Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
26.10.2012, 14:34
На Груевски не му се брза со одговорот до ГрцијаПремиерот вели дека се подготвува рекација на меморандумот и дека таа ќе биде објавена кога ќе се оцени дека е вистинско време за тоа

„Подготвуваме одговор на меморандумот од Грција. Тој ќе биде јавно објавен тогаш кога ќе оцениме дека е вистинско време за тоа. Бидете сугурни дека ќе биде во согласност со нашите досегашни ставови и конзинстентни позиции“. Вака премиерот Никола Груевски, на денешната собраниска седница за пратенички прашања, се обиде да се одбрани од обвинувањата од СДСМ дека Владата со молкот по однос на меморандумот и новата иницијатива на еврокомесарот Штефан Филе за забрзување на преговорите околу спорот со името, всушност, покажува дека се колеба да ги прифати грчките црвени линии.

СДСМ, кој го поздравува фактот што Грција покажала било каква иницијатива за решавање на спорот со името што самата го наметна, смета дека меморандумот во онаа форма во која е предложен е неприфатлив за Македонија и треба да го отфрли. Евентуалното потпишување на предложениот меморандум, според социјалдемократите, ќе нанесе непоправлива штета на македонските национални интереси, бидејќи прецизно ја ограничува рамката во која би се воделе евентуалните преговори, што, како што велат, не е во наш интерес.

„Нешто се случува со најважното прашање кое ја засега државава. Дали планирате да го отфрлите меморандумот, да го потпишете, или, пак, да излезете со свој предлог“, праша секретарот на СДСМ, Андреј Петров. (Н.К.)


Статијата е прочитана 1106 пати.

Испрати коментар(ФОТО) Митинг на здружената опозиција во Скопје
Новите полициски возила дојдоа во Скопје
Уапсен грчки новинар поради објавувањето на „листата на Лaгард“
(ФОТО) Србите славеа во Македонија, ВМРО-ДПМНЕ се правда
Силен пожар ја пеплоса куќата на Груевски
Отворена втората делница од проширениот „Гологанов“
Украдени вредни икони во Гостиварско
Канонизирани четириесетте битолски маченици
Невработените повторно ќе се пререгистираат
Г.г.Стефан - Предлог на Николи�� е за поздравување
Парламентарни избори во Украина
„Виз Ер“ почна со летови од Скопје до шест европски дестинации
„Њујорк тајмс“ го поддржа Барак Обама
Опозиција денеска на митинг во Скопје
Цунамито од земјотресот во Канада стигна до Хаваи
Источниот брег на САД се подготвува за Сенди
Макрадули очекува голема посетеност на денешниот митинг
Гинеколошката болница „Мајка Тереза“ доби нов современ објект
Паскрел - Името не треба да биде услов за влез во НАТО
Промовирани реконструираните фасади на објектот „Пелистер“
(ФОТО) Иванов и Николиќ ја посетија „Валандовска ракијада 2012“
Бичиклиски - Фирма на роднина на Заев добива пари од Општина Струмица
Скопјанец пронашол рачен ракетен фрлач во Чаир
Еврообврзницата им донесе 10 милиони евра на пензиските фондови
Српската Влада со пакет мерки за спречување на лажните азиланти
Наскоро во сила Механизмот за укинување на безвизниот режим
„Гардијан“ - Златна зора се инфилтрира во грчката полиција
Казната затвор на Берлускони намалена на една година
Утре почнува зимското сметање на времето
ДПА ќе настапи самостојно на локалните избори
Груевски и Николиќ се заложија за добрососедски односи
Берлускони осуден на четири години затвор
Опозицискиот Сојуз ги претстави кандидатите за градоначалници во Скопје
За девет месеци буџетскиот дефицит колку за цела година
Просечната нето плата во август 20.965 денари
Корисниците на ОНЕ ќе сурфаат преку Сан Вајрлес
Наградата „Сахаров“ за ирански активисти
Полицаец вмешан во шверц на лажни азиланти во ЕУ
Директор на „Ексон мобил“ убиен во Брисел
Самарас го величеше Александар Македонски во Солун
Дијаспората ќе вади пасоши во македонските дипломатски претставништва
(ФОТО) Николиќ - Спорот меѓу МПЦ и СПЦ не е нерешлив
Викендот обилни врнежи и засилен ветер
Владата ќе отвора банка за матични клетки
„Окта“ од наредната недела ќе пласира готови производи
Бразилка роди близнаци на 61 година
Маите демантираат - Нама да има крај на светот на 21 декември
Филе - ЕУ мора да го задржи фокусот на проширувањето
ЕБOР - Годинава растот на македонската економија само 0,3 отсто
Покренато обвинение за „Монструм“
Мемети - Во Македонија има насилството врз децата и меѓу нив
ОМД ja критикува Клинтон за изоставувањето на Македонија
Над 40 Авганистанци убиени во бомбашки напад во џамија
Министрите на ЕУ за итни мерки за запирање на лажните азиланти
Кремљ демантира дека Путин има здравствени проблеми
(ФОТО) Обама гласаше во Чикаго
Создаден ембрион од тројца „родители“
Атина никако да го финализира договорот за штедење
Српскиот претседател Николиќ во посета на Македонија
Јани Макрадули кандидат за градоначалник на Скопје
(ФОТО) Спасувачка „драма“ на Матка
Поголеми субвенции за извоз на земјоделски производи
Маскиран во кловн силувал деца и сликите ги ставал на интернет!
Фатена група која продавала девојчиња од Македонија и од Косово
СДСМ ги критикува трошоците на власта за „Скопје 2014“
Грција чека одговор на Меморандумот
„Дојче телеком“ во Македонија и Хрватска ќе направи нов технолошки исчекор
Велика Британија излезе од рецесија
Норвешка донираше подвижна болница за АРМ
„Амнести интернешнл“ ја осуди прекумерната употреба на сила во ЕУ
Производите на „Витаминка“ во Обединетите Арапски Емирати
Санкции за работодавците, благосостојба за работниците
Владата ќе субвенционира решавање спорови со медијација
Хилари Клинтон на балканска турнеја без Македонија
Предлогот на Николиќ ја раскара СПЦ
Враќањето на визите би бил погрешен и радикален чекор
Повреден градежен работник во Бунарџик
ЕК негира каков било договор меѓу Грција и „тројката“
Бугарија ќе распише референдум за нова нуклеарка
Муслиманите слават Курбан Бајрам
Попоски на средба со Вишеградската група
„Аман“ ќе поднесе тужба против Регулаторната комисија и ЕВН
Осумнаесетгодишник се фрли од зграда во Карпош
Македонија ќе почне со преговори ако одобри Советот на ЕУ
Опозицијата се обедини во Сојуз за иднината
Момче почина туширајќи се во сопствената куќа
(ФОТО) Отворена новата зграда на Министерството за надворешни работиpile, 26.10.2012 15:22:31
Aktuelniot Premier na Republika Makedonija spored dosegasnoto sestt godisno vladeenje so nadvoresnata politika, i prioritetite na istata a posebno sustinskoto prasanje za nadminuvanje na razlikite za imeto so sosedna Grcija i deblokiranje na integrativnite procesi,so poklonenie pred karta na Golema Makedonija na spomenikot na revolucionerot Goce Delcev,preimenuvanje na aerodromot ili avtopatot, kako soglasnosta-kumstvoto za ime Republika Makedonija (Skopje) za clenstvo vo NATO na Samitot vo Bukurest 2008 godina,ili izjavite ,,vremenata spogodba e zjiva katastrofa,i nemanjeto soodvetna reakcija po uslovuvanjeto od EK pozitiven izvestai vs resenie na imeto vo rana faza za smetka na dobivanje datum za predpristapni pregovori na Samitot vo dekemvri, a posebno posle molcenjeto po revizijata na VS predlozjena od R.Grcija,Gruevski nema pravo i kredibilitet da odgovara na t.n.memorandum i da kumuva nad imeto, ima pravo da dade OSTAVKA i da se stavi vo funkcija na Organite na progon.DOSTA BESE
Mark, 26.10.2012 16:45:36
Ha ha ha, decko je ,,cool,,!? A da ne ne e bas? Sme go gledale mnogupati vo gluma(losa), ama ovoj pat mu e zesko pd stapalcata i toa sekoj den se poveke! Oti sega se znae koj bara, sto bara, a toa ne se Grcite ami..! Morkovceto mu e ponudeno - 250 milioncinja od World Bank - i kako da ne go lapne? A stapot? Pa za pocetok ,,klauzulata,, za vizite! Pa zaobikoluvanjeto na Hilari! A vistinskite lastegarki cekaat zad vrata..E sega glavnoto prasanje e kako da ne zaigra stapot - a da ostane patriot, najgolem demek?!? Molam da mu se pomogne so sovet, Sate-mate, koj bilo, ,,jer bre vrag je odneo salu,,!!
Ne za Memorandumot!, 26.10.2012 16:48:28
Grujo trebashe da objasni deka greshkata so imeto e kaj ON. Trebashe da mu soopsti deka referencata BJRM e rezultat na krshenje Povelbata na ON i deka RM vo septemvri ke pobara, preku Generalnoto sobranie na ON, sovetodavnoto mislenje od Megunarodniot sud vo Hag za legalitet na dopolnitelnite uslovi za Makedonija pri priemot vo ON, i legalitet na posebniot chlanski status za RM vo ON. Toa e edinstveniot nachin na reshavanje problemot so imeto.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Обилни врнежи

Недела
Обилни врнежи
Макс: 22°C, Мин: 8°C

Понеделник
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (37)
Власта никогаш не е доволна. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Инт��рвју - Уметноста е начин на комуникација
Ликовниот уметник Игор Јосифов и во МСУ, како на повеќе места во светот, ја привлече публиката со своите дела...
Интервју - По сето актерство во денот, ѕиркам во очите на Ахил
Јас бев пионер во нешто што сега е веќе етаблирано. Синхронизацијата беше, можеби, мојот најголем професионален ризик, к...
(ФОТО) Обама гласаше во Чикаго
Со предвременото гласање тој стана првиот американски претседател кој гласал пред денот на изборите...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |