Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
15.03.2012, 12:16
Свиндал со мал кристален глобус во супервелеслалом Италијанецот Кристоф Инерхофер победи на денешната трка во Шладминг со само две стотинки подобро време од второпласираниот Алексис Пинтуро од Франција и шест стотинки од третопласираниот Марсел Хиршер од Австрија

Малиот кристален глобус во оваа дисциплина му припадна на Аксел Лунд Свиндал од Норвешка со 413 бодови, пред Дидие Куш од Швајцарија кој освои 400.

Борбата за првата позиција во генералниот пласман станува се поинтересна, бидејќи Хиршер со денешните 60 бодови, ја намали разликата на 75 бодови во однос на лидерот Бает Фојц од Швајцарија.

Фојц има 1330 бодови, Хиршер 1255, а трет е Свиндал со 1131.

До крајот на оваа сезона во Светскиот куп остануваат уште две трки, велеслалом в сабота и слалом в недела.


Статијата е прочитана 302 пати.

Испрати коментарЛига Европа
Отворен патот за „Ел класико“ финале во Лигата на шампионите
Познати учесниците во четвртфиналната фаза од Лига Европа
Налбандијан се враќа во форма
Чикаго победи во дербито на „Истокот“
МЗТ Скопје Аеродром во следните три сезони ќе игра во АБА лигата
Челзи ја спаси честа на англискиот фудбал

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 9°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 15°C, Мин: 2°C

Сабота
Сончево
Макс: 18°C, Мин: 3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |