Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
23.08.2012, 14:18

Работнички и Напредок запрени во КупотДебармаалци елиминирани на пенали од Победа јуниор, кичевци загубија од Баби во Штип со 1:0

Елиминациите на Работнички и Напредок и реализацијата на ветеранот Тони Мицевски (42) за Поешево против Ренова се основните карактеристики од 16. нокаут-натпревари во воведната рунда во фудбалскиот куп на Македонија. Дебармаалци неочекувано го завршија настапот во најмасовното клупско фудбалско натпреварување уште на првата станица. Кобни за нив беа пеналите во Прилеп, поуспешни во серијата беа играчите на Победа јуниор со 5:4, откако немаше погодок во регуларните 90 минути.

На пенали минаа уште Брегалница во пресметката кај Гостивар (0:0 регуларен дел, на пенали 1:3), Локомотива против Миравци (2:2, на пенали 6:5) и Башкими во дуелот со Тиквеш (2:2, на пенали 5:4).

Напредок е вториот прволигаш што се збогува со учество во Купот уште на стартот. Кичевци во неделата го совладаа Вардар со 1:0, но само три дена подоцна, со идентичен резултат, загубија во Штип од екипата на Баби.

Печат на воведното коло во новото Куп издание остави и поранешниот македонски репрезентативец и интернационалец Тони Мицевски. Ветеранот настапи за аматерскиот нисколигаш од неговото родно село Поешево, за кој е регистриран и Горан Ставревски, и го постигна единствениот гол за домашниот состав во поразот од бранителот на тронот Ренова со 1:2.

Пласман во осминафиналето во фудбалскиот куп обезбеди Вардар чии играчи рутински го одработија натпреварот со второлигашот Руфеја и славеа со 2:0 на игралиштето во Брвеница. (С.Д.)

Куп на Македонија, шеснаесетфинале: Руфеја - Вардар 0:2, Поешево - Ренова 1:2, Плачковица - Шкендија 0:3 (службено), Победа јуниор - Работнички 0:0 (на пенали 5:4), Караорман - Металург 1:2, Маџари Солидарност - Дрита 0:1, Славеј - Пелистер 0:6, Охрид 2004 - Тетекс 2:7, Беласица - Силекс 1:3, Бабуна - Хоризонт Турново 0:4, Баби - Напредок 1:0, Гостивар - Брегалница 2008 0:0 (на пенали 1:3), Љуботен - Еуромилк Горно Лисиче 0:5, Астибо - 11 Октомври 0:3 (службено), Башкими - Тиквеш 2:2 (на пенали 5:4), Локомотива - Миравци 2:2 (на пенали 6:4).Статијата е прочитана 272 пати.

Испрати коментарМакедонските одбојкари убедливо поразени од Израел
Борусија Дортмунд со победа ја почна одбраната на титулата
Дебито на МЗТ во АБА-лига како домаќин на 2 октомври
Порто му го продаде Переира на Интер
Анжи маршира кон Лига Европа
Блејк со трета најбрза стотка во историјата
Вардар про водеше, па загуби од Барселона
Киксот на Валдез го остави Реал во битка за Суперкупот
Лeнс Армстронг ќе остане без седумте титули на Тур де Франс
Мекејлеб ги мина лекарските прегледи
МЗТ ќе „плови“ по Јадранот со буџет од 700.000 евра
Балиќ во тандем со Лазаров во Атлетико Мадрид
Вардар про загуби и од Динамо Минск
Ибраими и Тасевски тешко до ЛШ
Челзи со пресврт до победа против Ридинг
Вардар про почна со пораз во Добој
(ФОТО) Јаневски ќе гради победнички менталитет во репрезентацијата
Адебајор се врати во Тотенхем
Динамо Киев шампионски во Менхенгладбах
Поп Ацев трет во Гран-при серијата на ФИНА
Чеде Јаневски нов селектор на македонската репрезентација
Параолимпиец без раце со словачкиот премиер се поздрави со нога
Мекејлеб останува во репрезентацијата
Шаќири нов тренер на Шкендија
Наковска-Бикова и Каранфилов скромни пред Параолимпијадата
Сорос вложува во Манчестер јунајтед
Отфрлена жалбата на Ленс Армстронг
Антиќ не се откажува од репрезентативниот дрес?!
Манчестер Јунајтед поразен во Ливерпул на стартот од новата сезона
Комплетирано првото коло во Примера
При каменување на воз повредени четворица „Комити“ и полицаец
Условна казна од УЕФА за Работнички
Само бод за Реал Мадрид на стартот на Примера
Уапсени три лица од организацијата на трката Тара 2012
Шампионот Вардар поразен во Кичево
Федерер преку Ѓоковиќ до петтата титула во Синсинати
Двајца загинати и двајца тешко поврeдени на трката „Тара 2012“
Рекорден 11. триумф на Стојчев на Охридскиот маратон
Камерунецот Олинга најмлад стрелец во шпанската Примера
И Владо Илиевски се збогува со репрезентацијата
Ѓоковиќ и Федерер во денешното финале во Синсинати
Охридски маратон во полн сјај
Металург триумфираше на турнирот во Струга
Камерунецот Сонг во Барселона за 19 милиони евра
Илиевски од семејни причини го напушти Локомотив
Михајловски го засили Работнички
Металург и Динамо Минск во борба за трофејот на турнирот „Струга 2012“
Реал и Барса во битка за Шпанија и за „светска хегемонија“
Манчестер Сити ја почнува одбраната на титулата со Саутемптон
Седлоски - Играчите се за мене
Вермален нов капитен на Арсенал
Шарди го запре Мари во Синсинати
Пеле - Лондон постави олимписки стандард
Гечевски ја заврши репрезентативната кариера
Динамо Минск прв финалист на струшкиот ракометен турнир
Феникс потпиша со Џермејн О’Нил
Мартинез во Баерн за рекордни 40 милиони евра
Балиќ во Металург за 200.000 евра по сезона!?
Светската пливачка елита в недела на 26. Охридски маратон
Надал го откажа учеството на Ју-Ес опен
Ван Перси и официјално во Манчестер јунајтед!
(ФОТО) Пандев за минимална победа против Литванците
Ма��едонија падна на 34. место
Бајнам на експериментална терапија на коленото
Квалификациите клучни и сезонава во Формула 1
На Франк Рибери и Карим Бензема ќе им се суди
Марадона би работел како тренер во Кина
Македонските надежи поразени од Португалија

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 36°C

Ведро

Сабота
Сончево
Макс: 39°C, Мин: 19°C

Недела
Сончево
Макс: 39°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ВИДЕО) Отпуштен работник го уби шефот во Њујорк, десетина повредени
Астрономите пронајдоа докази како ѕвезда си ја јаде својата планета
Ѕвездата за која станува збор е позната како црвен џин, а таквите ѕвезди на почетокот се со маса скоро колку нашето Сонц...
(ИНТЕРВЈУ) Честа се спушти на најниски скалила
Етнологот Јелена Цветановска ги објави во книга своите истражувања на гревот и казната во народната култура во Македониј...
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
За разлика од Би-Би-Си, Томпсон сега ќе мора да го направи истото во комерцијална компанија во која огласите и прод...
Хрватска: На чевларите им треба поправка
Главниот извршен директор на компанијата го опишува сегашно Борово како бледа сенка на поранешниот гигант, кој сега вогл...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |