Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
08.10.2012, 09:46

Путин како „супермен“

Рускиот претседател Владимир Путин вчера го прослави 60.роденден во кругот на семејството во родниот град Санкт Петербург. Неговите симпатизери организираа низа манифестации во негова чест, а опозицијата организираше простести на кој го исмеваше. Без разлика на се`, така или инаку, цела Русија го славеше вчера Путиновиот јубилеј.

Руската телевизија НТВ синоќа емитуваше документарен филм за претседателот на Русија, Владимир Путин, во кој тој е опишан како неуморен и сериозен лидер, кој не прифаќа внатрешни и меѓународни критики.

Филмот „Непознатиот Путин“, исто така, го прикажува спартанскиот режим на рускиот лидер, кој вклучува секојдневни физички активности, умерена исхрана и работа до доцна во ноќта.

Во документарецот Путин одговара на некои деликатни прашања.

- Опозицијата има право да го изрази своето мислење во рамки на законот, изјави рускиот претседател.

За опозициските лидери тој вели дека „ако човек претендира да биде лидер треба да покаже дека е способен за нешто“.

- Не отфрлам никого и не сакам да понижам ничие достоинство од евентуалните опозициски лидери, но освен кревање врева, парадирањето и надворешниот ефект, тие треба прво нешто да направат, да докажат и да покажат дека се способни, а потоа да претендираат да бидат лидери. Се надевам дека по природен пат ќе се отстрани плевелот и ќе се појават навистина силни, интересни и содржајни луѓе, кои се способни да преземат одговорност, истакнува Путин.

Во врска со пресудата на трите девојки од панк групата „Пуси рајт“, Путин вели дека ја поддржува одлуката на Судот.

- Мојата прва реакција беше дека тие треба да се извинат и да побараат прошка и со тоа да заврши, но тие продолжија да креваат врева и на крај стигнаа до суд, кој им пресуди две години затвор, одговори шефот на руската држава.


Статијата е прочитана 1282 пати.

Испрати коментарПоевтинува паркирањето во Центар
Порталите ги затемнија екраните
(ФОТО) Меркел донесе поддршка, но не и подароци
Ставрески - Македонија мост за азиските компании кои извезуваат Европа
Уапсен познат дилер на дрога од Арачиново
(ФОТО) Сашо Станинов имаше сообраќајка во Скопје
Протестно писмо од Тачи до Самарас
Мистериозна смрт на момче во Тетово
Колективен договор за работниците од енергетиката
Лејди Гага пет часа разговараше со Џулијан Асанж
Слобода на изразување, но без говор на омраза
Вакцинацијата против грип почнува в петок
„Тојота“ највреден бренд во светот на автомобилите
Мемети - Стоп на злоупотребата на децата
Реафирмирана словачката поддршка за евроинтеграција на Македонија
Обама и Ромни со израмнета поддршка
Компанијата „ХТЦ“ ја губи битката со „Епл“ и „Самсунг“
(ФОТО) Илузионистот Блејн ја заврши смртоносната точка во Њујорк
Двајца избодени во крвава тепачка во Кичево
Крвната одмазда во Албанија одзеде 5.700 животи
Битолчанец силувал 19-годишна девојка
Брисел за северниот дел на Косово нуди повеќе од Ахтисари
Филе утре ќе го обелодени извештајот за Македонија
ОМД - Треба да се стави крај на двојните стандарди
САД на дострел на Пјонгјанг
Oктомвриски рок од Еврогрупата за грчките реформи
Меркел под полициска опсада во Атина
Психијатрите ќе одлучуваат за судбината на мајката-убиец
Споменикот на Приштина ќе биде дивоградба
Од идната година нема веќе пријавување ДДВ на шалтери
ДУИ не ја смени тактиката за законот за бранители
Меркел под полициска опсада во Атина
Судска медицина доби лабораторија за форензични ДНК анализи
Индиjците преку Македонија ќе го освојуваат европскиот пазар
Грција во фокусот на дводневен состанок на министрите за финансии на ЕУ
Две веледрогерии казнети со 770.000 евра
Целосно изгоре стариот манастирски конак во велешко Согле
Малолетник нападнат на автобуска постојка
Половина милион граѓани низ „Сити мол“
Испила коктел со течен азот, останала без желудник
„Скопско“ и „Кока Кола“ по еколошки стандарди
Објавен конкурсот „Жан Моне“ за новинари и фоторепортери
Крвава тепачка со безбол палки во дискотека во Виница
Дизелот и Еуросупер 98 поевтинуваат за половина денар
Се самозапали поранешен политички затвореник во Албанија
Јаманака и Гордон добитници на Нобеловата награда за медицина
Јанкулоска - Ќе продолжи истрагата за претседателот Трајковски
Нападнат полициски пункт во јужна Србија
Лансирана капсулата „Змеј“
Убедлива победа на Чавез
Бугарија доби шлаканица на своја територијаobjektiven, 08.10.2012 13:20:12
Da ja vratis Rusija vo normala po MASAKRIRANJETO na Gorbacov i Elcin ne treba da si *Supermen* tuku *Supermen na kvadrat*. A kako sto gledame toa Vladimir Vladimirovic Putin i go napravi, za dobroto na Rusija i celiot svet. Ja zazivea Ruskata ekonomija, ja vrati voenata mok, a sekako deka glasackoto telo i ruskiot narod znaat toa da go cenat.Glasaa za nego milioni, ta ne ni trebase vtor krug na glasanje.Ovie sto sakaat gjoa demokratija i gi ima nekolku desetici iljadi koi se permanentno prisatni na prozapadnite tn *demokratski, slobodni i objektivni* mediumi, se samo klovnovi na Zapadot.Sitni dusicki koi si gledaat pred i se svoi licni interesi, a nekoi od niv i ne znaat sto sakaat, tie kolku da menuvaat nesto.Mladost - ludost, bi reknale starite.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 8°C

Ведро

Вторник
Претежно облачно
Макс: 21°C, Мин: 7°C

Среда
Делумно облачно
Макс: 24°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (21)
Хрватската пролет. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка��
Сликата со Брејвик вознемири многумина
Атанас Ботев смета дека институциите во земјава се незаинтересирани за промовирање и поддржување уметници, освен на одре...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |