Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
28.05.2012, 13:24
„Бурановски бабушки“ ќе градат црква со парите од ЕвросонгЦелиот приход ќе го вложат во изградбата на селска црква во своето место Бураново, во Удмуртската република во Русија

„Бабушките“ кои на Евросонгот во Баку го освоија второто место изјавија дека целиот приход од тоа ќе го вложат во изградбата на селска црква во своето место Бураново, во Удмуртската република во Русија.

Се работи за село во кое живеат 680 жители, а некогашниот храм на Света Тројца го затвориле советските власти од 1939 година и тој е целосно руниниран.

Еден од главните мисионери на Московската партијаршија игуменот Сергије Рибко изјави дека нивната победа ја „покажала силата на православието на расхристијанизираниот свет“.

Претседателот на Реп��блика Удмуртија, на јужен Урал, од каде потекнуваат бабичките, Александар Волков ги прогласи за „национални херои“.

Статијата е прочитана 2172 пати.

Испрати коментарПраизведба на „Змејовата невеста“ во прилепскиот театар
Триумф на македонските филмови на „Астерфест“
„Оф-фест“ продолжува да носи музика од сите континенти
Овации за Симон Трпчески и од норвешката публика
Бијонсе изгубила 27 килограми за 4 месеци
Миранда од „Сексот и градот“ се ожени
„Бардо" освои две награди на „Астерфест"
Мето Јовановски со „Еден Пикасо“ награден во Бугарија
Уште едно признание за краткиот филм „Години на самотија“
„Златна палма“ за „Љубов“ на Михаил Ханеке
Филмот за племето Мурси ги засрами Европјаните
Македонка победи на „Мис Балкан 2012“
В година повторно на Евровизија
„Зад ридовите" и „Љубов" фаворити за „Златна палма"
Шведска победник на Евровизија, Калиопи дванаесетта
(ФОТО) Србија ни подари копија од златна маска од Требеништеbb, 28.05.2012 21:49:10
bez komentar samo edno golemo BRAVO
Melbourrn, 29.05.2012 02:10:06
Bravo za BABUSKI,supe bea...
Bravo!, 29.05.2012 02:53:56
Bravo i povtorno BRAVO!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИ

  


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Претежно облачно

Среда
Делумно облачно
Макс: 24°C, Мин: 11°C

Четврток
Сончево
Макс: 27°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |