Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
23.10.2012, 16:31

Опозицијата се обедини во Сојуз за иднинатаЧетири партии се приклучија на опозицискиот фронт предводен од СДСМ - ЛДП, ВМРО-Народна, Достоинство и Обединети за Македонија

ФОТО: Петр Стојановски

Некогашните лути непријатели денеска седнаа на заедничка маса и ставија потпис на новиот опозициски фронт, предводен од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. Четири нови партија од десницата, левицата и центарот (ЛДП, Обединети за Македонија, ВМРО-Народна и Достоинство) се приклучија на новиот Сојуз на иднината, најавувајќи битка како што велат за иднината на земјата. На идното партиско сојузништво потписи ставија лидерите на партиите Бранко Црвенковски, Андреј Жерновски, Љупчо Георгиевски, Стојанче Ангелов и претставникот од Обединети за Македонија, Раде Милосовски. Лидерот на ВМРО-Народна, Љупчо Георгиевски на свеченоста во хотелот „Холидеј Ин“ се појави со сина вратоврска. Тоа е само една од отстапките, кои што Георгиевски тврди дека е подготвен да ги направи во иднина, во интерес на државата.

„Од денеска целата македонска опозиција е заедно со една цел – битка за иднината на Македонија“, изјави лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски на потпишувањето на договорот, кој беше повеќепати најавуван во изминатите месеци, и се случи во моменти кога многумина се сомневаа дека може да дојде до окрупнување на опозицискиот блок.„Многумина се сомневаа дали е можно да се случи ваква соработка. Не е спорно дека сме ралични. Во минатото сме воделе тешки политички битни, сме се напаѓале и сме се навредувале. Но, сега сите сме согласни дека предизвикот пред кој е исправена Македонија е поголем од нашите разлики. Иднината на граѓаните е поважна од теснопартиските интереси и од некогашните недоразбирања“, рече Црвенковски.

Договорот меѓу петте партии се случуваше во исто време додека Владата го празнуваше 23 Октомври – Денот на ВМРО. Според лидерот на ЛДП, Андреј Жерновски не е случајно избран датумот, оти не станува збор за партиски празник, туку за празник на сите Македонци.

„Јас сум ВМРО, вие сте ВМРО, само не сме ДПМНЕ“, рече Жерновски во преполната сала. И покрај разликите во партиските платформи, според него, една работа сепак ги зближува сите - тоа е љубовта кон Македонија. (Д.Т.)

Статијата е прочитана 5075 пати.

Испрати коментарБерлускони осуден на четири години затвор
Опозицискиот Сојуз ги претстави кандидатите за градоначалници во Скопје
За девет месеци буџетскиот дефиц��т колку за цела година
Просечната нето плата во август 20.965 денари
Корисниците на ОНЕ ќе сурфаат преку Сан Вајрлес
Наградата „Сахаров“ за ирански активисти
Полицаец вмешан во шверц на лажни азиланти во ЕУ
Директор на „Ексон мобил“ убиен во Брисел
Самарас го величеше Александар Македонски во Солун
Дијаспората ќе вади пасоши во македонските дипломатски претставништва
(ФОТО) Николиќ - Спорот меѓу МПЦ и СПЦ не е нерешлив
На Груевски не му се брза со одговорот до Грција
Викендот обилни врнежи и засилен ветер
Владата ќе отвора банка за матични клетки
„Окта“ од наредната недела ќе пласира готови производи
Бразилка роди близнаци на 61 година
Маите демантираат - Нама да има крај на светот на 21 декември
Филе - ЕУ мора да го задржи фокусот на проширувањето
ЕБOР - Годинава растот на македонската економија само 0,3 отсто
Покренато обвинение за „Монструм“
Мемети - Во Македонија има насилството врз децата и меѓу нив
ОМД ja критикува Клинтон за изоставувањето на Македонија
Над 40 Авганистанци убиени во бомбашки напад во џамија
Министрите на ЕУ за итни мерки за запирање на лажните азиланти
Кремљ демантира дека Путин има здравствени проблеми
(ФОТО) Обама гласаше во Чикаго
Создаден ембрион од тројца „родители“
Атина никако да го финализира договорот за штедење
Српскиот претседател Николиќ во посета на Македонија
Јани Макрадули кандидат за градоначалник на Скопје
(ФОТО) Спасувачка „драма“ на Матка
Поголеми субвенции за извоз на земјоделски производи
Маскиран во кловн силувал деца и сликите ги ставал на интернет!
Фатена група која продавала девојчиња од Македонија и од Косово
СДСМ ги критикува трошоците на власта за „Скопје 2014“
Грција чека одговор на Меморандумот
„Дојче телеком“ во Македонија и Хрватска ќе направи нов технолошки исчекор
Велика Британија излезе од рецесија
Норвешка донираше подвижна болница за АРМ
„Амнести интернешнл“ ја осуди прекумерната употреба на сила во ЕУ
Производите на „Витаминка“ во Обединетите Арапски Емирати
Санкции за работодавците, благосостојба за работниците
Владата ќе субвенционира решавање спорови со медијација
Хилари Клинтон на балканска турнеја без Македонија
Предлогот на Николиќ ја раскара СПЦ
Враќањето на визите би бил погрешен и радикален чекор
Повреден градежен работник во Бунарџик
ЕК негира каков било договор меѓу Грција и „тројката“
Бугарија ќе распише референдум за нова нуклеарка
Муслиманите слават Курбан Бајрам
Попоски на средба со Вишеградската група
„Аман“ ќе поднесе тужба против Регулаторната комисија и ЕВН
Осумнаесетгодишник се фрли од зграда во Карпош
Македонија ќе почне со преговори ако одобри Советот на ЕУ
Момче почина туширајќи се во сопствената куќа
(ФОТО) Отворена новата зграда на Министерството за надворешни работиJas, 23.10.2012 17:47:12
Ала смо се скупили беќари.
sara, 23.10.2012 18:06:24
Edno golemo bravo za site , a posebno za idniot gradonacalnik na naj ubavata skopska opshtina Centar. Gospodine Zernovski jas sakam da ziveam navistina vo ubava opstina kakva shto nekogash i beshe, Ve molam toa da i mi go ovozmozite vo shto jas i ne se somnevam!
Posmatrach, 23.10.2012 18:12:50
Mislam deka SDSM podobro ke pomine dokolku odi samostojno na izbori. Ova e zapravo bitka pomedju DPMNE i SDSM (Makedonija e sosem po strana) i celokupnoto makedonsko glasachko telo, koe e kako so noz podeleno, e svesno za toa. Sostojbata e mnogu naelektrizirana, kako ke bide na izborite, posebno ako bidat i parlamentarni, sam bog znae. Ednite opsednati so omrazata kon Branko i komunjarite, drugite kon Gruevski i sharlatanite, ke ne odvedat vo gradjanska vojna. Ljubov, milost i pochit nema i nema da ima! Do tamu se doterani rabotite so prerodbata na nacijata vo sto pogreshni chekori. Neka ni e Gospod na pomosh. Na albancite ne im e potreben, tie si ja terat svojata.
ФЕЛИКС, 23.10.2012 18:13:16
Познаваќи им го минатото,сегашноста и она што доаѓа би се рекло коалиција за небиднина.Се друго не вреди да се искоментира.
ile, 23.10.2012 18:27:58
Nema da dobiete nisto so Ljubco Georgievski.
pile, 23.10.2012 19:46:20
„Јас сум ВМРО, вие сте ВМРО, само не сме ДПМНЕ“, рече Жерновски во преполната сала.Taka e G-dine Zjernovski no nekoj brendot VMRO vo minatoto uspesno go koristi za manipuliranje so emotivnite cuvstva na gragjanite, a Ustavniot sud na R.Makedonija nikako po sopstvena inicijativa da se pozanimava so ovoj sustinski element koj neosnovano go zgolemuva glasackoto telo na DPMNE so svetiot Makedonski brend.Posakuvam uspeh na Sojuzot za idnina na R.Makedonija, so priklucuvanje na site drugi opozicioni partii a posebno od albanskiot politicki blok,ili imaat povazjna agenda od vladeenje na pravoto i primena na Evropskite vrednosti.Pobednickiot Sojuz mora da napravi korekcija vo rasporeduvanje na gradonacalnickite mesta dikolku odluci da ne gi bojkotira,da rezervira ne 40% kolku sto se politicki neopredelenite glasaci i koi go odlucuvaat pobednikot, tuku 20%, od koi edno gradonacalnicko mesto vo pogolema Opstina i da gi povikaat site neopredeleni, so istiot model i za parlamentarnite izboriNAPRED
dedo trpe, 23.10.2012 20:30:19
feliks ajde ednas poslusaj ne i nas postarite vo sekoja corba lut piper ne se stava. so tvoite komentari za sekoja napisana statija ili kolumna stana dosaden te molam ostavi ne si tolku sposoben i od nekoi tvoi komentari se gleda deka komentiras samo da zemes dnevnica pozdrav
Gjorgji, 23.10.2012 20:49:57
Star track- the next generation :-))
Aleksandar, 23.10.2012 21:13:12
Nekako mi izgleda na Sojuz na minatoto. Lugevo treba ednas zasekogas da svatat deka pripagaat na minatoto a ne na idninata. Ali Gruevski i ovaa igra brilijantno ja izigra nema sto. Se ottarasi od svojot olos go zede najdobroto od sdsm na petkovski i cela mladina, napravi 40000 clena samo vo sk, procitav sdsm nema tolku vo cela Makedonija i gi ima site etnikumi vo svojata Koalicija za Makedonija. Epa gospodo od Idninata ke vidite na izbori dali ste idnina ili minato....
Hari, 23.10.2012 23:12:49
Felco ostana bez komentar??? Go cenime i minatoto-OKTA, segasnosta kompleten debakal na site polinja so amnestii, tenderi, kriminal od nevideni razmeri-Sk-2014. 6 godini tvojot ovcar bega od dueli, sto e normalno na zapad, samo za kukavici, lazovi i lugje koj manipuliraat so lugjeto preku Mirki i Milemkovci? NAJPAMETNIOT poteg i na Ljupco i na Branko koga vo drzavata vladee fasizam.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 5°C

Ведро

Сабота
Локални грмотевици
Макс: 21°C, Мин: 9°C

Недела
Локални грмотевици
Макс: 23°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (36)
Tито во дилема дали да се разведе од Јованка. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ФОТО) Обама гласаше во Чикаго
Со предвременото гласање тој стана првиот американски претседател кој гласал пред денот на изборите...
Верски профит во Мека
Милиони луѓе секоја година доаѓаат и и' носат милијарди долари на саудиската економија...
Доналд Трамп во отворена војна со Обама
Ќе даде пет милиони долари во добротворни цели ако Обама ги објави своите документи...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |