Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
11.06.2012, 23:02

(ЕП 2012) Шевченко за дебитантска победа на Украина

Ко-домаќинот на ЕП ја совлада Шведска со 2:1, двата гола за Украинците дело на ветеранот од Динамо Киев, за Швеѓаните погоди Ибрахимовиќ

Украина со победа стартуваше на ЕП 2012. Во дебитантскиот настап на завршните турнири Украинците ја совладаа Шведска со 2:1 во групата Д и дополнително ги подгреаја надежите за пласман во нокаут фазата на шампионатот што беше и нивна основна цел. Јунак во мечот беше ветеранот Андриј Шевченко кој со двата гола во второто полувреме (55 мин. И 62 мин.) ја поништи позитивата на Швеѓаните што им ја обезбеди Ибрахимовиќ во 52 минута.

Мечот ни оддалеку не навестуваше таков расплет на настаните. Особено не според прикажаното во првиот дел. Приспивна беше увертирата на олимпискиот стадион во Киев вечерва, а предвесник на возбудувањата и головите беа завршните 15 минути во кои Украинците создадоа четири прилики за гол меѓутоа не реализираа ниту една. На спротивната страна Ибрахимовиќ се закани, но стативата беше сојузник на Пјатов.

Вториот дел далеку повозбулив и подинамичен, период од натпреварот кој донесе три прекрасни гола и еуфорија кај домашните навивачи како да е освоена континенталната круна. Со оваа победа Украина е лидер во групата Д со оглед дека Франција и Англија претходно ремизираа (1:1) и направи голем исчекор кон четврт-финалето на ЕП 2012. (С.Д.)


Статијата е прочитана 937 пати.

Испрати коментар(ЕП 2012) Четвртфиналните порти останаа заклучени за Хрватска
(ЕП 2012) Роналдо конечно проработе, Португалија во четвртфинале
Македонските ракометари п�� третпат ќе играат на Светско!
(ЕП 2012) Чешка и Грција први четвртфиналисти на ЕП
Македонија повторно ја порази Литванија на нејзин терен
(ЕП 2012) Убавицата на првенството за Англија
(ЕП 2012) Франција ги стивна еуфоричните Украинци
Мајами изедначи во финалето на плеј-офот
(ЕП 2012) Шпанија ја торпедира Р. Ирска
Кошаркарите ја загубија „контролката“ со Русија
(ЕП 2012) Хрватите и' откинаа бод на Италија
(ЕП 2012) Гомез ја потпиша втората победа на Германија на ЕП
(ЕП 2012) Португалија до витални бодови на ЕП
Оклахома поведе во финалето на НБА лигата
ЕП 2012 - Полјаците и Русите без победник во меч од висок ризик
ЕП 2012 - Чешка за шест минути ја урна Грција
(ЕП 2012) Франција и Англија си поделија по бод
Надал по седми пат го освои Ролан Гарос
(ЕУРО 2012) Хрватите сигурни против Ирска
Хамилтон победник на Ф1 трката во Монтреал
Дождот го прекина машкото финале на „Ролан Гарос“
(ЕУРО 2012) Италија извлече реми против Шпанија
Мајами е вториот финалист во НБА плеј-офот
(ЕУРО 2012) Гомез кобен за Португалија
(ЕП 2012) Данска ја изненади Холандија
Шарапова победничка на „Ролан Гарос“
Ракометарите со пет гола предност ќе одат на реванш со Австрија
(ВИДЕО) Насилства на почетокот на ЕП, падна првата жртва
Германската тешка артилерија против Роналдо
Ѓоковиќ лесно против Федерер за финале со Надал
Русите демонстрираа сила против Чешка
Полска и Грција ремизираа на отворањето на ЕП
Болт одвај победи во Осло
(ЕВРО ВЕСТИ) Баерн Минхен со десетмина играчи на ЕП
Фудбалското лудило може да почне

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Ведро

Вторник
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 14°C

Среда
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |