Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
14.01.2013, 11:44
Кореографката Шукарова на платформа за современ танц во ЊујоркСекоја година на платформата учествуваат и познати американски кореографи кои ги презентираат своите дела

Кореографката Искра Шукарова учествува на Американската платформа за современ танц што се одржува во Њујорк, од 11 до 18 јануари. Секоја година на платформата учествуваат и познати американски кореографи кои ги презентираат своите дела.

Шукарова е поканета од театарот „Њујорк лајв артс“, со кој во 2007 година соработуваше со копродукцијата „Page out of Order“ на кореографката Јошико Чума од САД и „Локомотива“ од Македонија, и преку уметничката резиденција во текот на 2011 година.

Македонската ко��еографка денеска и утре ќе учествува на конференција на која ќе се дискутира за соработките реализирани со САД, преку фондацијата Сјут Кејс Фонд, која повеќепати досега ја има поддржано Шукарова. На конференцијата ќе учествуваат партнерите од Источна и Централна Европа, како и претставници од Африка и Блискиот Исток.

Статијата е прочитана 272 пати.


Испрати коментарБританското кралско семејство летово со нов член
Откриена скулптура од 2 век во атарот на Тополчани
Јован Балов изложува во Берлин
„Мисија“ на Миле Костов, најдобар роман на конкурсот на „Ѓурѓа“
(ФОТО) „Арго“ го победи „Линколн“ на „златните глобуси“
Македонската филхармонија претставена на ИСПА во Њујорк
Настасја Кински - Не ми беше жал кога умре татко ми
(ВИДЕО) Џоди Фостер призна дека е лезбејка
(ФОТО) Се одржа 17. „Мичуринска средба“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Магла

Вторник
Облачно
Макс: 9°C, Мин: 3°C

Среда
Локални грмотевици
Макс: 11°C, Мин: -2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (50)
Вдовицата на Тито стана обична граѓанка
Звукот треба да го инспирира слушателот
„Самата наративност на музиката дозволува апсолутно индивидуално доживување“, вели перкусионистот Гоце Наумов, член на г...
Непростливи неправди на „Оскарот“
Американската академија на филмски уметности никогаш им го нема доделено „Оскарот“ на легендите на филмот, како Алфред Х...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |