Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
26.04.2012, 14:58
„Балканска приказна“ во Куршумли анОтворена изложба на фотографии од фотографи од Скопје, Атина, Белград, Призрен и Тирана

„Балканска приказна“ е насловот на изложбата на фотографии отворена во Куршумли ан, во Старата скопска чаршија, на која се презентирани селектирани споменици од периодот на Османлиската Империја на Балканот, од 14 до 19 век. Организатор е Центарот за промоција на одржливи земјоделски практики и рурален развој -ЦеПроСАРД, а автори на фотографиите на богатото, но честопати запоставено културно наследство, се петмина наградувани фотографи од Скопје, Атина, Белград, Призрен и Тирана.

Иван Блажев е фотографот од Скопје, а изложбата завчеравечер истовремено беше отворена во Солун, а претходно имаа можност да ја видат и граѓаните на Атина. Таа ќе го продолжи патувањето во Призрен, Белград, Тирана, Берлин и Брисел, но и во други градови на Балканот и во Европа. На нејзиното отворање во Скопје премиерно беше прикажан и 27-минутен документарен филм.

Овој мултимедиски проект базиран на изложба на 50 специјално нарачани фотографии од муслимански, христијански и од еврејски споменици на Балканот има цел да го стимулира јавниот дискурс за историјата на Балканот, да го промовира чувството на заедничка историја врз основа на верски и етнички соживот и да придонесе за промоција и зачувување на културното наследство. Вклучува и едукативни програми со историски прошетки и со фотонатпревари наменети за деца од училишна возраст и за возрасни. Раководителката на проектот Ивана Петкановска е задоволна од досегашната соработка со партнерите од сите земји, а нагласи дека изложбата привлече големо внимание кај основните и средните училишта кои организирано ќе ја посетат до затворањето на 9 мај.

„Балканска приказна“ е проект на институтот Гете, кој е реализиран со финансиска помош од Европската унија. Во него партнерски учествуваат повеќе од десет невладини и владини организации, во соработка со тим од историчари предводени од проф. Христина Кулури од Универзитетот за социјални и политички науки „Пантеон“ од Атина. Изложбата е отворена секој ден од 9 до 17 часот. (К.Б.)Статијата е прочитана 387 пати.

Испрати коментарПочина Светлана Христова Јоциќ
„Ромео и Јулија“ за отворање на „Охридско лето“
„Театра“ прославува прв роденден
Затворање на Скопскиот фестивал со филмот на Теона Митевска
Дуќаните-лепенки во Безистен не требало да се урнат
Добротворен настан за обнова на училиште во селото Серменин
„Пипл“ ја прогласи Бијонсе за најубава жена на светот
„Драми“ од Дејан Дуковски промовирана во МНТ
Каде исчезна првата дама на Русија?
„Орбитал“ и „Паблик Енеми“ на „Скопје гори“
Со автобиографија ги вратил долговите
Збогум за свршеникот, па во прегратка на Шон Пен
Линдзи Лохан ќе ја глуми Елизабет Тејлор
Шест дена во фокусот на книгата
Ексцентричниот Авнер ќе го отвори „Пaнфиз“
Светска премиера на „90 минути“ на Иво Трајков во Берлин
Доделени наградите на „Мајкрософт“ филмскиот фестивал
Младата Ева Богоевска на фестивалот „Сан Ремо Јуниор“
„Или-или“ со нови наслови и попусти на Саемот на книгата
Предавања на Виталиј Комар во Музејот на современа уметност
Заврши снимањето на серијата „Др. Хаус“
„Животот на Молиер“ - претстава за паметење
Жарко Лаушевиќ заработил 200.000 евра од својата книга„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 26°C, Мин: 8°C

Сабота
Ведро
Макс: 26°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |