресврт тоа им појде од рака на нивните колеги во Индијана кои во второто полувреме ја анулираа позитивата од 17 коша на Њујорк за конечни 112:104. Последниот период пејсерси го добија со 40:17, а прв стрелец меѓу нив беше Дени Грејнџер со 27 поени. На никси кои настапија без Амар Стадемаер и Џереми Лин не им беа од помош ниту 39 коша на Кармело Ентони, рекордни за него во оваа сезона.

Резултати: Торонто - Шарлот 92:87, Кливленд - Сан Антонио 90:125, Индијана - Њујорк 112:104, Мајами - Филаделфија 99:93, Детроит - Орландо 102:95, Мемфис - Голден Стејт 98:94, Сакраменто - Феникс 100:109, Лос Анџелес Лејкерс - Њу Џерси 91:87.

Статијата е прочитана 239 пати.

Испрати коментарУнгарски комплекс без крај
Шпанските екипи доминираат во Лига Европа
Ватерполистите на чекор до Олимпијадата
Унгарски клуч за олимписките порти
Македонско знаменце во собата на Федерер
Македонија немоќна против Црна Гора
Вардар и Работнички без предност во реваншите
Челзи и Реал ја комплетираа полуфиналната четворка
Романците не' оддалечија од Лондон
Македонија одбројува до Гетеборг
Либанец постигна 113 коша!
Фени индустри на фајнл форот во Балканската лига
Металург и Вардар Про се избегнаа во полуфиналето на СЕХА лигата
Баерн и Барселона во полуфиналето на ЛШ
Замина легендарниот голгетер Џорџо Киналија
Победа на македонските ватерполисти против Холандија
Ѓоковиќ - Го играм мојот најдобар тенис досега
Македонските ватерполисти поразени од Грција
Ракометарите неуверливи пред Гетеборг
Брајант донесе победа за Лос Анџелес Лејкерс
Фени и МЗТ на една победа до финалето во плеј-офот
Само бод за Манчестер Сити против Сандерленд во Премиер лигата
Овации за Фишер во „Стејплс центар“, Оклахома ги доби лејкерси
Милан и Барселона тактички, Баерн подобар во гости
Оклахома не запира, нова вечер за паметење на Брајант
Денис Родман банкротирал и е тешко болен
Реал пресилен за Апоел (0:3), Челси со гол предност пред Бенфика
Одредени двојките за четвртфиналето во ракометната Лига на шампиони
Раниери доби отказ од Интер

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Ведро

Сабота
Локални грмотевици
Макс: 22°C, Мин: 7°C

Недела
Обилни врнежи
Макс: 17°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |