Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
06.06.2012, 09:56
Премиерот Груевски во посета на Финска 

 

Владиниот економски тим предводен од премиерот Никола Груевски денеска ќе престојува во Финска, каде ќе има средба со финскиот претседател Саули Ниинисто

Предвидено е Груевски да се сретне со членовите на Комисијата за надворешни работи на финскиот Парламент, а ќе ги презентира и можностите за инвестирање во Македонија на бизнис форум со заинтересирани фински компании што го организира Финската асоцијација за надворешна трговија.

Владината делегација, во чиј состав се и вицепремиерот задолжен за економски прашања Владимир Пешевски, министрите за привлекување странски инвестиции Веле Самак и Бил Павлески, како и заменик директорот на Агенцијата за странски инвестиции и поттикнување на извозот Христијан Делев, вчера во Хелсинки присуствуваше на вечера што во нејзина чест ја приреди амбасадорот на Канада во Република Финска Кристофер Шапраданов, кој по потекло е Македонец. На вечерата присуствувале и претставници на неколку големи фински компании.

Делегацијата во Хелсински замина по посетата на Шведска, каде за време на дводневниот престој премиерот Груевски имаше разговори со претседателот на шведскиот Парламент Пер Вестерберг, премиерот Фредрик Рајнфилд, како и со министерот за трговија Ева Бјорлинг и со претседателот и извршниот директор на Шведскиот трговски совет Улф Берг. На средбите во Стокхолм станало збор за билатералната соработка, македонските аспирации за членство во ЕУ и во НАТО, како и за напредокот што Македонија го направи во однос на креирање добра бизнис клима. Тој се обрати и пред 60-ина бизнисмени кои ги запозна со предностите за правење бизнис во Македонија.

Од Финска, владиниот економски тим треба да замине за Копенхаген каде македонскиот премиер ќе се сретне со премиерот на Кралството Данска Хелен Шмит, со претседателот на Парламентот Могенс Ликетофт, како и со претседателот на „Данск индустри“, Ди Карстен Дибвад.


Статијата е прочитана 209 пати.

Испрати коментарДански компании заинтересирани за можностите за инвестирање
Нова кандидатура за поранешниот градоначалник на Велес
Орден за македонски лекари што спасија норвешки војник
Нов масакр во сириската провинција Хама
Се урна ѕид на тетовското Кале стар 200 години
Почна изградбата на нова црква во Ново Лисиче
Задолжницата нема да го реши проблемот со ликвидноста
Хорор на автопатот Скопје-Атина
(ОБНОВЕНО) Сега Кипар ќе не турка во ЕУ
Од утре топол бран со температура до 38 степени
Нова демократија пак го обвини македонскиот државен врв
Попоски - Македонија да биде наградена за реформите
(ФОТО) „Не забораваме!“ - граѓаните потсетија на Мартин Нешкоски
Земјотрес од шест степени во југозападна Македонија
Мешовитиот комитет ќе побара почеток на преговорите со Македонија
Фридом Хаус - Македонија е полудемократска земја
(ВИДЕО) Член на Златна зора „делеше“ шлаканици во емисија во живо
Двајца загинати во тешка сообраќајка кај Демир Капија
(ФОТО) Двокатен автобус удри во зграда на ул. „Даме Груев“
Собранието го усвои ребалансот на Буџетот за 2012
Сириза е за сложено име на Македонија со географска одредница
Венера „го засени“ Сонцето
Пандев три плус една година во Наполи
Словенија цврсто стои зад евроинтеграцијата на Македонија
Социјални компјутери за 3.000 апсолвенти
Идната недела нов тендер за ОХИС
Тодоров - Да се реновираат шалтерите во здравствените установи
Почина јапонскиот принц Томохито
Cisco Expo 2012 - Бизнисот и Владата да ги користат иновациите за поголем развој
Биг Мек зависи од Македонија
Поддршка од Финска за влез на Македонија за ЕУ
Вардар исфрли уште еден труп
Трагична сообраќајка на патот Кавадарци - Ресава
Самоубијци однесоа во смрт 22 лица
Дачиќ - Нема мнозинсво за српска влада
Претепан поранешниот началник на УБК, Хисен Муслиу
Обама - воин со беспилотни летала
Директен лет Скопје - Дубаи од октомври
ДУИ ја прослави 10-годишнината од своето основање
Денеска почнува „Cisco Expo 2012“
Собранието треба да гласа за ребалансот на Буџетот за 2012
СДСМ
ВМРО-ДПМНЕ - Каде одеа парите во времето на СДСМ?
Ставрески - За два дена исплатени 25 милиони евра
Учениците фрлаа стари книги и тетратки за поздрава животна средина
Бројот на жртви од авионската несреќа во Лагос е речиси 200
Судење на прилепчанецот кој си ја уби девојката
Тодоров им закажуваше прегледи на болните
МАНУ е задоволна од своите нови академици
Груевски - Шведските компании ќе инвестираат надвор од еврозоната
Одложено судењето за приведен во „Монструм“
Шврговски - Црвенковски не издал државна тајна
Заканувачки пораки на возила во Тафталиџе
Папата не се плаши од „Ватиканликс“
Продадена железарницата во Сисак за 30 милиони евра
Жена настрада при пад од тераса од четврти спрат
Вардар исфрли удавена скопјанка
Учениците ќе собираат стара хартија
Франција оди на парламентарни избори
Владиниот тим од Шведска заминува во посета на Финска
Избрани шест нови академици во МАНУ
Мартин Нешкоски - една година потоа
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверестod ostrijot, 06.06.2012 10:26:15
dogovorite za investiciji so svedska se zakluceni a sega i so finskite investori kese dogovorata togas grujo i kompanijata pod hitno za kina po nova rabotna snaga
srebre, 06.06.2012 10:30:54
grujo dzabe obuvki cepas(marka kupeni vo dubai) cel svet go pomina ama edna investicija ne donese,drag grujo dali znaes so vleguvanje vo eu avtomatski pazarot na finska i svedska i eu ce bide otvoren vaka nisto posto na proizvodi uvezeni od zemji von eu zemjite od eu treba da platat 1000% carina...........
Marijan, 06.06.2012 14:30:44
За поздрав е работата на нашата влада...ги зацсврстнува односите со сите земји и склучува билатерални договори за Економска соработка.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Ведро

Петок
Сончево
Макс: 32°C, Мин: 16°C

Сабота
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ИНТЕРВЈУ) Можеме да се договориме со СДСМ
Лидерoт на ДПА, Мендух Тачи, вели дека никогаш нема да соработува со сегашната ВМРО-ДПМНЕ, што не значи и никогаш повеќе...
(ИНТЕРВЈУ) Политиката нема да престане да се меша во театарот
„Често мислам дека нашиот театар како да не сака да каже ништо, или тоа што сака да го каже не значи ништо“, вели режисе...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |