Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
16.03.2012, 12:52

Шок во семејството на македонскиот Швајцарец

Ристе Л. стравувал дека лекарите сакаат да го отрујат. Тој побегна од болница, украл автомобил и усмрти жена

Мајката и братот на 27-годишниот Ристе Л., кој пред неколку дена предизвика тежок инцидент во Швајцарија, се во шок. Момчето боледувало од шизофренија, но, сметаат дека установите требало подобро да се грижат за него. Несфатливо е како Македонецот, роден во Швајцарија, успеал да побегне од Психијатриската болница во Базел, украл автомобил и газел се' пред себе, усмртувајќи една жена и повредувајќи осуммина.

Тамошните медиум�� и вчера продолжија нашироко да известуваат за овој случај, кој ја дигна на нозе јавноста. Ристе израснал со помалиот брат Александар (23). Соседите велат дека било златно момче.

„Се' се смени кога почина татко му. Тогаш почна да пуши, стана агресивен. Во една прилика, со чекан го нападна својот брат“, пишува „Блик“.

Продолжил со насилно однесување. Во 2007 година бил осуден на шест месеци затвор поради нанесување лесни повреди. Во затворот било утврдено дека станува збор за психички болна личност, па наредната година бил префрлен во Психијатриска болница.

„Четири месеци немав никаков контакт со него“, тврди мајката Јагода. Таа вели дека нејзиниот син еднаш веќе побегнал од болница.

„Мојот син е многу болен. Доколку Клиниката подобро внимаваше на него, немаше да дојде до ова“, изјави за швајцарските весници.

Според тамошните закони, болните од параноидна шизофренија и нарушување на личноста не се сметаат за јавна опасност. Тој бил во затвореното одделение за криминалци: прво во одделението со средни, а потоа со пониски безбедносни стандарди.

„Во болницата нема оддел со ви��ока безбедност“, објавија медиумите.

Ристе Л. стравувал дека ќе биде отруен од лекарите. Крвавиот инцидент се случи во вторникот околу 18,15 часот кога ја соборил стажантката во болницата, го зел клучот и побегнал. Наишол на колона автомобили застанати на црвено светло. Влегол во „волксваген пасат“, го истуркал возачот, прегазил 46-годишна велосипедистка и повредил осуммина. Кога немал каде, го оставил автомобилот и почнал да трча. Бил фатен од тројца полицајци. (Г.А.)


Статијата е прочитана 4632 пати.

Испрати коментарНајбогатиот човек во светот доаѓа во Македонија
Српски убиец со години живеел во Охрид под лажен идентитет
Штипјани грабнале 17-годишна девојка
Откажана изградба на „Белене“
Во турски хеликоптер загинаа 16лица
Косово не сака фуснота
Да се урнат сите цркви на Арапскиот Полуостров
Пораст на проституцијата во Атина
Маскирани лица нападнале старец во неговата куќа во штипското село Драгоево
Куќата на Словенец продадена поради неплатени сметки во износ од 124 евра
Трајановски: Скопје ќе биде поделен на квартови и блокови
Отпуштенби сто чиновници во грчкото министерство за развој
Во Охрид уапсен српски државјанин, баран по потерница од Интерпол
Северна Кореја ќе истрела сателит
Одземени возила кои вршеле јавен превоз без дозволи
Кривични пријави за тројца предизвикувачи на инцидентoт во автобусот бр. 65 на ЈСП
Попоски – Хаџинасто
Црногорскиот претседател Вујановиќ во посета на Македонија
Лани 6.000 поплаки од потрошувачи
Куршуми најдени крај река
Кој е Македонецот што дивееше во Базел
Венизелос моли да го изгласаат
Карзаи
И Ѕинго со тужба против Бошкоски
Ахмети - Дијалогот всушност е започнување на преговорите со ЕУ
Телата на загинатите деца се враќаат во Белгија
Претседателката на кривичен Неделковска се сели во Врховен
Дијалогот е мост кон пристапните преговори со ЕУ
Десетина насилници претепаа момче
Во сообраќајка кај Пехчево загина едно лице
Компанијата „Бенетон“ гради текстилен центар во Ниш
Иднината на Македонија е во ЕУ, реформите да продолжат
Воjникот што уби 16 цивили во Авганистан префрлен во Кувајт
ОМД ја поздрави Резолуцијата на ЕП за Македонија
Кавадарци ќе донира за изградба на црквата „Св. Петка“
Филе
Скопје и Атина се притискаат да најдат решение за името
Почнува пристапниот дијалог на високо ниво Македонија - ЕУ
Струја удри дете во училишен дворdodi, 16.03.2012 13:07:51
Ajde sega nacionalisti.-Neli ke bese Albanec, ne Makedonec, sega? od takvi nacionalistiu fasizoidni ne odi Makedonija napred !

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Ведро

Сабота
Ведро
Макс: 17°C, Мин: 3°C

Недела
Сончево
Макс: 19°C, Мин: 4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |