Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
16.03.2012, 10:36

Познати учесниците во четвртфиналната фаза од Лига Европа

Англија остана без свој претставник во четвртфиналето, откако двете екипи од Манчестер беа елиминирани од Спортинг, односно Атлетик Билбао

По одигрувањето на реванш осминафиналите натпревари во фудбалската Лига на Европа, познати се осумте екипи кои ќе продолжат со натпреварувањето во следната фаза.

Англија остана без свој претставник во четвртфиналето, откако двете екипи од Манчестер беа елиминирани од Спортинг, односно Атлетик Билбао.

Реазултати од реванш осминафиналните финалните натпреварите: Атлетик Билбао - Манчестер Јунајтед 2:1 (3:2 прв натпревар), Удинезе - АЗ Алкмар 2:1 (0:2), Хановер - Стандард 4:0 (2:2), ПСВ - Валенсија 1:1 (2:4), Манчестер Сити - Спортинг Лисабон 3:2 (0:1), Олимпијакос - Металист 1:2 (0:1), Бешикташ - Атлетико Мадрид 0:3 (1:3), Шалке - Твенте 4:1 (0:1 ).

Според овие резултати пласман во четвртфиналето обезбедија: Атлетик Билбао, АЗ Алкмар, Хановер, Валенсија, Спортинг Лисабон, Металист, Атлетико Мадрид и Шалке.


Статијата е прочитана 545 пати.

Испрати коментарЛига Европа
Отворен патот за „Ел класико“ финале во Лигата на шампионите
Налбандијан се враќа во форма
Чикаго победи во дербито на „Истокот“
МЗТ Скопје Аеродром во следните три сезони ќе игра во АБА лигата
Свиндал со мал кристален глобус во супервелеслалом
Челзи ја спаси честа на англискиот фудбал

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Ведро

Сабота
Ведро
Макс: 17°C, Мин: 3°C

Недела
Сончево
Макс: 19°C, Мин: 4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |