Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
23.08.2012, 15:05
ЛДП: Предвремени избори треба да спроведе демократска владаОпозицијата не смее и нема да побегне од евентуални предвремени парламентарни избори, но тие треба да ги спроведе демократска влада, а не актуелната, порачуваат од Либерално- демократската партија. Според партискиот лидер Андреј Жерновски, растурањето на владиното мнозинство не мора да значи и одење на избори, туку, според него, може да дојде до формирање на ново парламентарно мнозинство чија задача би била организирање на фер и демократски избори.

„Заминувањето на Ахмети или, пак, на Груевски, од Владата, не значат автоматски и нови избори. Напротив, тоа може да значи и ново парламентарно мнозинство, но составено со една и единствена цел, а тоа е организирање на демократски парламентарни избори со претходно децидно имплементирале на препораките на ОБСЕ, со носење на нов изборен законик, , без притисоци врз гласачите, без закани по работните места на вработените, без купување на гласови, и што е мошне битно, со прочистен избирачки список, бидејќи стана јасно дека во Македонија имаме повеќе гласачи отколку жители", изјави Жерновски.

Актуелната криза во владината коалиција ја оцени како лицемерно додворување на гласачите за сметка на меѓуетничките односи и интересите на државата. (П.Р)

Статијата е прочитана 1221 пати.

Испрати коментарМакедонец притворен во Солун, го поставил знамето со 16-крако сонце
Работник паднал од скеле при изградба на катна гаража
Каспаров ослободен по демонстрациите за Пуси Рајот
Мит Ромни е подготвен да војува заради нуклеарно оружје
Пронајден трупот на исчезнатата жена од село Единаковци
Канделабри ја осветлија Старата скопска чаршија
Протераните Македонци од Грција не се откажуваат од своите имоти
Работилници за идентитет на бренд и за дизајн на пакување
Оланд - Грција треба да остане во еврозоната
Пожар во светиниколско зафати борова шума стара 40 години
„Самсунг“ ќе треба да му плати на „Епл“ една милијарда долари
Средбата Груевски - Ахмети без договор
Во септември ќе биде објавен седмиот јавен повик за ИПАРД
Пет региони зафатени со топлотен бран од портокалова фаза
(ВИДЕО) Отпуштен работник го уби шефот во Њујорк, десетина повредени
Гранит ќе гради автопат во Босна вреден 180 милиони евра
Не постои ниту една причина Македонија да не биде дел од НАТО
Две лица загинаа во оружен напад во центарот на Њујорк
Непрописно возење е причина за несреќата кај Росоман
Чингоски - Македонија има доволно струја
Стефков на средба со Аврамопулос
Брејвик не е изненаден од пресудата и нема да поднесе жалба
Поштар лажно пријавил дека му украле 350.000 денари
Јордан Проевски кандидат на СДСМ за градоначалник на Ресен
Посмртните останки на Арафат под експертиза на швајцарски експерти
Меркел - Грција мора да ги испoлни обврските
Законот за бранителите влезе во Собрание
Царината спречи oбид да и подметнат 48 милиони фалс бандероли
Со 49 милиони евра од Дојче банка ќе се модернизираат два блока во РЕК Битола
Четири деца загинаа во пожар во Германија
Тетово се организира за полесно вработување на младите
Пожари во Скопско, Велешко и Македонски Брод
Од идната недела намалување на температурите за 10 степени
Македонско-американски проект за борба против криминалот
Кореа - „Случајот Асанж“ може да заврши уште утре
Групи за самоодбрана на црквите во Русија
Убиецот на Џон Ленон останува во затвор
Брејвик осуден на 21 година затвор
„Сан“ сепак ги објави фотографиите со „соголениот“ принц Хари
Македонија повторно во портокалова фаза
Тачи застана на страната на ДУИ
Еквадор ќе ја тужи Велика Британија пред Меѓународниот суд во Хаг
ДУИ возврати - бара посебни права за ОНА
Двајца загинати во сообраќајка кај Росоман
Јанкулоска - Да не се злоупотребува армиската или полициската униформа
Ристовски - Има пари за пензии
Иницијатива на СДСМ до Владата за распуштање на Регулаторна
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
Магистрален водовод за жителите на Влае 2 и Порта Влае
Пожар кај скијачките терени во Маврово
Четворица загинати при уривање на балон во Словенија
Трудниците и луѓето над 60 години да седат дома
ЕУ пред опасност од поделба на Северна и Јужна Европа
Малолетници краделе златен накит од постари жени
МВР организира отворени денови во полициските станици
Хрватска - На чевларите им треба поправка
Црвенковски бара парламентарни избори заедно со локалните
Почина Томислав Стојановски - ДалавераSara, 23.08.2012 16:34:23
За кое понизување и достоинство зборува Груевски? ��али за она достоинство за кое гласаа Неговите пратениции и ,,големи патриоти,, во македонското Собрание со кои се амнестираа хашките случаи? Па има ли од ова поголемо понизување за македонскиот граѓанин господине Груевски? SRAMOTA!
Realen, 23.08.2012 18:24:49
Ako ima predvremeni izbori, na site im e veke poznato deka VMRO-DPMNE ke gi iskoristi site zakonski no uste poveke nezakonski sredstva za da ja zadrzat vlasta. Pricinata e ednostavna, ako ja zagubat vlasta, ke moraat pred vreme od planiranoto da odgovaraat za storeniot ogromen kriminal. Sto se odnesuva do izborite, ako bidat fer, VMRO-DPMNE sigurno ke ja zagubi vlasta. Megutoa, pobednicite ke nasledat, prazna drzavna kasa,ogromni dogovi i vo sekoj pogled raznebitena drzava..Znaci,gi ceka daleku poteska i poslozena sostojba od 2002.
мирко, 23.08.2012 23:10:46
gospodine zernovski kako covek koj dolgi godini e vo politikata bi trebalo da znaes deka demokratska vlada e taa koja e izbrana na izbori..onaa za koja se zalagas ti e vlada koja ke ja ponisti voljata na biracite i toa se narekuva puc...ako bides del od puc togas i ke si gi snosis politickite posledic
Glasach, 23.08.2012 23:33:12
Ispravno! A i toj zakon da se ednash *sredi* i da nema povece menuvanje na pravilata za izbori, bez ogled dali si na vlast ili vo opozicija. Naravno, pred se i iznad se da se ischisti izbirachkiot spisok i odstrani polnenjeto na izbirachkite kutii, kako i ona famoznoto/krajnoto: *A ko broi glasove*?
od EU, 23.08.2012 23:40:35
Gornata izjava na Zernovski,e umna i korisna. Smetam deka mu e krajno vreme , zaedno so svoite sopartiici,da se priberat i zdogovorat so svojot nekogasen partner , SDSM, za sto pouspesno sorabotka vo ooa vreme-nevreme. Samiot Zernovski, pred koj prestoi ubav politicki pat, poveke pati rekov deka odamna nedostasuva na sostancite vo Strazburg. Trebe sto pobrgu da se vrati!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 36°C

Ведро

Сабота
Сончево
Макс: 39°C, Мин: 19°C

Недела
Сончево
Макс: 39°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ВИДЕО) Отпуштен работник го уби шефот во Њујорк, десетина повредени
Астрономите пронајдоа докази како ѕвезда си ја јаде својата планета
Ѕвездата за која станува збор е позната како црвен џин, а таквите ѕвезди на почетокот се со маса скоро колку нашето Сонц...
(ИНТЕРВЈУ) Честа се спушти на најниски скалила
Етнологот Јелена Цветановска ги објави во книга своите истражувања на гревот и казната во народната култура во Македониј...
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
За разлика од Би-Би-Си, Томпсон сега ќе мора да го направи истото во комерцијална компанија во која огласите и прод...
Хрватска: На чевларите им треба поправка
Главниот извршен директор на компанијата го опишува сегашно Борово како бледа сенка на поранешниот гигант, кој сега вогл...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |