Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
26.10.2012, 14:39
Азаренка не знае против СеренаАмериканката го доби и дуелот на ВТА-шампионатот во Истанбул со 6-4, 6-4

Викторија Азаренка 11. пат покажа дека е беспомошна кога од другата страна на мрежата ќе застане Серена Вилијамс. Во дербито на групната фаза од ВТА Чемпионшип во Истанбул, Американката ја совлада првата тенисерка на светот со 6:4, 6:4, потврдувајќи дека за неа и нејзините шанси за пехарот не се важни бројки, рејтинзи и статистики. За разлика од вториот меч, со На Ли, импресионираше со 35 винери и 11 аса.

„Тренирав напорно, очекував да играм подобро и тоа се случи со текот на времето“, беше кратка Серена, која со третата победа во Истанбул го обезбеди првото место во црвената група. Азаренка загуби петти пат оваа сезона од Серена и дојде до скор од 1:11 во меѓусебните дуели. Поболно е тоа што Азаренка допатува во Истанбул со 13:0 во победи, а по 14. против Кербер дојде Серена и како криптонит ја оневозможи.

„Имав премногу пропуштени шанси. Малку сум тажна, но морам да се рехабилитирам бргу“, изјави Азаренка, која сега ќе мора да ја победи На Ли ако сака да го освои второто место и да обезбеди пласман во полуфиналето. Кинеската вчера ги задржа шансите за прогрес благодарение на триумфот над отпишаната Кербер (6:4, 6:1).

„Денеска бев пофокусирана. Анжелик играше одлично во дефанзива, но мојот тренер ме подготви за тоа и ме советуваше да играм со повеќе топспин и тоа профункционира“, го кажа својот впечаток Кинеската.

Во единствениот натпревар од белата група, Саманта Стосур, која дебитираше како замена за Петра Квитова, загуби од Сара Ерани со 6:3, 2:6, 6:0. „Пред два дена знаев дека таа ќе ја замени Квитова, така што имав време да се подготвам. Беше агресивна, но јас одиграв одличен меч. Се надевам така ќе биде и утре“, рече Ерани, која денеска ќе го игра одлучувачкиот меч со Радванска.

НА ЛИ СЕ ВРАТИ ВО ИГРА

Резултати од третиот ден, црвена група: С. Вилијамс (3., САД) - Азаренка (1., Белорусија) 6-4, 6-4; На Ли (8., Кина) - Кербер (5., Германија) 6-4, 6-1.

Бела група: Ерани (7., Италија) - Стоусур (9. Австралија) 6-3, 2-6, 6-0.Статијата е прочитана 285 пати.

Исп��ати коментарХоризонт и Вардар на исто растојание
Мазе прва во велеслаломот во Зелден
Фетел пред Алонсо во Индија
Барселона продолжува со победите во Примера
Шарапова против Серена Вилијамс во финалето на Мастерсот во Истанбул
Реми на Вардар Про во Нашице
Арсенал во финишот го скрши отпорот на КПР
(ФОТО) Четврти пораз во серија за МЗТ Скопје во АБА лигата
Вардар Про гостува кај Нексе во СЕХА лигата
Азаренка против Шарапова во полуфиналето во Истанбул
Металург убедлив против Загреб во СЕХА лигата
МЗТ Скопје со Пипaн по триумф против Црвена звезда
Надал ги откажа Париз и Лондон
Пипан - Ќе се обидам да ја подигнам играта на повисоко ниво
Самарџиски победи, Антиќ и Мекејлеб поразени
Само Георгиевски со победа во Лига Европа
Јубилејниот 100. Тур де Франс ќе почне на Корзика
Кожув немоќен против Рилски
Азаренка на мускули против Кербер
Словенецот Алеш Пипан нов тренер на МЗТ Скопје
Германска енигма за „кралевите“
Вардар Про доминантен против Борац
„Фемили“ го минира Рајковиќ!
Магдебург се плаши од „Кале“
Шахтјор му зеде мерка на Челзи

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Обилни врнежи

Недела
Обилни врнежи
Макс: 22°C, Мин: 8°C

Понеделник
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (37)
Власта никогаш не е доволна. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Интервју - Уметноста е начин на комуникација
Ликовниот уметник Игор Јосифов и во МСУ, како на повеќе места во светот, ја привлече публиката со своите дела...
Интервју - По сето актерство во денот, ѕиркам во очите на Ахил
Јас бев пионер во нешто што сега е веќе етаблирано. Синхронизацијата беше, можеби, мојот најголем професионален ризик, к...
(ФОТО) Обама гласаше во Чикаго
Со предвременото гласање тој стана првиот американски претседател кој гласал пред денот на изборите...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |