Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
26.04.2012, 16:46

Добротворен настан за обнова на училиште во селото Серменин

В петок, во МКЦ ќе се одржи изложба, работилница и концерт во организација на „Зелената арка“

Здружението на граѓани „Зелената арка“, утревечер, во просториите на Младинскиот културен центар организира добротворен настан за обнова на објектот на поранешното основно училиште во селото Серменин, сместено на Кожуф , во општина Гевгелија. Настанот почнува во 17 часот, со работилница под наслов „Спирала со билки“, потоа во 19 часот ќе се прикаже образовен филм „Вовед во пермакултурен дизајн“, во 20 часот ќе биде поставена изложба на фотографии и промоција на брошури за пермакултура, а во 20,30 часот ќе се одржи концерт на кој ќе настапат: гитаристот Бојан Петков, стрит панк рок-квартетот „Лоши Деца“, хип-хоп дуото „Подземан ефект“, даб реге хардкор септетот „Конкверинг Лајон“, постпанк квартетот „Бернајс пропаганда“, реге колективот „Канон“, џез пост панк секстетот „Сетстат“ и „Ноиту“ со аудиовизуелен перформанс во живо.

Билетите се продаваат во продавницата на „Југотон“ и во клубот „Ла кања“ по цена од 150 денари, а на денот на настанот по цена од 200 денари во МКЦ.

Членовите од „Зелената арка“ по долгогодишни истражувања увидоа една невообичаена психофизичка појава, која се одвива во човечкиот метаболизам за време на престојот во атарот на едно село што се наоѓа во подножјето на планината Кожуф и чие име е Серменин.

Појава од ваков вид до сега не е забележана никаде на друго место во светот. Станува збор за спонтаната синтеза на хармонот Серменин. Овој хармон се создава при спојувањето и рекомбинацијата на хормоните допамин, серотонин и ендорфин, а процесот трае додека се престојува во истоименото село. Серменин е хармон, а не обичен хормон, зашто хемиската градба на молекулот е всушност прилично долга низа од погоре споменатите хормони што постојано се растегнува како хармоника, при што ги хармонизира сите психофизички процеси и создава чувство на благосостојба. Серменинот е неопходен за правилниот психофизички растеж и развој на луѓето, зашто го олеснува разложувањето на отуѓеноста и ги зацврстува природнинските врски.

Хармонот Серменин се излачува со најголем интензитет во зградата на поранешното основно училиште во селото Серменин. Полезното дејство на Серменинот се чувствува во радиус од околу пет километри од локалитетот.

Затоа „Зелената арка“ го одбра токму ова место за основање на првиот Образовно истражувачки центар за пермакултура во Македонија. (Т.И.)


Статијата е прочитана 450 пати.

Испрати коментарПочина Светлана Христова Јоциќ
„Ромео и Јулија“ за отворање на „Охридско лето“
„Театра“ прославува прв роденден
Затворање на Скопскиот фестивал со филмот на Теона Митевска
Дуќаните-лепенки во Безистен не требало да се урнат
„Балканска приказна“ во Куршумли ан
„Пипл“ ја прогласи Бијонсе за најубава жена на светот
„Драми“ од Дејан Дуковски промовирана во МНТ
Каде исчезна првата дама на Русија?
„Орбитал“ и „Паблик Енеми“ на „Скопје гори“
Со автобиографија ги вратил долговите
Збогум за свршеникот, па во прегратка на Шон Пен
Линдзи Лохан ќе ја глуми Елизабет Тејлор
Шест дена во фокусот на книгата
Ексцентричниот Авнер ќе го отвори „Пaнфиз“
Светска премиера на „90 минути“ на Иво Трајков во Берлин
Доделени наградите на „Мајкрософт“ филмскиот фестивал
Младата Ева Богоевска на фестивалот „Сан Ремо Јуниор“
„Или-или“ со нови наслови и попусти на Саемот на книгата
Предавања на Виталиј Комар во Музејот на современа уметност
Заврши снимањето на серијата „Др. Хаус“
„Животот на Молиер“ - претстава за паметење
Жарко Лаушевиќ заработил 200.000 евра од својата книга

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 26°C, Мин: 8°C

Сабота
Ведро
Макс: 26°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |