Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
19.09.2012, 18:48

Мозаик во форма на солза во чест на ТошеПрофесорот по физичко воспитание од Прилеп, Ристо Тошески, изработи голем мозаик во форма на солза со ликот на балканската поп-ѕвезда Тоше Проески. Тошески го работел мозаикот макотрпно четири години. Секое камче го има изработено рачно. Воден од голема љубов кон Тоше, на мозаикот го изработил ангелот од Курбиново, 26 цвеќиња што ги симболизираат годините на Проески, две цреши и виолинскиот клуч. „Тука е и пораката која беше заштитен симбол на Тоше - ве сакам сите“, вели Тошески.

Мозаикот ќе биде поставен во центарот на Прилеп во близина на Домот на културата „Марко Цепенков“. Ќе биде сместен во мало езерце, автентично уредено и со специјални ефекти, осветлено и дење и ноќе. Ликот на Тоше ќе одблеснува од водата. Се очекува да биде поставен до 16 октомври – денот кога трагично загина Тоше близу Нова Градишка во Хрватска.

Ѕвездено небо по четврти пат

На 5 октомври, на плоштадот „Македонија“ во Скопје, по четврти пат ќе се соберат сите обожаватели и почитувачи на Тоше Проески се' со цел одново да го направат ѕвезденото небо и да ја повторат сликата која остана врежана во меморијата на публиката од неговиот последен концерт одржан на истиот датум пред пет години.

Под мотото „Биди дел од ѕвезденото небо на Тоше“, интернационалниот Тоше фан клуб форум на 5 октомври во 20 часот ги поканува сите обожаватели на Тоше на неколкучасовна дружба во сеќавање на големиот пејач. Предвидено е емитување на видеоматеријал, музика од Тоше, а пред почетокот ќе се одржи и традиционалната крводарителска акција. Собирот е поддржан и од интернационалната фондација „Тоше Проески“, како и од продукцијата „Аворд“.


Статијата е прочитана 767 пати.

Испрати коментарДомот на „Пинк флојд“ во Лондон продаден за два милиони долари
Антологија на македонската поезија објавена во Израел
МРТВ во ново руво
Волшебните „Дед кен денс“ вечерва во Солун
Филмската дива Софија Лорен наполни 78 години
Со скандалозно смелата „Пред ваши очи“, вечерва почнува МОТ
Боб Дилан претендент за Нобелова награда
Премиера на филмот на Иво Трајков во Битола
Андријана Будимир се сврши и останува во Македонија
Полна сала на „Манаки“ за „Скопје ремикс“
(ФОТО) Ќе се обновува конак во „Св. архангели Михаил и Гаврил“
„Матица ексклузив“, отворен новиот мултимедијален центар
„Блуз и соул“ вечерва со посвета на Хендрикс
Роби Вилијамс стана татко на Теодора Роуз
Крагуевачки Фиат 500Л претставен во Белград
(ФОТО) Милчо Манчевски стана национален уметник
Францускиот суд пресуди во полза на Кејт и Вилијам
Привршува изборот на најдобри евергрини
Градоначалникот Блумберг ја почна војната со дебелината
Моника Левински пишува книга за аферата со Клинтон
Одличен прием за „Смртта на човекот на Балкан“
Семејството ја закопа и пепелта на Ејми Вајнхаус
Ни кралицата не може да ги запре сликите на Кејт
Македонскиот балет со „Самсон и Далила“ во Сараево
Наградата „Дијалог“ за млад истражувач доделена на Александра Велева
(ФОТО) Трочлениот екипаж на МВС успешно се врати на Земјата
Жените на Тито
Митревски - „Трето полувреме“ се држи до фактите
„Браќа Манаки“ отворен со премиерата на „Трето полувреме“
(ИНТЕРВЈУ) Катрин Денев - Европскиот филм има душа
Промоција на уличниот магазин „Лице в лице“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Делумно облачно

Петок
Сончево
Макс: 21°C, Мин: 6°C

Сабота
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (5)
Владетелот и совладетелката често не беа на „иста бранова должина“. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ИНТЕРВЈУ) Рихард Самел - Ми беше чест да го играм Шпиц
„Ми се допадна дизајнот на Дарко Митревски, Шпиц e со квалитети кои во тоа време беа монополизирани од нацистите: дисцип...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |