Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
15.09.2012, 16:29
Ставрески: Владата подготвена со многу мерки против рецесијатаВладата го предвиде негативниот БДП во вториот квартал од годината и ги презема сите неопходни мерки. Во оваа фаза останува насочена кон изнаоѓање решенија што гледаат напред, кон поддршка на стопанството, заштита на бизнис заедницата, граѓаните и социјалните категории, рече денеска вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески.

Одговорајќи на новинарски прашања по прес-конференцијата за стартот на реализацијата на кредитната линија од МБПР, Ставрески нагласи дека за Владата во овој период е најбитно да му се помогне на стопанството, да се подобри неговата лик��идност, да се заштитат примањата на вработените и да нема поголеми отпуштања.

- Податокот што го објави Државниот завод за статистика за вториот квартал од годинава беше на некој начин очекуван и претходно најавуван и од наша страна. Владата укажа на очекувањата дека вториот квартал ќе биде негативен. Заради тоа навреме презеде мерки со кои интервенираше во неколку области. Со ребалансот во мај и јуни го прилагодивме Буџетот, ги задржавме капиталните инвестици на високо ниво со цел преку нив да влијаеме во насока на поддршка на стопанството и навреме обезбедивме две кредитни линии, пред да бидат објавени овие податоци, нагласи Ставрески.

Допрва се очекуваат ефектите од двете мерки, едната која предвидува 100 милиони евра за малите и средните претпријатија и другата со која се обезбедени 11 милиони евра за земјоделските петрпијатија.

Вицепремиерот потсети дека се објавени и мерките за компаниите од металуршката индустрија со кои сериозно ќе им се помогне и во насока на обезбедување финансиски средства, како и во насока на прилагодување на нивните барања кои во голем дел се прифатени.

- Владата објави и програма за заштита на социјалните категории на населението преку изведување јавни работи, креирање околу 4.000 работни места директно по таа основа и дополнителни работни места преку привремените вработувања во рамки на Агенцијата за вработување, заштита на сите остатанти категории граѓани преку навремена исплата на пензиите, земјоделските субвенции,... Тоа е сериозен пакет за мала земја како Македонија, подвлече Ставрески.

Статијата е прочитана 857 пати.

Испрати коментарЈованка Броз - Титова Совладетелка (2)
Полицијата тврди дека разузнавачот не бил убиен
ЗНМ го поддржа Законот за декриминализација
Филе очекува позитивен извештај, а Груевски почеток на преговoри
Царината заплени 14,5 кг дрога на Табановце
Трамвајот ќе стаса во 2013 година
Невработени ќе добијат пари да отворат фирма
Крвава пресметка на пазар во Струмица
Над 17 илјади студенти седнаа во академските клупи
Македонското вино ќе се извезува на кинескиот пазар
Бугарија би можела да ги уценува Македонија и Србија
СДСМ - Власта се обидува да ја минимизира рецесијата
Академската година во Тетово почна со албанската химна
Прекршочни пријави за директорите на чаирските училишта
Почна изградбата на мостот над реката Серава
САД и Јапонија ќе се бранат со штит
Со воени аташеа ќе се јакне имиџот на Македонија
Прашкиот аеродром преименуван во „Вацлав Хавел“
Почина норвешката принцеза Рагнилд
Избрана новата барокна фасада за „Нама“ и „Метропол“
Пратениците расправаат за електронската здравствена картичка
Државата ќе го преземе долгот на МЖ „Транспорт“
Хилари Клинтон на 4 октомври во Косово
Почнува академската 2012/2013 година
Филе - Политичките партии ја дестабилизираат Македонија
Австриската Виена Иншуренс ја презеде Кјуби Македонија
Вук Јеремиќ го презема претседавањето со Генералното собрание на ОН
Апелација ја потврди пресудата за убиството на Чеврески
Седумнаесет тела пронајдени во Мексико
Филе во Скопје на третиот состанок од Пристапниот дијалог
Продолжува комисиската расправата за Законот за бранителите
Од џамија укадени 20.000 евра
СДСМ - Еврозоната и ЕУ не се во рецесија
Македонија спроведе многу реформи со високиот предпристапен дијалог
Груевски - Владата презема мерки за надминување на увезената рецесија
Доколку се загрозат институциите, ВМРО - ДПМНЕ е подготвена за избори
Се регулира заминувањето на македонските работници во странство
Град Скопје распиша конкурс за архитектура
Девет цивили загинаа во воздушен напад на НАТО во Авганистан
Измамнички „заспале“ сопружници и ги ограбиле
Нуркачи го чистат дното на Охридското Езеро
Карл Билд спречен да ја посети Тимошенко
Апсења во Москва по „Маршот на милионите“
Арифи со позитивни очекувања пред средбата со Филе
Во прекин сообраќајот на патниот правец Ресен-Охрид
Четворица НАТО војници загинаа од „пријателски оган“ во Авганистан
Измамник од Германија ветувал вработувања во странство
Безбедноста на принцот Хари во Авганистан не е загрозена
Владата го усвои Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета
СДСМ - За рецесијата е виновна лошата економска политика на Владата
Осум фирми добија 2,7 милиони евра од кредитната линија на МБПР
Талат Џафери пред Комисијата ја читаше „Тишина“ од Ацо Шопов
Груевски - Законот за бранителите не е против некој етникум
Талибанците ја нападнаа базата на принцот Хари
Почнува изградбата на Институтот за белодробни заболувања
О Нил - Меѓународната заедница да и каже „не“ на Грција
Разузнавач почина од истрел на работното место
Прва ��редба Иванов - Нишани во Охрид. Загина телохранител на албанскиот претседател
Запалена германската амбаса во Судан
„Оне“ одбележа 10 години во Македонија
Папата дојде во Либан со порака за мир
Гореше само во Националниот парк „Јасен“
Почина Драган Тумановски, судија во Врховниот суд
Ердоган - Изетбеговиќ ме замоли да се грижам за БиХ
Скопјани на 23. септември ќе појадуваат на Камениот мост
Гостиварец преживеа пад со возило во бездна
Попоски - Македонија е конструктивна кон соседите
Цистерни на „Млаз“ биле користени за шверцот, тврди Магаш
Инфлацијата ја креваат цените на храната и на нафтата
Македонија и официјално во рецесија!
Талат Џафери урива рекорди во молчење
Јапонија се откажува од нуклеарната енергија
Дожд, град и силен ветер денеска и за викендот
Нови судири пред американската амбасада во Каиро
„Скопје сити мол“ ќе ги отвори вратите на 4 октомври
Четворица уапсени за нападот во Бенгази
Кацин - Македонија мора да одговори на внатрешните дилеми
Препораката на СЗО нема да го намали бројот на пушачи
Грците ќе одат во пензија на 67 години
„Индепендент“ - САД имале информации за нападите врз дипломатските мисии
Четворица руски туристи загинаа во автобуска несреќа близу Солунсузе, 15.09.2012 17:37:40
Аууу,овие ептен забегале!Замислете си само го предвиделе и веќе одамна чекале да се случи пад на БДП.БРАВО!А,што направивте да не дојде до тоа?Градевте споменици за да порасне туристичката посетеност?БРАВО!Не гледам никаква причина Бранко да биде изземен од одговорност за падот на БДП.Бичиклиски на прес под итно 24/7
Трпе, 15.09.2012 19:22:41
Кум Ставре веќе најавува нов ребаланс на буџетот.Но никако нема да се откажат од проектот Скопје 2014(за домакинско работење).А мерки ке му земе на народот,решенија има безброј за да се извлечеме од кризата.Вработените ке ги превоспита да можат да живеат со минимална плата.Ич не е важна големината на платата, важно е да се зема и да имаш работа.Не е важно и дали сметките може да се платат без разлика што секојдневно има покачување на цените на давачките и основни потреби.Ова влада има многу интересен штос на владеење.Првин те плаши,па ти го загорчува животот а потоа глуми Робин Худ.(спасител).
TODOR, 15.09.2012 21:02:49
MERKITE ZA RECESIJATA ,SE DA NI OTVORITE LOGORI OD VREMETO NA HITLER I TOGAS I PARI KE ZASTEDITE I KE SE SPASITE OD GLADNITE USTI A VAS SE KE VI TECAT SEFORMITE KAKO STO TREBA .SO MERKATA GOLI OTOK NISTO NEMA DA POSTIGNITE ZASTO TIE STO KE ODAT TAMU KE BIDAT KAKO DA SE PRATENI NA LETUVANJE I PLUS VIE NE SAKATE DA KORISTITE KOMUNISTICKI METODI ?
od ostrijot, 15.09.2012 21:28:49
za nekolku nedeli ke znajeme poveke dali vo izjavite na ministerot stavrevski keima malku vistina ili kebide pak trubenje vo praazno.
kole, 15.09.2012 21:51:13
Се засили Вице Премиерчево !!!????? ЏАМ ќе свитка..................
Ајван Доктор®, 16.09.2012 00:22:43
Сигурно се прашувате како бладата ќе им помогне на социјалните категории?Па,нормално ќе ви изгради уште кичспоменици,барокни згради,ќе залепи барокна фасада на стара зграда и ќе ја прогласи за новоизграден преродбенички објект...Какви привремени вработувања?Па,за почеток ќе натрупа уште неписмени во јавната администрација како привремено вработени,без право на стаж и социјални додатоци!Ќе исплаќале редовни пензии,а тие секој месец стигнуваат се подоцна!Платите,ќе почнеме да ги сонуваме!Долговите со „задолжница“не важат за најголемиот должник и најголемиот упропастувач на економијата во земјава - владата на РМ!Кредитите,веќе одат по пријателска линија и преку политички врскички!Најновото задолжување е за враќање на долговите од веќе постојните кредити!Рајот допрва нè очекува!Се наѕираат ефектите од „генијалните“мерки на владата:секојдневно цените на храната одат кон небото;струјата,секој месец е сè поскапа,бензинот исто!Цветаме!
lola, 16.09.2012 11:23:40
Zamislete oVaj da bidi minister za finansii vo Japonija, Mozite da zamislite a.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Делумно облачно

Понеделник
Грмотевици со дожд
Макс: 26°C, Мин: 14°C

Вторник
Делумно облачно
Макс: 28°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (2)
Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ФОТО) Трочлениот екипаж на МВС успешно се врати на Земјата
Астронаутите од екипажот на Меѓународната вселенска станица во орбитата работеа речиси 125 деноноќија...
Во Конго отриен нов вид мајмун
Овој вид мајмуни локалните жители ги нарекуваат лесула, а нивните задници имаат специфична сина боја...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |