Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
21.09.2012, 17:05

Јонуз ја „доби“ ФФМ во Лозана

Ексселекторот има право на отштета од 150.000 евра за предвремениот раскин на договорот

Поранешниот македонски селектор Мирсад Јонуз го доби судскиот спор со Фудбалската федерација на Македонија, кој траеше речиси една година пред Судот за арбитража во спортот (ЦАС) во Лозана, чии одлуки се правосилни и без право на жалба. Јонуз ја тужеше ФФМ за предвременото раскинување на селекторскиот договор.

„Ова е голема сатисфакција за мене. Судот го водев со едно раководство на ФФМ, а одлуката ја добив во време на друго. Оваа одлука треба да биде поука за сите фудбалски работници во земјава кои се оштетени и кои немаа сила да побараат правна и меѓународна заштита“, изјави победникот во спорот.

Јонуз во јули минатата година беше разрешен од Управниот одбор на ФФМ со гласање, и покрај членот од договорот во кој стои дека во случај на раскинување пред октомври 2012 година, тој има право да покрене судски спор во Лозана и да добие отштета од 150.000 евра. Покрај парите за отштетата, Јонуз побарува и две плати што не му беа исплатени по неговата смена, а станува збор за околу 15.000 евра.

Мирсад Јонуз е првиот тренер кој добива судски спор со ФФМ. Одлуката на судот во Лозана беше очигледна и очекувана со оглед на тоа дека Јонуз имаше цврсти докази и договор заверен пред судските инстанци во земјава. ФФМ по неговата смена го назначи Џон Тошак за наследник, но Велшанецот не траеше долго и по само една година на клупата на Македонија доби отказ. Но, во неговиот случај разделбата беше спогодбена и место 45.000 евра отштета, ФФМ, најверојатно, ќе му плати или му платил на Тошак околу 20.000 евра.

Одлуката за Јонуз е трет пораз за македонската „куќа на фудбалот“ на Судот за арбитража во спортот. Победа Прилеп го загуби спорот со УЕФА за лажирањето со Пјуник, а Масар Омерагиќ во мај ја доби правната битка со ФФМ околу одлуката за негово доживотно отстранување од фудбалот, за што треба да добие околу 80.000 евра.


Статијата е прочитана 1338 пати.

Испрати коментарМеталург убедлив против Борац во СЕХА лигата
Пол позиција за Хамилтон во Сингапур
Баерн Минхен се врати на чело на табелата во Бундес лигата
ЖРК Металург поразен од Бјосен
Ајнтрахт ја продолжи серијата победи во Бундес лигата
Монпеље спаси бод против Сент Етиен
Блок-билетите за Хрватска и Србија по 200 денари?
Металург по чудо во Норвешка
Константин го сопна МЗТ Скопје
Скратена претсезоната во НХЛ
Ибраими стрелец против Панатинаикос
Татран бара службена победа над Металург и 15.000 евра
Јаневски ги подучува македонските тренери
Вардар со двајца голмани на теренот против Еуромилк!
Европскиот првак пресилен за вардарки
Лацио го чека пекол на „Вајт харт лејн“
Јуве го запре Челзи, Меси ја спаси Барса
Швајцарија - Чешка на стартот на Дејвис куп 2013
Адамс го доби златото од Лондон
Венус ќе дебитира на Хопман куп
Челзи ја почнува одбраната на европската круна
Роналдо ги воскресна „кралевите“
Металург избрка пет фудбалери среде сезона
Македонија пак ќе падне на листата на ФИФА
Честитка за Пандев и од Мурињо
Сити по круната на „кралевите“
Еден-два победа на Илиоски и на Томовски во Грција
Мејсон ново засилување во Работнички?
Чешка трет пат финалист во Дејвис купот
Пирова победа на одбојкарите над Австрија
Мацари - Пандев е идеален играч
Шпанија во финалето на Дејвис купот
Интер славеше победа на гостувањето кај Торино
МЗТ Скопје го освои Меморијалот „Делибашиќ„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 8°C

Ведро

Сабота
Ведро
Макс: 23°C, Мин: 11°C

Недела
Сончево
Макс: 29°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (6)
Голооточки и дедињски молчаливци. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ИНТЕРВЈУ) Рихард Самел - Ми беше чест да го играм Шпиц
„Ми се допадна дизајнот на Дарко Митревски, Шпиц e со квалитети кои во тоа време беа монополизирани од нацистите: дисцип...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |