Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
11.03.2012, 12:04
Груевски вети казни за сторителите на инцидентитеПремиерот ги осуди инцидентите што деновиве се случија во Скопје и во други градови во Македонија и апелираше до сите субјекти да го почитуваат соживотот

Премиерот Никола Груевски ги осуди инцидентите што деновиве се случија во Скопје и во други градови во Македонија и апелираше до сите субјекти да го почитуваат соживотот. Истакна дека насилното однесување е нечесно и незаконски и дека сторителите ќе бидат казнети.

- Најпрво да го осудам однесувањето на некои луѓе што непромислено ги преземаат тие чекори. Тоа е нехрабро и нечесно и незаконски. Апелирам до сите да се воздржат од такви работи и да влијаат на младите луѓе и нивните родители и наставници да делуваат во правец на разумно однесување на младите луѓе. Знам дека тие имаат вишок енергија, но добро е неа да ја трошат во позитивни, креативни работи, а не во нарушување на мирот и спокојството на граѓаните, изјави Груевски.

Тој ги повика и политичките субјекти да не ја злоуптребуваат ситуацијта и, како што рече, да не одат со говор на омраза, со говор кој индиректно или директно ги охрабрува некои млади структури кои на ваков начин ја исфрлаат својата негативна енергија. На тој начин, додаде премиерот, не придонесуваат да дојдат на власт, туку придонесуваат за нив да се создаде полоша слика како политички субјекти.

- Апелирам до сите - и политичките и неполитичките субјекти, индивидуалци, граѓани, наставници, професори, родители, но и до младите луѓе, да се однесуваат разумно и во духот на она што го градиме со години, со децении, па и со векови, а тоа е соживотот во Македонија, заедничкото живеење и помагање, нагласи премиерот.

Груевски рече и дека Министерството за внатрешни работи и државните надлежни институции ќе ги преземат сите мерки за казнување на сторителите и нивно изнесување пред лицето на правдата.Статијата е прочитана 1085 пати.

Испрати коментарКаменуван автобус на вевчанската компанија "Сприја" кај Велешта
Антимакедонски протести во Албанија
Дрвокрадци турнаа џип на Шумска полиција во ендек
Новата ролерско-велосипедска патека на кејот на Вардар
Патот кон НАТО значаен за стабилноста на Македонија и регионот
Од петок АСНОМ ќе почне да заседава во „Жена парк“
Пронајдено починато лице во скопско Горно Лисиче
Кичевчанец се обесил во својот дом
Го болел стомак, па се избодел со нож
Во Прилеп три тепачки во кои се нападнати малолетни момчиња
Европскиот парламент утре гласа за напредокот на Македонија
Битолчанка претепана и ограбена на улица
Маковеј - Македонија заслужува да почне преговори со ЕУ
Оск��ернавен споменик на бранителите во Штип
Владата разгледува намалување на цената на нафтените деривати
Заниер - Брзо разрешување на инцидентите
Скотланд Јард повторно ја уапси Ребека Брукс
Иванов - Нема место за етнички судири и нетрпеливост
Адмиралот на НАТО, Ставридис во посета на Македонија
Пападопулу лута на Попоски
Борците од НОВ против преименување на улиците
Али Ахмети кај Пол Волерс
Силен ветер откорна дрвја и оштети возила
Нимиц смислувал преодно име
Дваесетина икони украдени од црква во Кичевско
Кај Собрание запален „мерцедес“
Четиринаесет лица загинаа во серија напади во Ирак
Американски сенатор бара Македонија да влезе во НАТО
Меркел во ненадејна посета на Авганистан
Базенот „Карпош“ од денеска повторно во функција
Град Скопје презема мерки за спречување на инцидентите
Реконструкција на осветлувањето во Старата скопска чаршија
Бензините поскапуваат два, а дизелот половина денар по литар
Кон Тики Скај од мај ќе лета од Скопје кон 14 дестинации
Расмусен - Шок поради убиството на цивили во Авганистан
Талибанците најавија одмазда за масакрот во Авганистан
Во пожар во Истанбул загинаа 14 работници
Вчера и ноќеска не се регистрирани инциденти
Маскиран ограби поштенска експозитура
Во БиХ најмногу заработуваат менаџерите, а најмалку собарките
Во пензија како и досега
Државното знаме симнато од тетовското Теќе
Груевски - Тезата дека Владата ангажирала тепачи е идиотска!
Американски војник уби 16 цивили во Авганистан
Претепан 65-годишен маж во Ѓорче Петров
Промовирани нови 68 двокатни автобуси за ЈСП Скопје
Шеесет и девет години од холокаустот на македонските Евреи
Папандреу и официјално поднесе оставка
Министерката Јанкулоска ги изгоре рацете со врела вода
„Систина“ е супербренд за 2011 и 2012 година
И Македонец на листата најбогати на „Форбс“
Берлускони на гости кај Путин
МОН промовираше систем за откривање плагијати
ОБСЕ ги осуди инцидентите, бара итно расчистување
Во Скопје и Тетово синоќа регистрирани нови инциденти
Владина делегација во лов на инвеститори во Малезија
Да се гарантира безбедноста, не е важно кој прв почнал
На Грција и го отпишуваат долгот
Европа намали плати, укина бонуси и отпушта вработени
Фикрет Абдиќ пуштен на условна слобода
„Билд“ одбива да го „отпише“ грчкиот долг
Сообраќајот во зимски услови, магла кај Стража и Страцин
Карлос Слим повторно најбогат во светот според „Форбс“sfrj, 11.03.2012 12:17:00
ne se setaj prepierce vidija drzavata kakva ti e posle ke kazis branko e kriv,nikoj nee kriv TI SIKRIV ZA SVE STO SE SLUCUVAVO MAKEDONIJA USPEA GI SMENI ULICITE VO SKOPJE I POSIROKOVO RM,GO PODELI SKOPJE NA DVA DELA PAK BRANKO KRIV EPA NE E KRIV NARODOT ZNAE KOJ SI.
Зевзекмен, 11.03.2012 13:01:19
што ветува кога Судовите се независни...полицијата притвара само 48ч...плукни се на држави каде нема САМООДБРАНА... не само ние, цела ЕУ е иста работа...утепа Брејвик 80 луѓе сега луд ќе го прават... ..во УСА неодамно, провалник кршел влезна врата, домаќинката прашала на 911 што да прави, и рекле пукај.. пукала, а поротата ќе ја ослободи од одговорност...тука во ЕУ ќе одговараш за самоодбрана повеќе отколку насилникот и гангстерот за нападот
B. Betinski, 11.03.2012 15:23:40
Megju hrabrosta i kukaviclakot, cesta i podlosta, odnosno - zakonot i samovoljata postoi, spored retorikata na premierot, nekoj premin iskazen so terminite „nehrabrost, necest i nezakon“. Nesto kako „mlako“ vo koe ima „toplo“ i „studeno“ istovremeno. Soglasno so toa, „nehrabro“ е kukavicko i hrabro istovremeno; „necesno“ e podlo i cesno istovremeno; „nezakonsko“ е zakonsko i samovolno istovremeno. Таа „i - i“ spin-retorika na premierot treba isto tolku da zagrizuva kolku i nasilstvata vo tek. Onoj koj osuduva nasilstvoto mlako, so polovina usta i,nekako sramlivo, vrti voda nakaj vodenicata-nasilstvo koja bezdrugo ke go somele i nego.
zrak, 11.03.2012 16:46:41
kaznite ke bidat;vrabotuvanje vo policija i telohraniteli,nekoj vo parlament,za drugite ako nema mesto nema da odat na rabota a ke zemaat plata,amnestija obavezno....
НЕВЕН ГНЕВЕН, 11.03.2012 20:10:49
Не само да вети, туку да се казнат најстрого што можи, ако треба и посебен закон да се донеси. Не да се казнува селективно , но секој кој и да бил и од кого и да е.Само така може до некаде да се среди.
Ne-Patriot, 11.03.2012 20:26:28
Koj sozivot? Onoj shto go unishtuvaat vladeackite strukturi so godini nanazad? Poglednete se malku vo ogledalo, boli od nehrabro i necesno.
dandy, 12.03.2012 04:50:20
Gwujo Branko e kriv, ti gi mrsi rabotite

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 4°C

Претежно облачно

Среда
Делумно облачно
Макс: 13°C, Мин: 2°C

Четврток
Ведро
Макс: 13°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |