Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
31.08.2012, 15:42
Суспедираната докторка нема да се казниСудот на честа при Лекарската комора кој денеска заседаваше, оцени дека нема основ ни за времено, ни за трајно одземање на лиценцата за работа на осомничената лекарка

На дежурната лекарка која Здравственот дом Скопје ја суспендира од работа бидејќи не му пружила помош на пациент кој почина пред поликлиниката „Ѓорче Петров“ во Скопје, нема да и биде одземена лиценцата за лекар, ниту пак ќе биде избркана од работа. Судот на честа при Лекарската комора кој денеска заседаваше, оцени дека нема основ ни за времено, ни за трајно одземање на лиценцата за работа на осомничената лекарка. Колегите од здравствената установа каде работи суспендираната лекарка, пак, како и матични лекари од цела земја, бараат да се укине сиспензијата и докторката да се врати на работа. Од Министерството за здравство молчат за случајот со суспендираната лекарка. Краткото објансување е дека наодите од нивните две комисии се дадени до комисијата на Здравствен дом Скопје. Какви се наодите, од Министерството за здравство не откриваат. Во понеделник, комисијата на Здравствен дом „Скопје“ треба да одлучи дали ќе ја казни лекарката или ќе ја врати на работа.

„Откако ги разгледавме извештаите од комисиите и од Здравствен дом Скопје и од Министерството за здравство, како и изјавата на лекарката и сведоците кои биле во амбулантата додека се случувал немилиот настан, Судот оцени дека не се прекршени одредбите од Кодексот на медицинската деонтологија“, изјави вчера потпретседателот на Лекарска комора д-р Ленче Неловска. Дали постапката на докорката е согласно лекарската етика, со тоа што не излегла да му пружи помош на пацинетот, бидејќи во ординацијата прегледувала друг пациент, д-р Неловска вели дека Законот за работни односи и за здравствена заштита се во колизија.„ Законот за работни односи дозволува,а законот за здраствена заштита налага да се пружа здравствена помош“, објансува д-р Неловска, која уште еднаш потенцира дека во конкретниот случајот нема повреда на професионалниот и стручното однесување на лекарката. (Ј.Ј.)Статијата е прочитана 1469 пати.

Испрати коментарЗа КАДИС денешната аукција за полициски возила е нелегитимна
„Порше“ победи, полицајците ќе возат „Шкода јети“
Ламбринидис против двојните стандарди на ЕУ
Прекршочни пријави доколку не се вратат таблите со старите имиња во Чаир
„Аман“ бара расправа за работата на Регулаторна
(ФОТО) Нереди во Белфаст, повредени 47 полицајци
Ерменија е подготвена на војна со Азербејџан
(ФОТО) Почна учебната година - првачиња помалку од лани
Ка-дис бара истрага за поништената електронска аукција
Продолжува електронската аукција за набавка на 150 возила за МВР
Суспендираната лекарка е казнета со 20 отсто од плата
Апелација ја потврди казната за „тигарот“ Спасов
Израелецот Сандел починал поради фрактура на черепот
Финска - иднина без Нокиа
И ДПА ги напушта средбите кај Вељаноски
ДУИ по секоја цена против законот за бранителите
Црвенковски - „Владата ја чека голема народна казна“
Владата ќе инвестира во модернизација на железницата
УНИЦЕФ - Во Сирија минатата недела убиени 1.600 луѓе
Кафеаните ќе работат еден час пократко
Иванов oчекува датум за преговори во декември
Убиени маж и жена печалбари во кичевското село Србица
(ФОТО) Шеснаесет китови угинаа насукани на плажа во Шкотска
Жена сама се породила во центарот на Скопје
Вирусот Западен Нил стигна во Србија
За енергетиката треба да се најдат 1,2 милијарди евра
Дачиќ - Нема да се жртвуваме заради фусноти
Министерот Поповски се сретна со колегите од Косово и Црна Гора
Единаесет активни пожари во Македонија
Груевски ги повика иселениците да не се делат
Во Пномпен уапсен еден од основачите на „Пајрат беј“
Сончево со ветер од јужен правец
Македонски државјани уапсени во Чешка
Почнува учебната година за основците и средношколците
СДСМ со митинг во Кавадарци ќе го промовира кандидатот за градоначалник
Повисока парична помош в година
Проверка на научните трудови преку база за плагијати
Кралев - Преименување училишта без согласност на МОН е спротивно на законот
Бебе загина, а 40 лица се повредени во автобуска несреќа во Франција
Почна самитот на АПЕК во Владивосток
Mинистерот Попоски на Бледскиот стратешки форум
Двајца виничани затаиле 6,3 милиони денари данок
Брахими - Неопходна е итна промена на режимот во Сирија
Македонија се наметнува на светската инвестициска карта
МАПАС ќе биде регулаторно тело независно од Владата
Китев - Ќе го направам Кавадарци пристојно место за живеење
Потпишан Меморандум за отворено небо меѓу Македонија и Холандија
Кралев - Чаир незаконски ги преименува училиштата
Владата воспоставува Информатичко форензичка лабораторија
Ограбено казиното „Астра“ во Скопје
Десет активни пожари низ Македонија
Грчката полиција откри синџир за детска порнографија
Стартува новиот инструмент задолжница
Самоубиствени напади пред американска база во Авганистан
Владиниот тим претстави бизнис можности во Мајами
Груевски на изборната конвенција на Републиканците
Жирафата нов жител на Зоолошката во Скопје
ССМ бара евтината струја од 19 часот
Растат и невработеноста и инфлацијата во еврозоната
Апелацискиот суд донел одлука за „тигарот“ Спасов
(ФОТО) Tабли со нови имиња на чаирските основни училишта
Младите не сакаат да почнуваат бизнис, повеќе се за готови работни местаAskolsun a LK, 31.08.2012 18:55:56
Sosema se vo pravo onioe od Lekarskata Komora, sto ne ja kaznile lekarjkata. Pa mozebi istata ne e obucena da pruza lekasrka pomos na zagrozeno lice, pa uste i na ulica. taa si bila obucena da prepisuva recepti i popolnuva medicinska dokumentacija vo ordinacijata ( kako i poveceto maticni lekari) a ne da trca duri 30 metri i da pruza intna medicinska pomos na zivotno zagrozeno lice Askolsun za Lekarska komora i za ona objasnuvanje na potpresedatelkata dr. Lence. Abe ni Hipokrat ne mozese podobro da ni objasni. Demek Zakonot za zdravstvena zastita bi vo kolizija so Zakonot za rabotni odnosi, koj ete zabranuval da lekarite go napustaat rabotnoto mesto i pruzaat itna med. pomos na zivotno zagrozenite lica. Zatoa odsega pa natamu site zivotno zagrozeni lica se zamoluvaat da ne padjaat na ulica , ami da padjaat iskljucivo samo vo cekalnite na ordinaciite.
Asan od Krivolaka, 31.08.2012 21:11:18
Ne se reaboti za kolizija na navedenite zakoni. Tie se jasni kako den. Megjutoa, kolizija ima, no vo glavite na sudiite od Sudot na (ne)cesta pri Lekarskata komora na Makedonija. Tie izglasale osloboditelna presuda za edna krajno neodgovorna postapka na lekarka koja dozvolila da se sluci tragedija na cekor od zdravstvenata ustanova, vo koja nesreknata zrtva barala spas. Covekot umrel samo zatoa sto edna lekarka ne sakala da napravi desettina cekori i da mu ja dade neophodnata pomos. Se sramam od ovoj cin i pokraj toa sto slusnavme duzina izjavi deka vo istite migivi vo ordinacijata bile pacienti koi za malku sto ne ispustile dusa od strasni bolki. Ne e tolku tragicno sto poedinci ja koristat situacijata za da i se dodvorat na lekarkata. Gi razbiram takvite, no ne gi razbiram lekarite od navodniot Sud na cesta. So osloboditelnata presuda za svojata koleska, tie ni ispratija poraka: kaj nas site sudovi se isti! Poradi toa treba da bideme tazni.
mene od daleku, 01.09.2012 00:00:48
Univerzalniot kodeks na odnesuvanje kako i lekarskata etika nalagaat da se pruzi pomos na lice cij zivot e zagrozen. Vo ovoj slucaj zagrozen bil zivotot na covekot koj se naodjal pred ambulantata, a za sto lekarkata bila izvestena. So toa sto taa ne nasla za shodno da izleze od ambulatata i da vidi za sto se raboti, pokraj site ostanati, go prekrsila osnovnoto humano odnesuvanje sto e preduslov za obavuvanje na lekarskata profesija.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Делумно облачно

Понеделник
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 13°C

Вторник
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 14°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Финска - иднина без Нокиа
Финска е во ЕУ, има перфектен кредитен рејтинг од тројно А и флертува со излезот од еврозоната. Но, не е се’ така добро ...
Сакате да изградите вселенски лифт на Земјата? Почнете од Месечината!
Сонот за лифт што ќе не однесе во вселената трае повеќе од 50 години, Мајкл Лејн помина 11 години работejќи на остварува...
(ФОТО) Шеснаесет китови угинаа насукани на плажа во Шкотска
Силната плима „истурка" група од 26 китови во песокливиот брег на Северно Море, од кои 16 угинаа насукани на плажа....
Што стои зад спорот околу островите меѓу Кина и Јапонија?
Елементите на спортот вклучуваат една карта од динстијата Минг, американски договор и една фабрика за риби...
Класичните светилки отидоа во историјата
Со забраната Европа планира да заштеди околу 1 отсто од годишната потрошувачка на електрична енергија или тоа е производ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |