Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
20.09.2012, 12:48

Владата ќе отвора градинки во руралните средини

Отворање нови 14 градинки за згрижување деца од предшколска возраст во рурални места во 13 општини предвидува првата фаза од Акцискиот план што го усвоила Владата на последната седница.

Како што информира на денешната прес-конференција владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев, новите градинки ќе бидат отворени во веќе постоечки капацитети во овие населени места, кои ќе бидат целосно реконструирани, адаптирани и опремени согласно сите стандарди. Се очекува дел од новите градинки да почнат со работа во првото тримесечје од наредната година, а останатите во второто.

- За реализација на активностите за адаптација и отворање на детските градинки Владата обезбеди средства во вкупна вредност од 12,630 милиони денари од кои 8,850 милиони се за реализација на градежни работи за адаптација, а 3,790 милиони денари за комплетно опремување на градинките, истакна Ѓорѓиев.

Новите градинки ќе бидат отворени во селото Трсино, општина Виница, населеното место Градско во општина Градско, Нов Дојран во општина Дојран, селото Глишиќ, општина Кавадарци, селото Бели, општина Кочани, селата Припор и Драчево во општина Кисела Вода, селото Пепелиште и Криволак, општина Неготино, село Тремник, општина Неготино, селото Тополчани, општина Прилеп, селото Калуѓерица, општина Радовиш, село Јанковец, општина Ресен, село Доброште во општина Теарце и селото Чешиново во општина Чешиново-Облешево.

Како што најави владиниот портпарол, во скоро време ќе биде распишана постапка за избор на економски оператор кој ќе треба да изврши комплетно адаптирање и реновирање на просторот за сите градинки, како и да ја обезбеди целокупната опрема.
- Со овие капацитети ќе бидат згрижени околу илјада деца од руралните средини. Тие ќе добијат градинки во непосредното место на живеење што значително ќе ги намали трошоците во време и средства за нивните семејства, а и ќе придонесе за поголем квалитет за социјализација на децата во позната средина, рече портпаролот Ѓорѓиев.

Според анализите што се направени, досега поголем дел од децата од овие рурални средини посетувале детски градинки, но тие биле оддалечени од нивните места на живеење по 10 до 12 километри. Мал дел од децата од овие места воопшто никогаш не биле запишани во градинка.

Портпаролот Ѓорѓиев најави дека Владата ќе продолжи со реализација на планот за отворање нови градинки и во други средини што треба да се направи во наредните неколку фази.


Статијата е прочитана 376 пати.

Испрати коментарМаж со секира уби четири, а повреди 13 деца во Кина
Нападнат белгискиот премиер
Македонските мировници не биле во опасност во Кабул
Mакедонската полиција ќе се вози во „шкода јети“
Откриени се прилепските бомбаши
СДСМ - Политиката да не се меша во образованието
Маљас прогнозира притисок од ОН, САД и ЕУ
Преговори, па името е нереална опција
Земјоделците ќе си менуваат ниви за поголеми парцели
Британски министер му се извини на полицаец за навредите
Турците разочарани од интересот за соработка на нашите бизнисмени
В понеделник предупредувачки протест на лекарите
Заразените закрепнуваат, уште еден сомнителен случај на западнонилска треска
Македонија очекува почеток на пристапните преговори до крајот на годината
Околу 6.000 компании од Солун го преселиле бизнисот во Бугарија
„Блиц“ го препорачува Охрид за есенски одмор
Хрватска отпушта 20.000 буџетари
Kонференција за е-Демократија во Охрид
„Парада на гордоста“ на шести октомври во Белград
Се истражува „руската врска“ во убиството на Литвиненко
Ветераните денеска на Марш на мирот
Арифи во Вашингтон се сретна со Филип Гордон
Кризата продава државен имот во Грција
Актерка го тужи режисерот на „Невиноста на Мухамед“
Тридецениска соработка на Скопје со Нирнберг
Лани 302.000 лица побараа азил во ЕУ
Тодоров - Судот мораше итно да постапува
Аризанов - СДСМ води дволична политика за земјоделците
Милиони отштета за бели дробови од пуканки
Страв од глобална криза за храна
Хрватски пилоти ги извлекле македонските војници во Кабул
Еврозоната во септември влегува во рецесија
„Џонсон Мети“ доби А-интегрирана еколошка дозвола
Исчистени делови од коритото на Вардар
„Дуна iStore“ изработен по дизајн на „Епл“
Прва жртва на западнонилска треска во Македонија
Нови тајни разговори меѓу Македонија и Грција?
Потполковник на АРМ ќе настрадал од заскитан куршум
Тајната снимка го нагризува рејтингот на Ромни
Судот одлучи лекарите да не штрајкуваат
Македонскиот правосуден систем станува поефикасен
Пороен дожд, грмежи и засилен ветер од денеска попладне
Бил Гејтс се` уште најбогат Американец
Попоски и Аврамопулос ќе се сретнат во Њујорк
Почнува предвремениот откуп на тутун во кутии
ДУИ блокираше владин закон
Спорот меѓу Бугарија и Македонија заглави во „Трето полувреме"

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 10°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 20°C, Мин: 6°C

Сабота
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 10°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (6)
Голооточки и дедињски молчаливци. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ИНТЕРВЈУ) Рихард Самел - Ми беше чест да го играм Шпиц
„Ми се допадна дизајнот на Дарко Митревски, Шпиц e со квалитети кои во тоа време беа монополизирани од нацистите: дисцип...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |