Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
29.04.2012, 17:35

По повод смртта на Светлана Христова-Јоциќ - комеморација во ДПМ

Во понеделник во 12 часот, друштвото на писателите на Македонија во своите простории ќе одржи комеморативна седница

По повод смртта на македонската поетеса Светлана Христова Јоциќ, Друштвото на писателите на Македонија, во понеделник во 12 часот, во своите простории ќе одржи комеморативна седница.

Светлана Христова-Јоциќ која беше член на ДПМ, а во еден период и негов претседател, почина на 27 април во Скопје. Беше погребана во саботата на гробиштата во Ѓорче Петров, во присуство на почитувачи на нејзиното богато творештво, писатели, поети, пријатели и членови на семејството. (К.Б.)Статијата е прочитана 820 пати.

Испрати коментар„Марина Абрамович
Викторија Абрил горда на филмот на Митевска
„Дежа ву“доби Гран при на „Панфиз 2012“
Лилјана Петровиќ во тимот на Калиопи
Почина Светлана Христова Јоциќ
„Ромео и Јулија“ за отворање на „Охридско лето“
„Театра“ прославува прв роденден
Затворање на Скопскиот фестивал со филмот на Теона Митевска
Дуќаните-лепенки во Безистен не требало да се урнат
Добротворен настан за обнова на училиште во селото Серменин
„Балканска приказна“ во Куршумли ан
„Пипл“ ја прогласи Бијонсе за најубава жена на светот
„Драми“ од Дејан Дуковски промовирана во МНТ
Каде исчезна првата дама на Русија?
„Орбитал“ и „Паблик Енеми“ на „Скопје гори“
Со автобиографија ги вратил долговите
Збогум за свршеникот, па во прегратка на Шон Пен
Линдзи Лохан ќе ја глуми Елизабет Тејлор
Шест дена во фокусот на книгата
Ексцентричниот Авнер ќе го отвори „Пaнфиз“
Светска премиера на „90 минути“ на Иво Трајков во Берлин
Доделени наградите на „Мајкрософт“ филмскиот фестивал
Младата Ева Богоевска на фестивалот „Сан Ремо Јуниор“
„Или-или“ со нови наслови и попусти на Саемот на книгата
Предавања на Виталиј Комар во Музејот на современа уметност
Заврши снимањето на серијата „Др. Хаус“
„Животот на Молиер“ - претстава за паметење
Жарко Лаушевиќ заработил 200.000 евра од својата книгаKiril Trpkov, 29.04.2012 19:24:42
Neka i e vecna slava i pomen na golemata makedonska poetesa Svetlana Hristova-Jocic. Neka bide pametena po coveckata doblest i dobrina i po poetskiot zbor, stroen i stamen - kakva sto bese taa!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Ведро

Вторник
Сончево
Макс: 29°C, Мин: 11°C

Среда
Ведро
Макс: 29°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |