Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
03.07.2012, 17:21

Втора ослободителна пресуда за млекарот Душко

Илиевски на суд со експертско вештачење докажал дека во неговата нива во индустрискиот дел на градот расте див коноп и дека никогаш не одгледувал дрога

Битола - Основниот суд во Битола втор пат донесе ослободителна пресуда за фармерот Душко Илиевски, неговиот брат Цане и татко им Томе за случајот со наводната марихуана во нивната нива со компири. Сепак, портпаролот на Основниот суд во Битола, судијата Милка Бизевска, демантира дека има официјално објавена пресуда за исходот од судењето за фармерот.

Илиевски на суд со експертско вештачење докажал дека во неговата нива во индустрискиот дел на градот расте див коноп и дека никогаш не одгледувал дрога. Вели, со експертиза и' докажал на министерката Гордана Јанкулоска што е марихуана, а што див коноп.

„По две години голгота, откако бев апсен од оваа нива со компири, првостепениот суд од Битола пак донесе одлука дека Душко млекарот треба да има ослободителна пресуда. За сето она што го поминав, сега докажав дека сум невин и дека ова е див коноп, кој се' уште го има во нашите ниви“, изјави Илиевски токму од сред нивата со компири каде што и оваа пролет изникнал див коноп.

Илиевски се' уште се жали дека е под притисок од власта заради учеството во протестите на фармерите по пропаѓањето на „Сведмилк“.

„Заканите од МВР не запреа, каде и да одам со моето возило ме застануваат и ме казнуваат. Само ме викаат на информативни разговори. Еве јавно ќе кажам дека сакам да се расчисти криминалот за ’Сведмилк‘ и дека нема да дозволам да ме замолчат. Оваа Влада го направи криминалот, а на крај Душко го осудија за некаква марихуана“, се пожали Илиевски, според кого дури 85 проценти од сточниот фонд во Пелагонија е сосема уништен. Илиевски од „Сведмилк“ побарува 35.000 евра за откупеното млеко. (А.Б.)


Статијата е прочитана 1855 пати.

Испрати коментарСтаврески ги повика бизнисмените да земаат кредити
„Т-хоум“ ги подобри пакетите „Оптик“
Исплатени субвенциите на лозарите и винарите
Македонски хакери ја урнаа страната на албанскиот претседател
Александар Ѓорѓиев нов портпарол на Владата
Милошоски и прости 15.000 евра на Костова
Од недела над 40 степени и многу висок УВ индекс
Повредени работници, возачот во бегство
Промоција на македонското вино во Нови Сад
Ја силувал 16-годишната другарка на ќерка му
(ФОТО) Пет нови тезги на плоштадот „Македонија“
Во Лондон отворена највисоката зграда во Европа
(ФОТО ВЕСТ) Џамија - супермаркет
Ограбена експозитура на Про кредит банка во скопско Влае
Расте бројот на самоубиства во Грција
Иванов - Посетата на Индијците е потврда на интересот за инвестирање
Филип Гордон во посета на Белград и Приштина
Сади Беџети пак кандидат на ДПА за градоначалник на Тетово
Вонредниот воз за „Пиво фест“ ќе сообраќа на 14 и 15 јули
Георгиевски за БНТ - Да се викаме Северна Македонија
Попоски на „Кроација Самит 2012“ во Дубровник
Поранешниот аргентински диктатор Видела осуден за кражба на бебиња
„Пријатели на Сирија“ co конкретни чекори за помош на сирискиот народ
Времето денеска сончево и многу топло
„Курир“ - Писмо од 1990 година го побива Георгиевски
За две недели фатени 100 крадци на струја
Чудни самоубиства во „Франс телеком“
Патино - Обвиненијата против Асанж се смешни
Лавров - Русија нема да му даде политички азил на Башар Асад
Бизнисот бара автопати кон Албанија и кон Косово
Папуљас бара Македонија да се откаже од македонизмот
Четири лица загинаа при уривање на воен хеликоптер во Романија
Ставрески - Гасификацијата и „Јужен Поток“ од стратешко значење
Откриени работници на црно од Албанија
Бахчовановски е нов директор на Лотарија
Собранието го усвои Годишниот извештај на СРД за 2011 година
Фолксваген ќе го преземе Порше
Професорот од Драчево пуштен на слобода
Човечка и техничка грешка причина за авионската несреќа Рио-Париз
Уапсени шест лица во Лондон поради те��оризам
Во Сирија убиени речиси 100 луѓе
Зелен бран на булевар „Партизански одреди“
ОМД - ЕУ е изморена од политиките на Кипар и Грција
Вајгл - На Грција да и се каже да не и ја затвора вратата на Македонија
Засега нема прием на Косово во Советот на Европа
Светски самит на медиуми во Москва
Cончево и многу топло
Грција и Бугарија ќе го туркаат Западен Балкан во ЕУ
Килограм пченица ќе се откупува по 14 денари
Едно лице загина во сообраќајка во тетовско Стенче
Индијците заинтересирани за инвестиции во Македонија
Поставен првиот јавен соларен полнач за мобилни телефони
Нови 40 мерки за малите компании
Би-Би-Си доби нов генерален директор
Jaсер Арафат бил отруен со полониум
(ФОТО) Европскиот Парламент ја отфрли АКТА
Татко и син ограбиле таксист
Дете почина во БиХ по излегување од автомобил со клима
„Зомби нападите“ стигнаа до Кина
Јужен Тирол бара автономија
(ОБНОВЕНО) Пет мртви во заложничка драма во Карлсруе
Тачи - Подготвен сум да разговарам со Николиќ и Дачиќ
ЦЕРН - Пронајден доказ за „божјата честичка“
Иванов со честитка до Обама за Денот на независноста на САД
Ставрески - Посетата на Русија успешна - Македонија дел од „Јужен поток“
ЕК - Македонија во пакетот за проширување на ЕУ
Западот ја убедува Русија да му даде азил на Асад
Претседателот Иванов ќе го отвори Европскиот натпревар во претприемништво
Британија ќе ги затвори границите за грчките имигранти
Cончево и топло
Полицијата влезе во домот на Саркози, бара докази за корупција
Градоначалникот на Старо Нагоричане никако да одговара за несреќата
Копале во двор на црква, уништиле културно наследство
Ако лекарите одбиваат, бодовите за плати ќе ги внесува министерот
Грција не се откажува од Агендата 2014
И директорот на „Барклис“ си замина од функцијата
Во серијата бомбашки напади во Ирак убиени најмалку 36 лица
Словенија вложува 552.000 евра во Македонија
Есмеров - Македонија е сериозен фактор на регионалната стабилност
„Македонски спорт“ стана дел од Медиа Принт Македонија
Јужна Кореја гради нов главен град
Центарот на Лион претворен во дива ромска населба
Македонија официјално во „Јужен поток“
„Глаксо Смит Клајн“ треба да плати три милијарди долари за измама
Башар Асад - Нема дозволиме отворен конфликт меѓу Сирија и Турција
Мексико објави тревога поради птичјиот грип
Cончево со слаб до умерен ветер
Бензините и дизелот поевтинуваат до 3 денари
Сарачини-Бериша - Балкански БЕНЕЛУКС за зголемена економска соработка
Почнува реализацијата на гасоводниот проект во Македонија
Почнува изградбата на фабриката „Кромберг и Шуберт“ во Битола
Моторциклист падна во канал и загина
Изгорe зградата на театарот во Врањеlaste, 03.07.2012 23:31:47
Mozda konopot podivel,otkako si go nasadil.
florida, 04.07.2012 00:40:59
Ke ve molam dali se novinari ili sudii zar tolku ne mozete da razgranicite edno nesto deka od Kanabis sativa i Kanabis indika ne postoi nikakva razlika i dvete se Marihuana TNC i drugite sostojki gi sodrzat i dvete ne postoi zavisnost ni od dvete tuku veke vo Amerika okolu 21 ili 22 republiki se legalizirani kako Medical marihuana.Postojat instituti koj lugetogo zavrsuvat takanarecen fakultet za da mozat da otvorat legalen biznis za proizvodstvo.Me interesira dali covekot ima dokazi deka prodaval---toa e nelegalnocak i ako ja posadil inace vo strumicko pokraj patovite kade i se sozdale uslovi si raste--e toa e divaskoro nema nikakvo dejstvo.Ne mozam da svatam kako moze od 2 000 000 narod vo ministersvoto ili univerzitetot da nema lica za vestacenje i go vlecat covekot po sudovi bez nikakvi dokazi (No proof)taka se zatvarat sdenjata vo sovremenite zemji .
pile, 04.07.2012 11:52:02
Za slucajot so mlekarot Dusko Ilievski i veke kako sto se dokazjuva deka MVR nema dokazi deka deloto go storil, nikoj ne ja podnese odgovornosta za zloupotrebata na sluzjbenata polozjba i ovlastuvanje, ili nestrucno i nezakonito rabotenje, sto dovolno zboruva za posvetenosta na MVR za vladeenje na pravoto vo Drzjavata.Inaku go pozdravuvam Dusko i negovoto semejstvo i mu preporacuvam da veke ne mu bide glavno pobaruvanjeto sprema ,,Svidmilk tuku da se koncentrira na pobaruvanjata sprema R.Makedonija-MVR po izgubeniot proces vo pogled na nematerijalna steta na nego i negovoto semejstvo pred se negovite maloletni deca koi go gledaa kako so lisici go sproveduvaat.Taa golgota i posledicite na negovoto pokolenie nema pari koi ke ja potisnat i decata da prodolzjat kako nastanot da ne bil.Go ohrabruvam pobaruvanjata vo nikoj slucaj ne smeat da bidat pomali od 2 000 000 evra i so drugi garancii od Drzjavata-MVR,Dusko hrabro napred, koj sakase da ostavi vakvi tragi vo razvojot na tvoite deca?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Делумно облачно

Петок
Ведро
Макс: 35°C, Мин: 18°C

Сабота
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 21°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО ВЕСТ) Џамија - супермаркет
Од недела над 40 степени и многу висок УВ индекс
Во Македонија од недела под влијание на многу топла воздушна маса од северна Африка ќе биде претежно сончево и многу топ...
(ИНТЕРВЈУ) Кралицата е многу либерална
„Верувам во ослободувањето, тоа е дел од моето патување“, изјави британс��ата актерка Хелен Мирен во интервјуто за „Утрин...
(ИНТЕРВЈУ) Треба да ја следиме визијата на големите уметници
„Сакав да глумам во ’Соба со пијано‘, а сакав и повторно да го видам Скопје, откако пред три децении бев како турист“, в...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |