Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
30.01.2012, 12:53
Мајами го доби дербито на ИстокотЛеброн Џејмс со 35 поени и 11 скокови беше најдобриот во Мајами, а Крис Бош забележа 24 поени и 12 скокови

На дерби натпреварот од синоќешните дуели во Источната конференција на НБА лигата Мајами славеше над Чикаго со 97-93.

Иако Мајами во текот на дуелот имаше и двоцифрена предност, сепак на крајот сето тоа можеше да го прокоцка доколку во последните секунди Дерек Роуз погодоше при резултат 95-93. Откако не реализираше го фаулираше Бош кој потоа од слободни фрлања го донесе конечниот триумф за домашните.

Леброн Џејмс со 35 поени и 11 скокови беше најдобриот во Мајами, а Крис Бош забележа 24 поени и 12 скокови, додека Двејн Вејд заврши со 15 поени и 7 асистенции. Во составот на Чикаго најефикасен беше Дерик Роуз со 34 поени.

Шампионот Далас забележа нова победа, совладувајќи го по продолжение Сан Антонио со 101-100. Дуелот во регуларниот дел заврши 91-91, откако кошаркарите на Сан Антонио во последната четвртина стигнаа и предност на домашните од цели 18 поени разлика.

Предводник на победата на Далас беше Џејсон Тери со 34 поени, додека Винс Картер постигна 21 поен. Во екипата на Сан Антонио најефикасен беше Гери Нил со 19 поени.
Лејкерси, по претходниот пораз, сега предводени од Коби Брајант кој забележа 35 поени и 14 скокови стигнаа до гостинска победа од 101:106 против Минесота.

Резултати: Мајами – Чикаго 97-93, Бостон – Кливленд 87-88, Њу Џерси – Торонто 73-94, Орландо – Индијана 85-106, Далас – Сан Антонио 101-100 (по продолжение), Минесота – ЛА Лејкерс 101-106, Њу Орлеанс – Атланта 72-94, Денвер – ЛА Клиперс 105-109

Статијата е прочитана 282 пати.

Испрати коментарКлиперси ја прекинаа црната серија во Јута
Меси промаши пенал за победа на Барса
Интер не победи и покрај четирите голови на Милито
(ФОТО) Најмалку 74 загинати по фудбалски натпревар во Египет
Судењето на Тери за „расизам“ одложено по Европското првенство
Вознијачки го отпушти тренерот
Мемфис подобар од Денвер по продолжение
Атлетик на чекор до финалето во „Кралскиот Куп“
Јунајтед се израмни со Сити на врвот на Премиер лигата
Нов Зеланд и Ангола први пречки на патот до Лондон
„Л’Екип“ контра ЕХФ за Лазаров
Билетите за Гетеборг во продажба од утре
Владо Илиевски пред трансфер во Локомотив Кубан
Сменет селекторот на борачите Глигоров
(ВИДЕО) Клиперси го поразија лидерот Оклахома
Михајловски очекува ракометарите да играат на Олимпијадата и на СП
Милан го одржува чекорот со Јувентус
Работнички поразен од Црвена Ѕвезда

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  


Site Meter


Најнови вести
Време
Скопје, -2°C

Снег

Четврток
Снег
Макс: -1°C, Мин: -6°C

Петок
Мешавина од дожд и снег
Макс: 4°C, Мин: -1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |