Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
19.09.2012, 13:33
„Блуз и соул“ вечерва со посвета на ХендриксНа сцената ќе ги видиме „Дак Кен Грув“ од Шведска, состав чие име е дел од една песна на Хендрикс, формиран во 2000 година

На втората вечер од годинашниот фестивал „Блуз и соул“, вечерва во Универзална сала во 20,30 часот ќе настапат два бенда од Шведска и од САД, чии концерти ќе бидат посветени на култниот гитарист и вокалист Џими Хендрикс, по повод јубилејот - 70 години од неговото раѓање. На сцената ќе ги видиме „Дак Кен Грув“ од Шведска, состав чие име е дел од една песна на Хендрикс, формиран во 2000 година. Како што вели гитаристот Стефан Едфелт, групата едноставно го свири Хендрикс, инспирирана од неговиот оригинален опус.

Фестивалот вечерва ќе се затвори со концертот на гитаристот Стен Скиби од Чикаго. За него, како што ќе изјави во една пригода, Хендрикс ќе значи промена на правецот на неговата музичка кариера. Обземен од магичниот звук, тој трага по патот на бесконечни истражувања на музиката која и денес претставува предизвик за секој музичар. Скиби вели дека е скромен ученик на Хендрикс, голем почитувач на неговиот опус и се обидува на свој начин да ја долови неповторливата музика и звукот на неговата гитара. (Т.И.)

Статијата е прочитана 220 пати.

Испрати коментарМозаик во форма на солза во чест на Тоше
Андријана Будимир се сврши и останува во Македонија
Полна сала на „Манаки“ за „Скопје ремикс“
(ФОТО) Ќе се обновува конак во „Св. архангели Михаил и Гаврил“
„Матица ексклузив“, отворен новиот мултимедијален центар
Роби Вилијамс стана татко на Теодора Роуз
Крагуевачки Фиат 500Л претставен во Белград
(ФОТО) Милчо Манчевски стана национален уметник
Францускиот суд пресуди во полза на Кејт и Вилијам
Привршува изборот на најдобри евергрини
Градоначалникот Блумберг ја почна војната со дебелината
Моника Левински пишува книга за аферата со Клинтон
Одличен прием за „Смртта на човекот на Балкан“
Семејството ја закопа и пепелта на Ејми Вајнхаус
Ни кралицата не може да ги запре сликите на Кејт
Македонскиот балет со „Самсон и Далила“ во Сараево
Наградата „Дијалог“ за млад истражувач доделена на Александра Велева
(ФОТО) Трочлениот екипаж на МВС успешно се врати на Земјата
Жените на Тито
Митревски - „Трето полувреме“ се држи до фактите
„Браќа Манаки“ отворен со премиерата на „Трето полувреме“
(ИНТЕРВЈУ) Катрин Денев - Европскиот филм има душа
Промоција на уличниот магазин „Лице в лице“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Претежно облачно

Четврток
Обилни врнежи
Макс: 21°C, Мин: 6°C

Петок
Сончево
Макс: 22°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (4)
Хрушчов го викал Тито социјалистички цар. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Растечкото влијание на ултраконзервативни салафистички групи, кое следеше по Арапската пролет, е предизвик за умере...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |