Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
31.01.2012, 14:55
Благој Нацоски во опера со прочуениот Андреа БочелиНацоски и Бочели на проба за операта „Ромео и Јулија“ чија премиера е на 24 февруари во Рим

Македонскиот тенор Благој Нацоски, кој десетина години живее и работи во Рим ќе настапи заедно со светски познатиот оперски пејач Андреа Бочели. Нацоски за прв ќе учествува во операта „Ромео и Јулија“ од Шарл Гуно, во театарот „Карло Феличе“. Пробите за оваа претстава се во тек, а премиерата е закажана за 24 февруари. Улогата на Ромео ја толкува Бочели, а додека на Јулија, Маите Алберола од Шпанија.

Освен познатиот тенор Андреа Бочели, во оваа продукција има уште две звучни имиња од светската оперска панорама: диригентот Фабио Луизи, музички директор во операта „Метрополитен“ во Њујорк, како и режисерот Жан Луј Гренда, директор на Операта од Монтекарло.

До крајот на март, предвидени се и пет репризи на „Ромео и Јулија“, а дискографската куќа „ДЕКА“ ќе сними ДВД и ЦД. И покрај тоа што најниските цени на билетите изнесуваат 170 евра, сите претстави се веќе распродадени, а раководството на театарот размислува да воведе уште репризи. „За прв пат ќе ја толкувам улогата на Тибалт кој на сцената е братучед на Јулија и голем ривал на Ромео. Чест ми е што ќе бидам ’убиен‘ токму од Андреа Бочели со кој ќе настапам за прв пат“, вели нашиот тенор Благој Нацоски. (Т.И.)

Статијата е прочитана 659 пати.

Испрати коментар(ИНТЕРВЈУ) Несфатлива е одлуката да се врати српското црковно пеење
Почина добитничката на Нобеловата награда, Вислава Шимборска
(ФОТО) Луда, луда мода на Џани Моларо
Самостојна изложба на Петра Јовановска Ристовска во Безистен
Хелена Кристенсен рекламира долна облека и на 43 години
Лејди Гага сака дете, но само од Италијанец
Цртани филмови со Македонската филхармонија
Лаушевиќ задоволен што доби српски пасош
„Чувства. О. Сеќавања“ - нова книга за клавијатуристката од ЕКВ
Карл Кокс во Белград на 28 април
Софија Вергара најпосакувана жена на светот
Јанг работел со Џобс на нов формат за продукција на звук
Драмскиот театар ќе постави шест премиери во 2012
(ФОТО) Кира Најтли во ново секси издание за „Џи Кју“
„Кармина Бурана“ повторно во МОБ
Синтија Никсон - Бисексуалка сум, одбрав хомосексуална врска
И Министерката за култура се сретна со принцот Мајкл
„Феникс“ најавува многубројни настани на „Фестивалот на чајот и читањето“
Џоли и Пит им забраниле на децата да читаат за нив на Интернет
Tрибина во чест на Кирил Ристоски во МНТ„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  


Site Meter


Најнови вести
Време
Скопје, -2°C

Слаби снежни врнежи

Четврток
Слаби снежни врнежи
Макс: -1°C, Мин: -6°C

Петок
Мешавина од дожд и снег
Макс: 3°C, Мин: 0°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |