Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
05.07.2012, 15:02
Ѓоковиќ и Федерер „прелетаа“ до меѓусебно полуфиналеПрвиот и третиот носител без трошка неизвесност ги минаа своите четвртдинални противници, Маер, односно Јужни

Откако Рафаел Надал беше рано исфрлен, стана јасно дека годинашниов Вимблдон ќе нема вистинско финале и дека таа улога ќе ја земе полуфиналниот судир меѓу Новак Ѓоковиќ и Роже Федерер. Двајцата најголеми фаворити, како договорени, лесно и бргу се ослободија од своите четвртфинални противници, подготвени да се фокусираат на меѓусебното полуфинале. Ѓоковиќ, за еден час и 45 минути „му го најде крајот“ на Флоријан Маер, со 6:4, 6:1, 6:4 иако Германецот пружи достоен отпор во првиот сет. Федерер, пак, за час и пол „го реши“ Михаил Јужни со 6:1, 6:2, 6:2 запишувајќи ја 14 победа во 14 меч против рускиот тенисер. Денешното полуфинале ќе биде 28 меч меѓу Федерер и Ѓоковиќ но само прв на Вимблдон. Досега Швајцарецот води со 14:13, а ако успее да ја зголеми предноста би дошол на чекор до трофејот што пак би значело негово враќање на врвот на АТП листата.

Во сенката на големото дерби, Енди Мари и Жо-Вилфред Цонга ќе се обидат да ја искористат неповторливата можност, во отсуство на Надал, релативно полесно да стигнат до финалето на „Олингланд клаб“. Мари го надвладеа притисокот од домашните навивачи и ги задоволи нивните желби, совладувајќи го Давид Ферер со 3:1. Седмиот носител поведе во првиот сет, со 7:6, но Мари освои три сета по ред, од кои два исто така во тајбрејк. И на Цонга му требаа четири сета да го мине Колшрајбер, сепак тој целосно го скрши противникот во последниот период добивајќи го за речиси три часа, еден помалку од мечот Мари-Ферер.

Резултати четвртфинале: (мажи) Ѓоковиќ (1, Србија) - Маер (31, Германија) 6:4, 6:1, 6:4; Федерер (3, Швајцарија) - Јужни (26, Русија) 6:1, 6:2, 6:2; Мари (4, В. Британија) - Ферер (7, Шпанија) 6:7, 7:6, 6:4, 7.6; Цонга (5, Франција) - Колшрајбер (27, Германија) 7:6, 4:6, 7:6, 6:2;

Статијата е прочитана 648 пати.

Испрати коментарПрвенец за Тричковски во вториот меч за Бриж
Маркус Кемби се врати во Њујорк
Манчини го продолжи договорот со Сити
МЗТ Скопје ќе дебитира во АБА лигата против Цибона
„Гаспром“ го носи Брест во СЕХА-лига
Вебер ќе вози за Ред бул и в година
Шкендија го надополнува пропуштеното во Лига Европа
Маневски стана вардарец
Познати групите за Олимпискиот кошаркарски турнир во Лондон
„Гаспром“ официјален партнер на Лигата на шампионите
Почна судењето на Џон Тери
Дешамп нов селектор на „триколорите“
Бундес-лигата наесен со видео-технологија
(ФОТО+ВИДЕО) Се ожени Андрес Иниеста
Словенечките параглајдеристи најпрецизни на европскиот шампионат во Охрид
Нигерија обезбеди пласман на ОИ
Федерер седми пат го освои Вимблдон!
Триумф на Вебер во Силверстоун
Ристеска место Рожман на ОИ
Кошаркарите на Русија и на Литванија се пласираа на Олимпијада
Кличко повторно ја одбрани титулата
Петта титула за Серена Вилијамс на Вимблдон
Литванија последен полуфиналист во Каракас
Олимпијадата остана сон и за кошаркарите
Федерер и Мареј во финалето на Вимблдон
Втора победа на Грејпел на Тур де Франс
Антиќ, Мекејлеб и Самарџиски добија противници во Евролигата
Кид го напушти Далас и продолжува во Њујорк
Доколку мине, тешка група за Металург во ЛШ
Преку Доминикана до полуфинале
Металург испушти победа на Малта
ФИФА донесе одлука за воведување на технологија на гол линијата
Радванска против Вилијамс во женското финале на Вимблдон
Ренова убедлива со аматерите од Сан Марино
Лејкерси го доведоа Стив Неш
Коринтијанс нов првак на Јужна Америка
Хаотичната четврта етапа за Грајпел
Металург по победа сред Медитеранот
Македонија утре во 23.30 против Доминиканска Република
Ангола загуби, Македонија прва во групата
Грнчаров три години во Ботев Пловдив
Втора победа за Саган на Тур де Франс
Куп лажни продавачи на билети за ОИ
Серена ја детронизира Квитова
Мурињо
Црвена звезда го откачи Вардар
Македонија падна две места на ФИФА листата
Мекејлеб - Сега веќе се е можно
Македонија се истури врз Нов Зеланд
Шкендија ремизираше без голови против Портдаун
Вилјаш-Боаш и официјално тренер на Тотенхем
Мари против Ферер во четврт-финалето
Пари Сен Жермен го промовираше Лавеци
Фелпс се откажа од 200 м слободно на ОИ
Шкендија сака победа без примен гол против Портдаун
Трнлив пат за „металурзите“ до Лигата на шампионите
Македонија денеска на „поправен“ против Нов Зеланд
Кошаркарите поразени од Ангола
Десет Шпанци во „дрим-тимот“ на УЕФА, Иниеста прогласен за МВП
Блејк подобар од Болт и на 200 м!
Перо Антиќ, сепак, со капитенската лента
(ЕП 2012) Голови, тактика и „тика-така“...
Почнува операцијата „Лондон“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 35°C

Делумно облачно

Вторник
Ведро
Макс: 37°C, Мин: 18°C

Среда
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 19°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) „Вранец спешл селекшн“ на „Тиквеш“ влезе во светската винска елита
Ова е второ вино на „Тиквеш“, покрај „бела вода“, кое за помалку од една година добива висока оценка и можност за пробив...
(ФОТО+ВИДЕО) Се ожени Андрес Иниеста
Еден од најдобрите фудбалери на денешницата, 28-годишниот Андрес Иниеста заплови во брачните води со својата партнерка А...
(ФОТО) Калашников распали во Хераклеа
На концертот на Горан Бреговиќ присуствуваше три и пол илјадна публика која претежно беше средовечна полна со емоции и с...
(ФОТО) Отпад од Пена изложен на плоштадот во Тетово
Мебел за дневна соба, цела кујна, многу облека и обувки што Тетовци го фрлале во водите на реката Пена или покрај нејзин...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |