Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
19.11.2012, 15:47

Мечот и шлемот на Скендербег пристигнаа во Албанија

Во рамките на одблежувањето на 100-годишнината од независноста на Албанија, во пристанишниот град Драч, претпладенво пристигна оружјето на Скендербег.

Мечот и шлемот, кои се изложени во музејот во Виена, Австрија, со дозвола на австриските власти, по повеќе од четири века, ќе бидат исложени во музејот во Тирана. Албанските власти најавија силно обезбедување на изложените предмети.

Изложувањето на оружјето на Скендербег уследи по барањето на премиерот Сали Бериша до заменик-канцеларот и министер за надворешни работи на Австрија, Михаел Шпинделегер, на средбата остварена на Форумот „Кроатиа Самит 2012“ во Дубровник, во јули годинава.

Како што соопшти Владата во Тирана, Австрија ќе учествува и на одбележувањето на овој значаен историски настан за Албаницте, претставена на високо ниво, како потврда на пријателството и тесните врски меѓу двете земји и двата народа.

Главната манифестација на одбележувањето на 100-годишнината од незвисноста на Албанија ќе се одржи на 28 ноември во Тирана, откако во Валона на организираната свеченост ќе биде подигнато албанското национално знаме, како што тоа се случило пред еден век.


Статијата е прочитана 1803 пати.

Испрати коментарНимиц доставил нови предлози?
Обвинетиот за убиството во „Биг фиш“ не го прифаќа вештачењето
Мекиците од Стража ќе се јадат и на улица „Македонија“
Гинеколози наплаќале прегледи што треба да се бесплатни
Студена клима на разговорите во Њујорк
Вредни икони пренесени во депо за да се заштитат од крадци
Царината заплени 318.000 евра
Комисијата за лустрација објави уште четворица соработници
ДУИ не провоцира, само празнува
„Аман“ доби зелено светло од Владата за потписи
(ФОТО) Иванов на терен им покажа на Груевски и на Ахмети што е соживот
Откриено дувло на проституција во Охрид
Девојката што падна од тераса се бори за живот
Масих ослободена од обвинението за палење на Куранот
Дел Понте во шок по ослободувањето на Готовина
Уапсени киднаперите на сметководителот на Берлускони
Попоски - Прерано е да се каже што ќе донесе новата рунда разговори за името
ОН да расправаат за Хашкиот трибунал
Ќе реагирам секогаш кога се посегнува по македонскиот идентитет
Нимиц ќе ги соочи Јолевски и Василакис
Македонија утре по десетти пат ќе се разеленува
Против смртната казна 110 земји
Светот го чекаат екстремни горештини, глад и изумирање на видовите
Санадер доби 10 години затвор
Судот во Загреб ќе ја соопшти пресудата против Санадер
Вина од Македонија претставени во Канада
Копе конечно на чело на најголемата француска опозициска партија
Еврогрупата расправа за грчкиот долг
Орав - Немав цел да навредам некого
Лекарите се преместија пред Министерството за здравство
Се проширува полициската акција „Керозин“
Новинарите на Би-Би-Си најавија штрајк за Божик
ЈСП ќе го доградува крстот на Водно
Ставрески - Буџетот реален и со соодветен одговор на кризата
СДСМ - ДУИ провоцира со однесувањето во Кичевско
Пуштен кружниот тек во Бутел
Внукот на Хасан Приштина во посета на Битола
Девојка тешко повредена по пад од тераса во Тетово
Орав на консултации кај Иванов, Брисел се правда
Бензините поскапеа за денар, дизелот за 0,5 денари
Најмногу се бараат евтините кредити
Алгите се` уште не се „зрели“ за биогориво
МАРнет избира национален кириличен домејн за Македонија
Кумановец со огнено оружје повреден во градниот кош
Руски фирми сакаат соработка во земјоделството
Откупот на тутунот може да почне
Охридското Езеро загадено со фософор од албанска страна
Хамас пак го ракетираше Израел
Астронаутите можат да ја преживеат радијацијата на Марс
Се интензивираат активностите за воспоставување подземен катастар
(ФОТО) „Сојуз“ со тричлен екипаж слета во казахстанската степа
Во Собранието почнува расправата за буџетот за 2013
Протести во Јордан по укинувањето на субвениците за гориво
Нимиц денес ќе ги одмрзнува преговорите
(ФОТО) Обама во историска посета на Мјанмар
Седум лица загинаа во сообраќајна несреќа во Германија
ЕУ забрани монета со крст
Ако си во неволја - врти 112
Георгиевски се заканува
Декемврискиот самит ја разбранува Атина
Груевски- Нова инвестиција со 500 вработувања
Нов спортски центар на местото на постојниот во Аеродром
СДСМ - Eдна милијарда евра треба да вратиме од 2015 до 2017
Нова инвестиција на „Пекабеско“
Автомобил излета, загина 21-годишен возач
Младо вино се пиеше во Кавадарци
Светски ден за сеќавање на жртвите од сообраќајни несреќи
Лагард - Договорот за грчкиот долг треба да биде реален
Обама пристигна во Бангкок
Продолжуваат израелскo-палестинските вооружени напади
Во Словенија протести поради мерките за штедење
ЕУ го поздрави приемот на Косово во ЕБРД
Скопјанецот Чак доби кривична за разбојништво и обид за кражба
Владата со протест и осуда што Орав користеше „славомакедонци“
Уплатите за такси и услуги ќе се вршат со платежни картички
Во несреќа во Египет загинаа 47 деца, оставка на министерот
Ван Ромпуј лично ќе се заложи за она што Македонија го заслужува
Иванов - Средбата на Нимиц со преговарачите е позитивен чекор
Во воздушните напади погодено седиштето на Хамас
Пападакис - Грчкиот меморандум е очаен обид за глумење конструктивност
Ромпуј - Приклучувањето на балканските земји е приоритет на ЕУ
Иванов - ЕУ ни е потребна како мировен проект
Дебата во МАНУ - Толерантноста не е нерешителност
„Катимерини“ - Филе затрчан по датум
Над 400 телевизиски програми со дигитализацијата
Стасува последната тура двокатни автобуси
Арифи се сретна со турскиот премиер Ердоган
Полицајци од седум земји вршат контроли на Богородица
СДСМ бара да се поништат вработувањата четири месеци пред изборите
Деветмина уапсени за дубари со нафта
Синдикатот на новинарите со поддршка за маршот на толеранција
Моштите на кралот Ахмет Зогу Први вратени во Албанија
Николиќ - Ослободителната пресуда ќе отвори стари рани
Македонски брачен пар упасен за шверц на сканк во Црна Гора
Во Газа убиен 11-месечниот син на дописникот на Би-Би-Си
Вестервеле - Хамас е одговорен
(ФОТО) Славје на улиците на Загреб по ослободувањето на генералите
Реакции во Србија - Скандал полош од неправда
Филе ја поздрави декриминализацијата на клеветата
Судот во Хаг ги ослободи Готовина и Маркач
Франција - темпирана бомба во срцето на Европа
Иванов на конгресот „90 години Пан-Европа“ во Виена
ЦИА почна истрага за Дејвид Петреус
Тричасовен прекин на израелската офанзива врз Појасот Газа
Америка задоволна од одговорот на меморандумот
Зошто ВМРО-ДПМНЕ веднаш го посочи Бучковски?
Македонско-бугарски консултации за ЕУ
Три години затвор за несреќата на „Пливалиште“
Неготинецот што ја закла мајка си, испратен на лекување во Бардовци
(ВИДЕО) Демонстранти нападнаа германски дипломат во Солун
Пациентите нагрнаа, дел од лекарите штрајкуваат
САД загрижени од политичките поделби во Македонија
(ФОТО) Награди за најдобрите архитектонски решенијаKultiviran Balkanec, 19.11.2012 20:09:01
Ma shto se pravat albancite vazhni so ovoj Skenderbeg, sporeden so nashiot Aleksandar Veliki toj e nikoj i nishto.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 10°C

Ситен дожд

Вторник
Обилни врнежи
Макс: 12°C, Мин: 6°C

Среда
Обилни врнежи
Макс: 14°C, Мин: 3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (6)
Голооточки и дедињски молчаливци.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Водич за заштита на децата од сајбер-насилници
Се' повеќе тинејџери се жртви на педофили кои демнат на „Фејсбук“. Два случаи беа пријавени во „Меѓаши“, но бројката е д...
Светот го чекаат екстремни горештини, глад и изумирање на видовите
Ако не се преземат итни мерки против глобалното затоплување, до крајот на векот светот ќе биде потопол за 4 целзиус...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |