Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
25.10.2012, 13:29
Санкции за работодавците, благосостојба за работницитеЗа период од две години (2010 и 2011) имало 12 смртни случаи при работа, додека досега во 2012 година петмина повреди на работно место завршиле со смртни последици. Статистиката покажува намалување на бројот на колективните повреди, односно четири во 2010, два во 2011 и ниту еден регистриран случај во 2012 година. Но, сепак, се' уште има работодавци кои не применуваат заштитни мерки и треба да бидат санкционирани. Нужно е одржување на највисокото ниво на физичка, ментална и социјална благосостојба на работниците и сведување минимален ризик и подигнување на свеста на сите општествени фактори за безбедност�� и условите при работа.

Ваквите заклучоци и насоки произлегоа од денешните дискусии на Европската недела за безбедност и здравје при работа на која учествуваа претставници од Министерството за труд и социјална политика, Државниот инспекторат за труд, од Македонското и од Европското здружение за заштита при работа, трудови инспектори, како и луѓе од домашни и странски економски и стопански комори. Учесниците утврдија дека многу е подобро и поевтино да се превенираат несреќите при работа отколку да се трпат последиците од нив.

„Сите мерки што се преземаат во општеството доведуваат до воведување правила во играта. Мислам дека прав исчекор ќе направиме кога нашата свест и начинот на пристапување на работите ќе ги поставиме на малку повисоко ниво. Заштитата при работа не смее да се гледа само од страна на работниците, туку како сеопфатен процес кој е од полза и на работниците, но и на работодавците и на самата држава. Мора да се направи процена на ризикот, по што ќе се знае со кои превентивни мерки тој да се сведе во прифатливи рамки“, смета Милан Петковски, претседател на Македонското здружение за заштита при работа.

Министерот за труд и социјална политика, Спиро Ристовски, пак, најави дека во зимскиот период, за кога се предвидуваат екстремно ниски температури, ќе бидат преземени пакет-мерки и препораки, а ќе продолжат и засилените инспекциски надзори.

„Ќе има повеќе стратегиски документи и упатства за постапување во вонредни состојби. Не велам дека може се' да се превенира, но ќе се обидеме да ги намалиме ризиците на минимум. Без разлика кој е работодавец - дали приватна компанија, државата или општината, во зимскиот период нема да има селекција во надзорите за почитување на препораките и мерките“, најави Ристовски. (Б.Ш.)

Статијата е прочитана 1452 пати.

Испрати коментарБерлускони осуден на четири години затвор
Опозицискиот Сојуз ги претстави кандидатите за градоначалници во Скопје
За девет месеци буџетскиот дефицит колку за цела година
Просечната нето плата во август 20.965 денари
Корисниците на ОНЕ ќе сурфаат преку Сан Вајрлес
Наградата „Сахаров“ за ирански активисти
Полицаец вмешан во шверц на лажни азиланти во ЕУ
Директор на „Ексон мобил“ убиен во Брисел
Самарас го величеше Александар Македонски во Солун
Дијаспората ќе вади пасоши во македонските дипломатски претставништва
(ФОТО) Николиќ - Спорот меѓу МПЦ и СПЦ не е нерешлив
На Груевски не му се брза со одговорот до Грција
Викендот обилни врнежи и засилен ветер
Владата ќе отвора банка за матични клетки
„Окта“ од наредната недела ќе пласира готови производи
Бразилка роди близнаци на 61 година
Маите демантираат - Нама да има крај на светот на 21 декември
Филе - ЕУ мора да го задржи фокусот на проширувањето
ЕБOР - Годинава растот на македонската економија само 0,3 отсто
Покренато обвинение за „Монструм“
Мемети - Во Македонија има насилството врз децата и меѓу нив
ОМД ja критикува Клинтон за изоставувањето на Македонија
Над 40 Авганистанци убиени во бомбашки напад во џамија
Министрите на ЕУ за итни мерки за запирање на лажните азиланти
Кремљ демантира дека Путин има здравствени проблеми
(ФОТО) Обама гласаше во Чикаго
Создаден ембрион од тројца „родители“
Атина никако да го финализира договорот за штедење
Српскиот претседател Николиќ во посета на Македонија
Јани Макрадули кандидат за градоначалник на Скопје
(ФОТО) Спасувачка „драма“ на Матка
Поголеми субвенции за извоз на земјоделски производи
Маскиран во кловн силувал деца и сликите ги ставал на интернет!
Фатена група која продавала девојчиња од Македонија и од Косово
СДСМ ги критикува трошоците на власта за „Скопје 2014“
Грција чека одговор на Меморандумот
„Дојче телеком“ во Македонија и Хрватска ќе направи нов технолошки исчекор
Велика Британија излезе од рецесија
Норвешка донираше подвижна болница за АРМ
„Амнести интернешнл“ ја осуди прекумерната употреба на сила во ЕУ
Производите на „Витаминка“ во Обединетите Арапски Емирати
Владата ќе субвенционира решавање спорови со медијација
Хилари Клинтон на балканска турнеја без Македонија
Предлогот на Николиќ ја раскара СПЦ
Враќањето на визите би бил погрешен и радикален чекор
Повреден градежен работник во Бунарџик
ЕК негира каков било договор меѓу Грција и „тројката“
Бугарија ќе распише референдум за нова нуклеарка
Муслиманите слават Курбан Бајрам
Попоски на средба со Вишеградската група
„Аман“ ќе поднесе тужба против Регулаторната комисија и ЕВН
Осумнаесетгодишник се фрли од зграда во Карпош
Македонија ќе почне со преговори ако одобри Советот на ЕУ
Опозицијата се обедини во Сојуз за иднината
Момче почина туширајќи се во сопствената куќа
(ФОТО) Отворена новата зграда на Министерството за надворешни работиSankcii za rabotodavcite ???, 25.10.2012 17:29:38
Blagosostojba za rabotnicite ??? Ha ha ha! Pooriginalen shtos za ovie 20 godini ne mozeshe da se smisli. Znaat li ovie mladi deca od detskata gradinka *Vlada na RM* koi se prava gi imaa rabotnicite vo temnicata na kletiot komunizam/socijalizam? So ogled na godinite i prvite rabotni mesta kako ministri i premieri - NE! No i ne treba nim da im se tolku zameri, kolku na onie shto gi biraat, a toa se tokmu tie rabotnici i tehnoloshki vishoci. Branko gi oteral (shto e voglavno tochno, ama ne i celosno), no shto Grujo (koj isto terashe) ne gi vrati? Ili barem da im gi vrati pravata na onie shto rabotat, a na stechajcite, socijalna pomosh za pristoen zivot. Sedum godini se na vlast, kade se rezultatite? Ne ni trebaat opravduvanja, ozboruvanja, reklamiranja i sl. nego chist ekonomski rezultat i zivoten benifit. Narode, ne dozvoluvajte da ve povece lazat i vlechat za nos, i toa mladi deca. Bidete seriozni pri glasanjeto!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 5°C

Ведро

Сабота
Локални грмотевици
Макс: 21°C, Мин: 9°C

Недела
Локални грмотевици
Макс: 23°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (36)
Tито во дилема дали да се разведе од Јованка. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ФОТО) Обама гласаше во Чикаго
Со предвременото гласање тој стана првиот американски претседател кој гласал пред денот на изборите...
Верски профит во Мека
Милиони луѓе секоја година доаѓаат и и' носат милијарди долари на саудиската економија...
Доналд Трамп во отворена војна со Обама
Ќе даде пет милиони долари во добротворни цели ако Обама ги објави своите документи...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |