Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
08.10.2012, 13:08
Благој Нацоски ќе пее на Сардинија во „Ромео и Јулија“„На сцената ќе има многу крв, а се бориме со вистински ножеви. На првите проби се здобив и со мала повреда на раката, токму во сцената каде го убивам Меркуцио, побратимот на Ромео“, вели Нацоски кој го игра Тибалт

По долгиот ангажман на летниот фестивал во Халвил, Швајцарија, каде што македонскиот тенор Благој Нацоски отпеал 13 претстави во улогата на Грофот Алмавива во операта „Севилскиот берберин“ од Росини, како што вели, неговите активности продолжуваат на италијанскиот остров Сардинија. Се работи за нова продукција на операта „Ромео и Јулија“ од Шарл Гуно, која ќе биде изведена во театарот „Верди“ во Сасари на 12 и 14 октомври, каде Нацоски ја толкува улогата на Тибалт.

Како Ромео ќе настапи французинот Жан Франсоа Борас, а Јулија ќе биде турчинката Бурчу Ујар. Во интернационалниот состав кој деновиве ги привршува последните проби, ќе диригира Серхио Алапонт од Шпанија, а режијата му е доделена на Андреа Чињи. Инаку за македонскиот тенор ова ќе биде второ искуство во оваа улога, откако одбележа голем успех со истата на дебито во Театарот „Карло Феличе“ во Џенова во февруари годинава, заедно со славниот Андреа Бочели.

„Улогата на Тибалт ја играм по втор пат во мојата кариера, но оваа продукција е многу повозбудлива од претходната, затоа што дејствието е преместено во 50-тите години на 20. век. Режијата е полна со акција, особено во мојот лик од кого режисерот бара максимална физичка активност. На сцената ќе има многу крв, а се бориме со вистински ножеви. На првите проби се здобив и со мала повреда на раката, токму во сцената каде го убивам Меркуцио, побратимот на Ромео“, вели Нацоски.

По двете претстави на Сардинија, Нацоски ќе одржи рецитал во Рим, целосно посветен на македонските композитори, а потоа следуваат настапи во Токио и Ниигата, Јапонија, како и една светска премиера. (Т.И.)

Статијата е прочитана 333 пати.

Испрати коментар„Луј Витон“, „Зара“ и „ХиМ“ – глобално најдобри
Ненад Секирарски го отвора 6. Моден викенд Скопје 2012
Ана Цветковска Панова изложува во Велес
„Сребрен Џед“ за македонскиот филм „Човекот со чудна навика...“
Фустанот на Џуди Гарланд од „Волшебникот од Оз“ на аукција
Парамоунт ќе гради тематски парк од 2,5 милијарди евра
Националната предлог-стратегија за развој на културата на јавна расправа
На Тумбе-кафе нови пронајдоци на некропола од 4 век
(ФОТО) Мила Кунис се соблече топлес
Можеме ли да ја повратиме дивината?
„Војна на ѕвездите“ наместо „Мона Лиза“ во Лувр
(ФОТО) По „Сити мол“, турканици и на „Бела ноќ“
„Век за самување“ најдобра поема за 2012 година
(ФОТО) Свеќи и ѕвездено небо за Тоше
(ФОТО) Собрани 200 единици крв до 15 часот
Светски ден на Бонд, Џејмс Бонд
Тетовскиот театар вечерва на МЕСС во Сараево
„Калчр девелопмент“ во живо на Канал 103
„Биди и ти дел од ѕвезденото небо на Тоше“ на плоштад „Македонија“
Да се потсетиме на „Скопје во 90-тите“ во МКЦ
Македонската филхармонија го откупи делото на Илија Илиевски
Опра и Бритни – најплатени жени во шоу-бизнисот
Кончаловски во Кинотеката на Македонија
„Бела ноќ“ в сабота во Скопје
Ана Дурловски повторно ја воздигна Лучија
Вечерва стартува четвртото издание на „Десонанз“
Уште разголени фотографии од кралскиот пар
Новите германски филмови го окупираат Скопје
(ФОТО) „Тојота“ го претстави новиот „паметен инсект“
Забранет влез за Мајк Тајсон во Нов Зеланд
Рубенс Муратовски стана татко

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 8°C

Ведро

Вторник
Претежно облачно
Макс: 21°C, Мин: 7°C

Среда
Делумно облачно
Макс: 24°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (21)
Хрватската пролет. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Сликата со Брејвик вознемири многумина
Атанас Ботев смета дека институциите во земјава се незаинтересирани за промовирање и поддржување уметници, освен на одре...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |