Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
13.06.2012, 20:11

(ЕП 2012) Португалија до витални бодови 

Португалците ја совладаа Данска со 3:2 и се вратија во игра за четвртфинале во групата Б, победничкиот гол дело на Варела во 87 минута по низата промашувања на Кристијано Роналдо во вториот дел

Португалија ја совлада Данска со 3:2 во меч од второто коло во групата Б на Европското фудбалско првенство. Трите бода од витално значење за Португалците ги обезбеди Варела во 87 минута. За "европските Бразилци" претходно погодија и Пепе во 24 минута и Постига во 36 минута, Бентнер беше двоен стрелец за Данците во 41 минута и во 80 минута. За составот на Пауло Бенто ова е прва победа на континенталниот фудбалсски самит во Полска и Украина со која влегува во игра за една од позициите кои водат во четвртфиналето. Во последното трето коло во групната фаза на шампионатот Португалија ќе игра против Холандија, а Данска ја очекува дуел со Германија.

Со победата како императив Португалците влегоа во дуелот со Данците. Тоа беше единствената опција за нив попладнево во Лвов. И на крајот, сепак, успеаја во тоа иако од позитива од два гола се доведоа во ситуација да стравуваат и за бод. Доколку останеа само со него или и без него, трагичар ќе беше капитенот Кристијано Роналдо кој во второто полувреме не успеа да погоди во ситуации во кои беше потешко да се промаши. Поуспешен во првиот негов обид беше данскиот голман, вториот заврши крај голот. Во меѓувреме примија уште еден за 2:2, а по низата промашувања "спасителот" го пронајдоа во резервистот Варела кој избега од фокусот на данската одбрана и реализира за огромна радост на Португалците. (С.Д.)


Статијата е прочитана 576 пати.

Испрати коментар(ЕП 2012) Роналдо конечно проработе, Португалија во четвртфинале
Македонските ракометари по третпат ќе играат на Светско!
(ЕП 2012) Чешка и Грција први четвртфиналисти на ЕП
Македонија повторно ја порази Литванија на нејзин терен
(ЕП 2012) Убавицата на првенството за Англија
(ЕП 2012) Франција ги стивна еуфоричните Украинци
Мајами изедначи во финалето на плеј-офот
(ЕП 2012) Шпанија ја торпедира Р. Ирска
Кошаркарите ја загубија „контролката“ со Русија
(ЕП 2012) Хрватите и' откинаа бод на Италија
(ЕП 2012) Гомез ја потпиша втората победа на Германија на ЕП
Оклахома поведе во финалето на НБА лигата
ЕП 2012 - Полјаците и Русите без победник во меч од висок ризик
ЕП 2012 - Чешка за шест минути ја урна Грција
(ЕП 2012) Шевченко за дебитантска победа на Украина
(ЕП 2012) Франција и Англија си поделија по бод
Надал по седми пат го освои Ролан Гарос
(ЕУРО 2012) Хрватите сигурни против Ирска
Хамилтон победник на Ф1 трката во Монтреал
Дождот го прекина машкото финале на „Ролан Гарос“
(ЕУРО 2012) Италија извлече реми против Шпанија
Мајами е вториот финалист во НБА плеј-офот
(ЕУРО 2012) Гомез кобен за Португалија
(ЕП 2012) Данска ја изненади Холандија
Шарапова победничка на „Ролан Гарос“
Ракометарите со пет гола предност ќе одат на реванш со Австрија
(ВИДЕО) Насилства на почетокот на ЕП, падна првата жртва
Германската тешка артилерија против Роналдо
Ѓоковиќ лесно против Федерер за финале со Надал
Русите демонстрираа сила против Чешка
Полска и Грција ремизираа на отворањето на ЕП
Болт одвај победи во Осло
(ЕВРО ВЕСТИ) Баерн Минхен со десетмина играчи на ЕП
Фудбалското лудило може да почне

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 33°C

Ведро

Понеделник
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 14°C

Вторник
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 14°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Хороскоп | Забава |