Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
31.01.2012, 22:09
Попоски во Вашингтон ќе побара Македонија да биде примена во НАТО„Аргументите навистина се истрошени за блокирање на напредокот на Република Македонија на овој пат, изјави Попоски по денешниот министерски состанок на ПСЈИЕ во Белград.

Македонија ги исполни сите критериуми за членство во НАТО, очекува поддршка од сите земји членки на Алијансата и смета оти се истрошени сите аргументи за блокирање на нејзиниот напредок на овој пат.

Тоа е пораката што шефот на дипломатијата Никола Попоски ќе ја пренесе на средбите што ќе ги има утре и задутре во Вашингтон, каде што ќе учествува на Молитвениот појадок што го приредува претседателот на САД Барак Обама.

- Со САД имаме секогаш многу отворен и конструктивен дијалог. Сметам дека денес е недвосмислен фактот оти сите сакаат да ја видат Македонија час поскоро во НАТО. Од тој аспект пораката која сакаме да ја упатиме во претстојниот период е дека Македонија навистина ги има исполнто сите критериуми кои се неопходни за членство и мислиме дека од тој аспект кредибилитетот на процесот на евроаталантска интеграција треба да се задржи со тоа што ќе ни се даде можност да седнеме на заедничката маса. Очекуваме поддршка од сите земји членки, вклучително и од нашиот јужен сосед. Мислиме дека аргументите навистина се истрошени за блокирање на напредокот на Република Македонија на овој пат, изјави Попоски по денешниот министерски состанок на ПСЈИЕ во Белград.

Оцени дека белграската средба на ПСЈИЕ овозможила продуктивна дебата, со оглед дека е надминат периодот кога беше успех воопшто на една маса да се најдат претставниците на сите земји од регионот и да дебатираат за регионалната перспектива.

- Фактот што сите процеси на соработка во регинот се поврзани со интеграцијата во ЕУ мислам дека е силен фактор за мотивација за реформи во сите земји. Хрватска која се приклучува кон европското семејство дава дополнителна мотивација за сите земји кандидати и потенцијални кандидати да го следат истиот пат. Заедничка констатација беше дека фактот што Европа се соочува со сериозни предизвици на внатрешен план треба да биде аргумент за дополнителна интеграција за земјите од регионот. Од аспект на Македонија дефинитивно го заслужуваме тоа. Шест години сме земја кандидат, трета година добиваме препорака и би бил логичен заклучок, по толкав процес, толку реформи и предизвици со кои се имаме соочено да го започнеме процесот на преговори. За тоа очекуваме поддршка од сите земји од регионот, особено од оние кои се веќе внатре во семејството на ЕУ, истакна Попоски.

Македонскиот министер за надворешни работи на маргините од состанокот на ПСЈИЕ ќе има билатерални средби со неговите колги од Турција и Хрватска, Ахмет Давутоглу и Весна Пусиќ, како и со домаќинот српскиот министер за надворешни работи Јеремиќ.

На средбата во Белград од 12 земји членки, шест присуствуваат на ниво на министри за надворешни работи. На состанокот се присутни и претставник на данското претседателство со Унијата, на ОБСЕ и на Регионалниот совет за соработка.

Србија ќе го заврши претседавањето со ПСЈИЕ во јуни со самитот на шефови на држави влади во Белград, по што едногодишното претседавање со птоецесот го презема МакедонијаСтатијата е прочитана 533 пати.

Испрати коментарПринцот Мајкл најави нови британски инвестиции
Тупурковски ослободен од обвинението за тајванските кредити
Смирување на тензиите и враќање на соживотот
Оштетен џипот на градоначалникот на Кавадарци
Кољо Американецот ги призна измамите со кредити
Тодоров - Пристапот до здравствената установа да биде еднаков за сите граѓани
Жбогар специјален претставник на ЕУ во Приштина
Петстотини нови паркинг места во Капиштец
Додик - РС не отфрлува дејтонска конструкција на БиХ
Додовски објави згаснување на ВМРО-НП, членството се враќа во ДПМНЕ
Бејта - Градоначалникот на Вевчани виновен за тензиите
Македонија мост за турските компании кон Европа
Од студот во Украина досега починаа 43 лица
Нафтата под 99 долари, се зголемија резервите во САД
Холанд ја зацврстува предноста пред Саркози
Раководството и членовите на ВМРО-Народна се враќаат во ВМРО-ДПМНЕ
Нетанјаху победи на партиските избори
Премиерот Груевски се сретна со македонските иселеници во Измир
Почина новинарката на „Дневник“ Натали Сотировска
Селаните го спасија од пожар манастирот во Мала Речица
Попоски во Вашингтон по поддршка за членство во НАТО
ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ги осудуваат случувањата во Струга
Македонец во Чешка уапсен поради дрога
Словачки пратеници голи против пратеничкиот имунитет
Прегазен пешак на патот Тетово - Јажинце
И виното на „Тиквеш“ патува за Британија
Зафировска - Судскиот совет постапува по наводите на адвокатите во „Пајажина“
По синоќешниот инцидент во Лабуништа е мирно, но напнато
Поглаварите на МПЦ и на ИВЗ на средба кај Иванов
Централна тема интеграцијата на Македонија во НАТО
Фонтаните во Вардар ќе прскаат од 1 април
Потпишан договор за ветерните електрани во Богданци
Италијанските пратеници си ги намалија платите за 1.300 евра
Милановиќ - Хрватска ќе ги поддржи соседите на патот кон ЕУ
Смирете ги меѓуетничките страсти, повикаа странците
Заеднички софтвер за систем-операторите од 15 држави во ЈИЕ
И натаму владее студениот бран на Балканот
Членките на ЕУ постигнаа договор за фискалниот пакт
Унгарскиот „Малев“ без пари, Владата вети помош
Изгаснат пожарот во Лабуништa, црквата не е изгорена
Груевски во Анкара на бизнис средба со Ердоган
Бесими - Од прием на Македонија во НАТО би профитирале сите
Запалена црквата во струшкото село Лабуништа
Груевски - Турција e важен трговски партнер на Македонија
ИВЗ - Исламофобијата е комбинирана со владина пропаганда
Дизелот поевтинува за два денара, бензинот поскап за 0,5 денари
Џафери - Ќе ги преземеме сите мерки за смирување на страстите во Струга
Ракометарите одликувани со „Медал за заслуги за Македонија“
Ограбени две спортски обложувалници
Саркози ќе го зголемува ДДВ-то на 21,1 отсто
Ја убиле зашто три пати родила женско
Пасати и лада нива за градската администрација
Британски „Дејли Мејл“ најпопуларно интернет издание
Шешељ од Хашкиот трибунал бара отштета од два милиони евра
Лани во Албанија извршени 124 убиства
Претседателот Иванов ќе ги одликува ракометарите со „Медал за заслуги“
Во Струга засилено присуство на полицијата
Британски банкар се откажа од добивката од приближно милион фунти
Кастро - Повеќепартискиот систем е опасност за независноста на Куба
Пронајдена 17-та жртва на бродоломот на „Конкордија“
Погрдни графити испишани на црквата Св. Никола во Октиси
Владата во офанзива по турски инвестицииaleks, 01.02.2012 02:34:44
nato i e potreben na makedonija da se odbrani od grcija koja koristejki gi divjacive sto palat crkvi saka da ja destabilizira makedonija.
Dragica Lapajkoska-Belchevska, 01.02.2012 03:57:04
Popovski ce bara za priem vo NATO. Ubavo smisleno,posakuvano,no kolku te slusa NATO ili samo ce te ,,potapka,,po ramo vo znak na ,,priem,,. Daj Boze da sum gresna.
mojso, 01.02.2012 07:02:43
a manastirite so gi palat? toa ne e argument?
od ostrijot, 01.02.2012 09:38:00
da popovski ke pobara prijem vo nato a amite kemu recat vazi decko smenetego imeto.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  


Site Meter


Најнови вести
Време
Скопје, -5°C

Слаби снежни врнежи

Четврток
Снег
Макс: -1°C, Мин: -6°C

Петок
Мешавина од дожд и снег
Макс: 4°C, Мин: -1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |