Број 3599  вторник, 07 јуни 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон
Онлајн вести

Насловна
Site Meter
Политика

Лисици уште првиот ден - уапсен Љубе Бошкоски

„Алфите“, наводно, пронашле 100.000 евра во автомобилот на лидерот на ОМ, кои биле наменети за финансирање на кампањата

Гордана Дувњак


Само десетина часа по објавувањето на првичните неофицијални изборни резултати и победата на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, припадниците на посебната единица „Алфи“ вчера во скопскиот елитен ресторан „Воденица“ го уапсиле лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски.

Да биде иронијата уште поголема, популарниот брат Љубе, чија изборна кампања се темелеше токму врз заканите за апсење, како што изјавуваше, „на петчлената криминална банда“ и на полнење на затворите за криминал и корупција, прв се најде на удар на законот, наводно, поради незаконско поседување голема сума пари наменети за финансирање на неговата изборна кампања, како и поради наводна злоупотреба на службената должност и овластување како одговорно лице во неговата политичка партија.

Веста што бомбастично ја објавија некои електронски медиуми малку пред 15 часот, експресно се пронесе во јавноста и беше примена со голем неверување во политичките кругови и меѓу членството и симпатизерите на контроверзниот брат Љубе. Неговите најблиски соработници беа затечени од многубројните новинарски повици и немаа одговор што се случува. Огромна вознемиреност се чувствуваше и кај неговите најблиски, кои телефонски се обидуваа да разберат што се случило.

Неговата сопруга Виолета, која ја најдовме како чека во полициската станица, во кусиот телефонски разговор ни рече дека „никој ништо не и' кажува“.

„Отидов во ресторанот веднаш откако ми јавија, но сите ми велат дека ништо не виделе и не знаеле“, разочарано ни изјави неговата сопруга, која е убедена дека нејзиниот сопруг е наместен и е првата политичка жртва на власта по изборите.

Како што се ширеа информациите, така во штабот на Бошкоски што се наоѓа на четвртиот кат на зградата на воени инвалиди почнуваа да пристигнуваат активисти, кои во чудо се обидуваа да разберат нешто повеќе. Многумина беа убедени дека станува збор за „класична фабрикувана афера и одмазда спакувана од ’фамилијата‘, на чело со првиот човек на УБК, Сашо Мијалков, кого Бошкоски многупати го прозиваше за наводен криминал и сомнителни трансакции во странски земји“. Лидерот на ОМ во партијата се појавил на еден час и потоа во придружба на својот возач, заминал на средбата во „Воденица“.

Провладиниот весник „Вечер“ меѓу првите на својата веб-страница објави ексклузивни снимки од апсењето, информирајќи дека Бошкоски бил долго време следен и пријавен од некое лице, на кое, наводно, по петти пат му изнудувал пари со рекет. Според првичните информации, автомобилот на Бошковски, кој бил уапсен во ресторанот каде бил во друштво на пријатели, бил детално претресен и, наводно, биле пронајдени околу 100.000 евра во кеш. Во близина на ресторанот беше забележана многу полиција и се проверуваа доказите. Со лисици на рацете, лидерот на Обединети бил однесен на информативен разговор во полициската станица Автокоманда, а на приведувањето присуствувал и неговиот син Панче. (Г.Д.)


#
Статијата е прочитана 10991 пати.

Испрати коментар

Од: Сергеј
Датум: 07.06.2011 00:12:44
Се чини дека на некого му се многу брза да го пренасочи вниманието на јавноста од тоа како во изминатиот месец биле трошени 220 милиони евра за да буквално се купи нов мандат. Срамота за власта! Ако ова го направеа пред изборите, власта ќе беше чекор поблизу до опозиционерските клупи! ( http://otpor.log.ph/ )
Од: CEGEVARA
Датум: 07.06.2011 00:29:15
pocna torturata na neistomislenicite se vrati komunizmot no vo drugo ruvo. denes go apsat boskovski utre se zatvora a1 i sto e sledno otvoranje na nov goli otok vo prespanskoto ezero, pa neka pisne nekoj ako smee protiv vlasta...ne znam zosto no mimirisa na nastanite od krajot na 80 vo komunistickite zemji niz cela evropa
Од: Mira
Датум: 07.06.2011 00:35:31
Dali nekoj ke objasni na koj nacin uspeja DPMNE da im gi odzeme glasovite na Ljube i na Ljupco? I SDSM bea maheri za vakvi raboti ama ovie imaat doktorirano na mestenje izbori. Samo nekako voopshto ne se "keflii" za "pobedata". Ke pokaze vremeto nabrzo
Од: Donka
Датум: 07.06.2011 00:36:03
ida e taka kako sto vika policijata zarem trebasebas deneska da go uapsat i siot toj film vo prisustvo na sitel i kanal pet.Mnogu prozirno i loso iscenirano samo so edna cel da se prati poraka do sekoj neistomislenik so vlasta sto moze da go snajde i za zall toa mu uspeva i se dokaza vcera.
Од: marika cair
Датум: 07.06.2011 00:37:33
eden den po izbori...iznuduval pari..neprijaveni pari za kampanj....?nekako kako da e skroeno ...pa toj gi otkrivase vo kampanjata kako kradele....vmro prvo apsese novinari pa biznismeni protivnici na vlasta pa dojde red i politicari protivnici se mi se cini kako ova da e vo sicilija vlada kako da e mafija a ne vlada...ako oba vlada ne ja urne maked nema nikoj toa da go stori............
Од: Шерлок Холмс
Датум: 07.06.2011 01:14:14
Да видиме на што посочуваат доказите: 1.Гласњето заврши 2.Никос Грујос прогласи победа ....... 4.Сите прифатија дека тоа е така 5.Другиот ден го фатија Љубе со 100К. 6.Го затворија Чекај малку...нешто мора да испуштивме...само не знам што ... чекај ќе ми текне....аааа даааааааа: --> 3.Членовите на партијата на Љубе држејќи во рака заокружени гласачки ливчиња, кажаа дека имаат докази за фалсификат! <-- До тие гласачки листови не смее никој да има пристап...дури ни претседателот на државата! Значи логички размислено, Љубе има доказ за фалсификувани избори(гласачки ливчиња) и нормално е што побрзо да биде затворен и да се добие налог за претрес на неговиот дом и на домовите на другите членови на партијата. Под маската дека се бараат докази всушност се бараат доказите на Љубе за фалсификат ... тие докази под итно треба да бидат уништени. Заклучок: Во македонија нема да има никаква револуција...туку граѓанска војна. Хмммм ... не се плашам....немам што да изгубам!
Од: saso
Датум: 07.06.2011 01:19:46
sramota, zosto ne gi uapsivte tie sto cela nok pukaa niz skopje mi segai od se
Од: Cice
Датум: 07.06.2011 03:24:38
So tie pari mozese Ljube da narani najmalku deset familii, pa duri togas ke imase pogolemo postuvanje za atributot 'brat' ..Vaka ne brat tuku go fatija za vrat. Za grev, mi e zal za negovata familija sto mora da pati zaradi nego..ama C'est La Vie' - kako ke postelis taka ke si legnes..
Од: dedo dimo
Датум: 07.06.2011 03:33:59
Echovekot se pravi mnogu pameten,go lazeshe siot Makedonski narod [a i tie vo Hag ,no za sve si ima den.
Од: Ljubotan-Trade Name
Датум: 07.06.2011 03:47:49
Intreresantno,a mnou naivno od VMRO i MVR.,sto tvrdi nasla 100.000 Evra, pa sto hiljadi Evra ne se nosat vo restorant,ili ostaveni vo avtomobil bez obezbeduvane.[Licno iskustvo znam kako fizicki izgledaat 100.000 Evra]! Sto iljadei evra ako bea site od banknoti-novcanici,od po 100 evra toa e gomila na pari ili eden tezok snop, Takov sostav ako e pribiran, e nevozmozno,da se sobere tolkava suma po sto evra.ako pak tie Sto iljadi evra se so razlicni banknoti, togas treba Vreca! Se mi se cini, VMRO i MVR NAKALEMIJA POSADIA EVRA a i PISTOL kaj Bratot Ljube.-Klasicen Primer Legalno postoi takov isforsiran-nasilnicki ; Freming - to draw up to frame a law.Zosto e Ljube na Plocnik,za da mu se stavat lisici.Toj ne se opiral il pokazal nekoja sila ,da mora prisilen na plocnik,pa ova e pravo izivuvane za Neiziveanite lavcina.Zastoa za navek, ce ostanat lavcina,i nikogas LAVOVI. PS mnogu mi e zal sto ligalno ne mozam da go branam ljube PRED makedonskiot Nikolcetov Cangaru Cour
Од: ФЕЛИКС
Датум: 07.06.2011 07:05:54
Токму тоа се случи со оној што заговараше митингашки за апсења.Вероватно со тоа се покираше сопствената криминогеност во партиското финансирање.Интересантно е да се открие изворот т.е донаторот на овие 100.000евра, со кој мотив се тоа се правеше. Дали се работи можеби и за нешто друго што нема врска со изборите.Се на се вероватно ќе се открие намерата и финансиерот.,да почекаме уште малку.
Од: teodora
Датум: 07.06.2011 07:53:47
Ova me potseti na placot na Neda nad ubienoto telo na nejziniot sin,KUzman Kapidan i na nejzinoto obrakanje kon selanite:"Ne placete za nego,placete za vas,za vasite zeni,deca"-taka nekako bese srocen nejziniot revolt kon seirdziite. Ovaa vlast-kako sto izvlece vo predizbornata kampanja "unisteni zivoti"-veke ne se zanimava so niv-taalovi i za "verbalen delik",sto kako krivicno delo veke i spored makedonskite zakoni ne se kaznuva.A g.Boskoski,bogami,dosta kaza za premietot-od doktatorce do klatiglavce.E navredeniot toa ne moze da mu go prosti. Sega da se vnimava so kogo i sto ke se rece-treba za sebe da placime,iza site,kako sto ima receno Hemingvej,bijat kambanite
Од: Marshalov napad
Датум: 07.06.2011 08:03:42
"Navodno pronashle ", "politichki protivnik" itn. So vakvo "objektivno" novinarstvo se deli narodot vo Makedonija i se shtiti kriminalot vo najperfidna forma. Alfite se pripadnici na sistemot na drzhavata, a Ljube e gragjanin, kako i site nie ostanatite, shto treba da gi pochituva zakonite na ovaa drzhava. Kako novinar, ste se zaprashale li nekogash od kade mu se tie sini pari za ovakva skapa kampanja, koga negovata partija nema sredstva duri ni komunaliite da gi servisira? Politichkata zaslepenost ne smee nikogash da bide na shteta na vladeenjeto na zakonite, a vie novinarite treba da ste bajraktari vo afirmiranjeto na chesnosta i osuda na kriminalnite dejanija... ako sakate narodot da vi veruva i pochituva!?
Од: velesanka
Датум: 07.06.2011 08:18:55
otkoga site gi proglasi za kriminalci i nedolicni da ja gazat ovaa zemja makedonska samiot se ispletka vo sopstvenite lagi i kriminali. Zalam edno sto go dadov mojot potpis za negovo osloboduvanje od Hag on ti bil za tamu da ostane ( sarlatan)
Од: Pero
Датум: 07.06.2011 08:43:26
Stvarno ne e vo red da se koristi terminot "navodno" koga postojat video snimki od nastanot. Izgleda smesno isto kako da kazete deka "navodno" covekot stapnal na mesecinata i "navodno" radi nekakva si gravitacija stoime cvrsto na zemjava.
Од: STROGO
Датум: 07.06.2011 08:52:59
POLICISKA DRZAVA!!!!!!!!
Од: Bobi
Датум: 07.06.2011 08:53:26
Само еден ден светлина (на 5 Јуни) и после НАСТАПИ МРАК!
Од: kiki makedonski
Датум: 07.06.2011 08:53:58
Ne navleguvam vo toa kako Ljube ja finansira[e kampanjata koja be[e daleku poevtina od onaat na dpmne, no ne mi e jasnokako vlasta moze da znae za nezakonskoto rabotewe na partijata ako prethodno ne napravi uvid vo raboteweto. Kako uspaa za 12 ;asa da go doznaat toa,. MIslam glavna pri;ina se glasackite livcina pokazani na pres konferencijata. A sto ako niv gi ima so stotici ? ? ? ?
Од: makedonec
Датум: 07.06.2011 09:02:59
Pocnuva da mi se gadi od dpmnevcite!
Од: Така му треба
Датум: 07.06.2011 09:11:11
Јас сум еден од оние во ВМРО-ДПМНЕ кои дониравме пари за да му се платат адвокатите.во Хаг. Не заслуживме толку да не исплука на овие избори. Го познавам лично, толку е несериозен, самобендисан, се залетува и не знае да размисли, што ви тврдам дека од него може да се очекува такво нешто. Срам да му е!
Од: Benito
Датум: 07.06.2011 09:11:57
Ako e vinoven a sigurno e zosto dobi i pritvor neka odgovara mora da se naucime da gi pocituvame zakonite a tie treba da vazat za site,go poglednav videoto i toa e kraj .Nemozam da razberam zosto go namesti Branko koga mu e zavrsi seta valkana kampanja.Se raboti za biznis ili nesto familijarno
Од: Odbrana od marsaloviot napad
Датум: 07.06.2011 09:15:17
a si se prasal ti od kada mu se Vemeroto parite za kampanjata
Од: maja
Датум: 07.06.2011 09:41:58
Tie bea vo ista banda i Ljube znae mnogu nivni tajni!Ubijcite od Poroj se na sloboda i pratenici,a Ljube vo zatvor!Dali ke odi vo zatvor i ubiecot na mladoto momce?Eh majko makedonska ,ke places uste i toa od svoi!sindromot sto go nosime na samounistuvanje ke ne sledi dodeka postoi plemeto makedonsko.Gospod na pomos neka ni e!
Од: Александар М.
Датум: 07.06.2011 09:45:37
Госпоѓо (или госпоѓице,сеедно) Дувњак. Све што пишуваш го поткрепуваш со НАВОДНО. Наводно ова , наводно она, наводно вака, наводно така. Многу ми личиш на твоите колеги од А1 телевизија, за кои патем мислам дека едно од поголемите зла во оваа држава. Сега би сакал да ти поставам неколку прашања: - дали си чула и видела дека, некој некогаш е уапсен со однапред изготвено обвиненеи, со однапред завршено судење и со однапред изречена казна? Тоа се случува само на ОСОМНИЧЕНИ кои се во бегство. - дали слушна негде или можеби виде дека, претседателот на ММФ беше уапсен со сите докази за кои беше обвинет? Замислете, претседател на ММФ, а не некоја локална пропалица. - дали ти лично си се запрашала, од каде пари на тој осомничен за толкава кампања, кога, за твое подсетување, во Хаг цмиздреше и молеше Никола Груевски да му ја плати одбраната? Најискрено ќе те замолам, чисто заради тебе самата, одговори си на овие прашања. Ако можеш се разбира.
Од: Do Marsalov napad
Датум: 07.06.2011 09:55:46
Alfite se kriminalci koi rabotat pod naredba na Firerot i bratucedite. Kriminalot e vo Vlasta no sega e tesko da se dokaze. makedonija moze da trgne napred samo ako DPMNE si odi a nitu eden diktator ne izgubil na izbori, ili so atentat ili besilka so revolucija
Од: kikiki
Датум: 07.06.2011 09:58:55
NAMESTO TIE DA ZAVRSAT VO ZATVOR GO ZATVORIJA ZOSTO IMASE DOKAZ ZA KRIMINALOT NA VLADATA SRAMOTA E OVAA STO NI SE SLUCUVA OVAA LI GO GLASAVME GI NAMESTIJA IZBORITE UNISTIJA 5 PARTII SAMO NA RAAT DA VLADEAT SRAMOTA AMA IMA EDNA POG.STO PRAVIS TOA CE TI PRAVAT ZAL ZA FAM.BOSK.
Од: Јосив Давидов
Датум: 07.06.2011 10:04:27
Ги читам кометариве и неможам да се изначудам со колкава жестина се бран�� криминалот во македонија, не гледам ништо чудно со приведувањето на гос. Љубе Бошковски ако е невин че биде ослободен од обвинението. Јас мислам да ја пуштиме полицијата да си ја вршиработата за вистината да излезе на виделина
Од: Dr. Watson
Датум: 07.06.2011 10:26:51
Интересен момент во целата приказна, покрај мудрата размисла на мојот колега Шерлок Холмс, е смртта на младиот 23-годишен Даниел, на само неколку мигови по објавата на фалсификуваните гласачки ливчиња од страна на членовите на партијата на Љубе Бошковски. Имено, СВР тврди дека нема трагови од насилство на телото на Даниел. Очевидец вели дека е брутално и до смрт претепан од Алфа кој се наоѓал во потера по него, а во близина на прославата на победата на ДПМНЕ. Се поставува прашањето, мој драг Холмсе, што носел со себе младиот Даниел што толку итно требало да му биде одземено? Уште некој доказ за фалсификат или? Во секој случај, како што 750.000 евра во шише беа најдени , така се најдоа и 100.000 евра кај Љубе Бошковски во автомобил, каде по некоја случајност имало и пасош и оружје без дозвола (како бивш министер за внатрешни можел да си издаде дозвола за било што). Зошто Љубе е уапсен, а Даниел убиен, мој Холмсе?
Од: beti
Датум: 07.06.2011 10:32:43
sramota grujo diktatorceto odma pocna so negovite ulicni namestenki i sega ke gorat nevini luge ova ne odi na dobro neznam samo kako uspeaja da pobedat na izbori nepismeni i ulicari ke vodat drzava
Од: Феличита
Датум: 07.06.2011 10:33:14
Браво за Теодора и нејзиниот коментар! Но,народот си го доби тоа што го бараше.Случајот со Бошковски и она што,според очевидци, се случило со 23-годишното момче,се плашам дека е само почеток!Да не беше трагично,би било комично!Која злоупотреба на службена должност, когаБошковски не врши никаква службена должност и не е на никаква платена функција?!!!Кого може да рекетира некој што нема власт?!Американците го совладаа Бин ладен со многу помалку специјалци!Целта е само да се внесе страв,кај секого што се обидува да мисли поинаку!На крај ќе се открие дека парите ги дала Ал Каеда!
Од: Сашо Панговски
Датум: 07.06.2011 10:42:55
Вака. 100.000 евра најдени кај брат Љубе- кој верува кој не. Некои велат била местенка- јас мислам поинаку. Кој му даде најмногу медиумски простор на брат Љубе? Велија. Велија како вешт во проценките брзо увиде дека од победата на СДС нема ништо само со континуирано пуштање нивни спотови на А1. И- му текна! Прва фаза- шири паника! Ако победи Вмро Дпмне- ќе немало Лисјата паѓаат..... Јак штос ама колку и ступиден и потценувачки да беше 50.000 жени мажи и деца секако гласаа за СДС токму поради комоцијата да догледаат некоја од сериите на А1. ама тоа не беше доволно, мораше да има и одлив од членството на Груевски и ВМРО ДПМНЕ за ефектот да биде потполн. Тука влегоа Брат Љубе и Љубчо а на крај се омрси и Филип Петровски само доцна се вклучи. Е тие 100.000 евра се за нивните услуги а платени се од Велија- кому само смена на власта му беше спас од ќорка. Да почекаме и да се види коренот на парите- сигурен сум дека вирее од Перо Наков бб. Само се зезнаа во математиката.
Од: THE NIGHTMARE
Датум: 07.06.2011 10:43:54
кога ке ги разоткриете прачите на пари ова ви следува. кога ке го докажете сиот нивен криминал повторно знаете што ви следува парите ги нашле во автомобилот, или крај него, ма немој, мести грујо мести само немој самиот да си се наместиш. пиштолот кој го пронашле во неговиот автомобил провладините медиуми веднаш знаеја дека дозволата не била за тој пиштол, море експерти види ти. за фалсификувани избори глас нема да се слушне, како и за поткупувањата на самиот ден на изборите. грујо изгледа ги изгради сите споменици и палати па сега ке пристапи на градење на затвори оти како што оди работата ке нема каде се да ги смести неисто мислениците.
Од: jimmy1
Датум: 07.06.2011 11:24:07
Covek da ne moze da poveruva sto uste ne bi se slucilo kaj nas od ovaj nasiov Idi Amin. Toa se slucuva zosto glaven na policija e postaven partiski poslusnik (sluga), a toa go nema vo demokratskite drzavi zosto se postavuvaat po strucnost a ne po partiska oboenost. Nokogas nema da funkcionira policijata kako policija se dodeka glavniot na policijata e partiski vojnik i nee nisto cudno sto policijata a posebno Alfite upotrebuvaat pogolema sila i od Talibanskite teroristi. Nee prv pat Alfite da postapuvaat kako da se troristi a ne policija, pa mislam deka e red ovie nasilnici da se isklucat od policiskite sili zosto nemaat oset nitu pak nekakvo srce, rodeni nasilnici po dusa.
Од: od nadvor
Датум: 07.06.2011 11:32:37
Kako prvo se sramam sto sum Makedonec i pripagam na eden ovakov narod,za osuda e se ovoa sto se slucuva vo zalna Makedonija,tocno deka im se brza za da ne se vidi kade se potroseni 220 milioni evra koi vie vo Makedonija ke gi vrakate a Geuevski go gajle za toa ,pa Familijata e na vlasta ona i kroi kapa na Makedonija ,Makedonskio narod ke trpi,mora toa si go barase,ama do koga ke trpi.Zalno sto ovaa diktatura mnogu od partiski megafoni ja podrzavat,ama do koga.Makedonija ne i pripada na familijata mislese deka narodo ke se svesti,nekoi se svestija ama ne site,na Vas vo Makedonija vi predstoi edna golema borba,prvo sami so sebe da ste na cisto sto sakate.So ovaa vlada i so ovaa politika vie ste zatvoreni staveni vo eden golem zatvor sto se vika Makedonija
Од: sedney
Датум: 07.06.2011 11:34:06
se dodeka urednicite na mediumite ne ja zemat odgovornosta za sekoj tekst sto se objavuva se dotogas ke ima NAVODNO.vo zapadot duri urednikot ne go pregleda tekstot toj nema da se stampa.
Од: kokos17
Датум: 07.06.2011 11:42:01
Gi citam komentarite i ne mozam da se iznacudam. od kade poteknuva kaj nasiot narod taa potreba za komentiranje za se i sesto, so tolkava omraza i netrpelivost, kako sto ne go razbiram nitu postoenjeto na tolkava golema podelenost pomegu lugeto zavisno od pripadnosta na partiite.
Од: BRAVO
Датум: 07.06.2011 11:59:56
Се направи фалсификат на изборите, Љубе тоа го докажа а шпиуните кои беа до него, им јавија на Грујовците и за 30 минути Љубе беше апсен со наредба за ДЕТАЛЕН претрес на цел имот и на сите блиски луѓе на Љубе. Зошто сите ВМРОвци се кисело весели...Се ближи судниот ден Во оваа држава мора да падне крв или да има граѓанска војна ..........Со притисок уцени и рекет не се води држава Таму каде има сила нема правдина
Од: saso kumanovo
Датум: 07.06.2011 12:05:40
uste od prviot den sum pisman sto go dadov glasot za vmro dpmne, gospodine gruevski glasav za tebe na kongresot vo ohrid, glasav za tebe 2006, 2008 i sega pak ama ne e ubavo da se sluzime so valkani raboti za da se osvetuvame. pa vcera covekot ne davase otpor a go butnaa na zemja i seto toa se snimase so kamera za da bide porugan vo javnosta i da vidi narodot deka nikoj ne smee da odi protiv vlasta. vlasta ne e vecna taka da utre moze i tebe da ti se desi istoto i pak seir ke gledame i do koga taka. golema sramota e ovaa za makedonija.
Од: glasac
Датум: 07.06.2011 12:19:50
Mnogu matno i simptomaticno necistotii vo celo ova apsenje. Kako graganin se mi e ova neubeditelno . Se slozuvam so Ljubotan -Trade name i Teodora i ke dodadam: Vo seto ova gledam pokraj osveta nego poraka do clenstvoto i glasacite za vmro dpmne Koj ke se osmeli da se ottrgne eve sto go ceka !!! Inace vmro e edno minato istorisko nesto sto ne smee da se upotrebuva i nema vrska so ova nase vmro a od dpmne nema bas nisto osobeno makedonsko nacionalno edinstvo
Од: Тони
Датум: 07.06.2011 12:27:52
Не ми е јасно како парите што ги трошел Љубе во кампањата биле незаконски,а какви пари во кампањата трошеше ДПМНЕ или чии пари трошеше.Само 1.300 000 евра за билборди,колку за реклами по весници и ТВ,за разнесување на членови по митинзи и др.Колку пари политичарот од 3 изборна единица В:Ѓ.(најуспешниот) потроши за купување на гласови кај сиромашните и Ромите и од каде ги спечали тие пари.Нека дадат „отчет“ каде ги потрошија 220.милиони долари од ММФ.КОга ќе кажат се за сите пари што ги потрошија тогаш ќе зборуваме за правна држава.
Од: Stojko
Датум: 07.06.2011 12:32:54
Pa neli pred izborite pisuvase deka skoro site partii imaat poveke potroseno od sto imaat prikazani legalni prihodi. Znaci, site tie se finansirani nelegalno.
Од: vera
Датум: 07.06.2011 12:49:57
Ne znam zosto komentari za i protiv. Ili ima kriminal ili nema. Nema navodno. Vie nocvinarite prenesete ni vest. Ne sakame insinuacii. Zatoa ne ve citaat site.Neka presudi toj sto e nadlezen. Mora da veruvame na drzavata, taka se gradi demokratija.
Од: flying-monaco
Датум: 07.06.2011 12:58:36
Sto ocekuvavte, lokumi da mu dadat. Do koga be ke gi stitite vakvite kako paezina i site koi ne izedoja cela drzava ja terorizirat.
Од: Bitola
Датум: 07.06.2011 13:14:30
REZIL, ova e VMRO-Stalinisticka
Од: dragan
Датум: 07.06.2011 13:24:41
debilen makedonski narode!Zarem ne gledate za kogo glasate?pa covek i vo vremeto na komunistite mozese poveke da kaze protiv vlasta! uuuu,ova e poloso od turskoto.
Од: lence
Датум: 07.06.2011 14:15:02
Za zal navistina prodolzuva DIKTATURATA vo RM i toa so mnogu pozestoko tempo otkolku pred izborite. Ne cekaa ni 24h za da go namestat i upsat Boskovski. Bev ubedena poznavajki go licno i Saso Mijalkov i Gruevski deka nema da mu prostat na Ljube za vreganjeto votekot na kampanjata: Klatiglava, diktatorce, jahtite...No ne ocekuvav deka toa ke go storat prviot den po izborite.Strasno, policiska drzava, seat strav , narodot e uplasen i kuti, samo prasanje e do koga?
Од: mene
Датум: 07.06.2011 14:31:45
Videte be kako se rasipani - den posle izborite go napravia toa za da eventualno ne izgubat nekoj glas.... Licemeri ne vodat i ke ne vodat - sekoj narod si ja zasluzuva vladata - gi glasavte sega kutete ne se bubete poveke- bilo tesko ili ova ona, ete neka Vi bidat sega i trpete uste 4 godini - a ke vidite kako ke go smeni imeto nikos georgijakis..... so pesna i ke ni go pretstavi toa kako iste edna pobeda na vmro.
Од: zzan
Датум: 07.06.2011 15:14:54
Eeee da imase Vanco MIhajlov vakvi alfi slicni kaj ke mu bese krajot.
Од: ja
Датум: 07.06.2011 15:38:45
А што друго да очекува по изјавата за „заканите за апсење, како што изјавуваше, „на петчлената криминална банда“
Од: симбол
Датум: 07.06.2011 15:41:27
Од прв ден со спектакуларни апсења. Зошто? Дали е тоа знак - симбол упатен не само до брат Љубе, но и до мнозина други неистомисленици на власта? што се 100 000 евра на брат Љубе со милионските суми за кои зборуваше Антикорупциската комисија посочувајќи на ВМРО-ДПМНЕ. Овие од власта се страшни лицемери: Го цедат комарецот кој им паднал во чашата, но без проблем проголтуваат камила.
Од: sneki
Датум: 07.06.2011 16:02:10
Mene ovde nesto ne mi e jasno . N asnimkata se gleda pari vo kesa na zemjata a pooa se otvara bagaznikot na kolata .E kako gi izvadija parite bez da go otvorat bagaznikot ?Znaci se e mozno ja zalam negovata familija posebno zena mu i negovata stara majka baba Kata sto li ne prezivea kutrata ? sto li ne vide?
Од: Marjan
Датум: 07.06.2011 16:16:41
Заклучок: Во македонија нема да има никаква револуција...туку граѓанска војна. Хмммм ... не се плашам....немам што да изгубам !!! Во времето на турците, апашите земале арач со сабјли овие прво почнаа да не колат по трансакциони сметки, па со извршители, па со новинарите и новинарските куќи, немој немој некој да зузни нешто за власта ќе окапи неколку години во притвор додека да најдат некој невалиден доказ... уште неколку години судење.. абе неписмена работа ти е сеее :)))
Од: Прашање
Датум: 07.06.2011 17:19:59
Кој е тој што ќе стави стоилјади евра во ауто ? ? ?
Од: Karokan
Датум: 07.06.2011 18:31:23
Г-ѓо,г-ѓице velesaanka,не си била доволно паметна па си го дала својот потпис за ослободување на Бошковски од Хашкиот трибунал.Не си била доволно паметна па во него потоа си препознала “кодош“ и “предавник“ на Тарчуловски.Не си била доволно паметна кога си укала против судот во случајот “Раштански лозја’,ниту во случајот кога во врска со тоа требаше да биде уапсен.Следејки ја таа логика не си била доволно паметна кога си “кинела“ глава за Љубчо Георгиевски,ниту доволно паметна кога си го прогласила за “бугарофил“.Па драга моја velesanka,ти дали во животот некогаш си била паметна или секогаш отпосле ти станувало јасно дека си била недоволно памењтна!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Најди! во Утрински
Политика
Изборите со највисока оценка досега
Три пратенички фотелји со само 2,5 илјади гласа
СДСМ се остри за уште пожестока битка
Големите ги „прегазија“ малите на изборите
Манасиевски го напушта кормилото на ЛДП
Албанците останаа покуси за четири мандати
МВР ги оцени изборите како најдобри досега
Изборите фер, но со поплаки за нерегуларности
Албанците изборни кралеви

"""