Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
16.03.2012, 16:41

Косово не сака фуснота

ВИЕНА – Заменикот на косовскиот министер за надворешни работи, Петрит Селими, тврди дека Приштина нема намера вечно да настапува со фуснота на меѓународните собири. „Не го менувавме името. Во договорот стои дека се работи за привремено решение“, изјави тој за австриската новинска агенција АПА.

Селими истакна дека договорот овозможува напредување, укажувајќи на студијата за изводливоста за склучување спогодби за стабилизација и приклучување кон ЕУ, која сега треба да се изработи. Тој, исто така, ги критикуваше претстојните локални избори во Србија, кои се распишани и во Косово. „Тоа е провокација и целосно е неприфатливо“, порача Селими.

Кога станува збор за интеграција на северот на Косово, Селими е оптимист и истакнува дека е „потребно време“. Делегацијата на Косово завчера го напушти регионалниот собир во Белград на кој беше претставено со името со фуснота. Поради немањето фуснота, Србија го напушти собирот во Сараево. „Проблемите со собирите во Белград и Сараево се обид Приштина на самите настани да го промени бриселскиот договор“, изјави тој, реагирајќи на овие настани еден од потписниците на спогодбата, шефот на белградскиот тим Борислав Стефановиќ. (Танјуг)


Статијата е прочитана 527 пати.

Испрати коментарНајбогатиот човек во светот доаѓа во Македонија
Српски убиец со години живеел во Охрид под лажен идентитет
Штипјани грабнале 17-годишна девојка
Откажана изградба на „Белене“
Во турски хеликоптер загинаа 16лица
Да се урнат сите цркви на Арапскиот Полуостров
Пораст на проституцијата во Атина
Маскирани лица нападнале старец во неговата куќа во штипското село Драгоево
Куќата на Словенец продадена поради неплатени сметки во износ од 124 евра
Трајановски: Скопје ќе биде поделен на квартови и блокови
Отпуштенби сто чиновници во грчкото министерство за развој
Во Охрид уапсен српски државјанин, баран по потерница од Интерпол
Северна Кореја ќе истрела сателит
Одземени возила кои вршеле јавен превоз без дозволи
Шок во семејството на македонскиот Швајцарец
Кривични пријави за тројца предизвикувачи на инцидентoт во автобусот бр. 65 на ЈСП
Попоски – Хаџинасто
Црногорскиот претседател Вујановиќ во посета на Македонија
Лани 6.000 поплаки од потрошувачи
Куршуми најдени крај река
Кој е Македонецот што ди��ееше во Базел
Венизелос моли да го изгласаат
Карзаи
И Ѕинго со тужба против Бошкоски
Ахмети - Дијалогот всушност е започнување на преговорите со ЕУ
Телата на загинатите деца се враќаат во Белгија
Претседателката на кривичен Неделковска се сели во Врховен
Дијалогот е мост кон пристапните преговори со ЕУ
Десетина насилници претепаа момче
Во сообраќајка кај Пехчево загина едно лице
Компанијата „Бенетон“ гради текстилен центар во Ниш
Иднината на Македонија е во ЕУ, реформите да продолжат
Воjникот што уби 16 цивили во Авганистан префрлен во Кувајт
ОМД ја поздрави Резолуцијата на ЕП за Македонија
Кавадарци ќе донира за изградба на црквата „Св. Петка“
Филе
Скопје и Атина се притискаат да најдат решение за името
Почнува пристапниот дијалог на високо ниво Македонија - ЕУ
Струја удри дете во училишен дворjovan, 17.03.2012 01:45:42
Znaci i ovie dobija privremeno ime. Oni so fusnota koja objasnuva deka se na *bivsa Srbska teritorija*, naseto so dodatno objasnuvanje vo stilot *bivsi Yugosloveni*. Ovde nesto se gotvi. Po novo sto ke bide, ke vidime. Za bivsovo ,znaeme.
angele postarot, 17.03.2012 02:42:03
E da si ja peevme Od Vardara do Triglavace si bevme ohajbe.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Ведро

Сабота
Ведро
Макс: 17°C, Мин: 3°C

Недела
Сончево
Макс: 19°C, Мин: 4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |