Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
05.10.2012, 18:34

Металург загреан за Горење

Капитенот Димовски посакува мечот да личи на тој со Цимос Копер во минатата сезона

РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ

Ракометниот првак на Словенија втора сезона едноподруго ќе му биде прв гостин на Металург во Лигата на шампионите. Лани тоа беше Цимос Копер, против кој македонскиот шампион славеше со 28:23, а вечерва од 18 ч. во „Борис Трајковски“ ќе гостува Горење од Велење. Победата над Цимос на стартот минатата година го навести историскиот пласман на „металурзите“ во осминафиналето, а сега водечкиот тим во словенечката лига доаѓа на мегдан по блескавата игра и победата на Металург во Шамбери од 33:30. Горење, пак, минатиот викенд пред своите навивачи го декласира Санкт Петербург со 36:22.

„Нека личи мечот на тој со Копер. Би било убаво да почнеме и да продолжиме на свој терен како во минатата сезона од ЛШ, кога во шест меча дома не' победи само Хамбург“, посакува капитенот на тимот од Автокоманда, Ванчо Димовски. „Очекувам тежок натпревар бидејќи словенечките екипи не респектираат никого. Не смееме да влеземе во нивниот ритам. Ако одиграме како во Шамбери, мислам дека ќе биде доволно за победа“.

Тренерот Лино Червар ги посочува како најголема опасност брзото движење на топката и транформациите на словенечките ракометари од одбрана во напад и обратно.

„Брзата транзиција и брзиот центар на кој инсистираат значи дека ќе мораме да правиме помалку измени“, забележува Хрватот. Цврстата одбрана до работ на инцидент, карактерот и тоа што во составот имаат шестмина репрезентативци на Словенија од јануарското Европско првенство во Србија се дополнителните квалитети на Горење што ги издвојува Червар.

Двете екипи имаа различен вовед во меѓусебниот дуел. Металург во средата загуби дома со 30:29 од Нексе во регионалната СЕХА-лига, а Горење истиот ден славеше во Целје со 25:24, продолжувајќи го максималниот ефект и по петтото коло од словенечкото првенство.

Мечот Металург - Горење ќе го водат Романците Сорин-Лаурентиу Дину и Константин Дин. Преостанатите двојки од второто коло во групата Ц се Санкт Петербург - Киелце и Силкеборг - Шамбери.


Статијата е прочитана 386 пати.

Испрати коментарМЗТ Скопје поразен во Подгорица
Вардар падна во Тетово
Илиевски и Цедевита паднаа во Сплит
Арената распродадена, Хрватска ја очекува пекол на „Филип Втори“
Осум гола на Лазаров во Целје
Триумф на Фетел во Сузука
(ФОТО) Металург го преслуша и Горење
Победи на Челзи и Манчестер Сити
Пол позиција за Фетел на Големата награда на Јапонија
Пандев и Наполи надиграни во Ајндховен
Лазовски - Неуспехот во Венецуела беше пресуден за оставката
Ракометарките одиграа нерешено со Црна Гора
Кираџиев единствен македонски претставник на СП во полумаратон
Лазовски се повлекува од кошаркарската репрезентација
Нексе добра поука за Горење
Вардар казнет со 10.000 евра
Ставрев ќе го суди мечот Русија - Азербејџан
Балотели им ја скрати радоста на „милионерите“
Тодоров задоволен од победата, но не и од играта
Металург поразен од Нексе
Втора победа за МЗТ Скопје во АБА лигата
Финансиска полиција го „чешлаше“ Наполи
Светската лига во ватерполо без Македонија
Македонија падна седум места на ФИФА листата
Карабатиќ негира дека се обложил на мечот под истрага
„Металците“ не го потценуваат Широки
БАТЕ Борисов непријатно изненадување за Баерн

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Делумно облачно

Недела
Претежно облачно
Макс: 28°C, Мин: 11°C

Понеделник
Делумно облачно
Макс: 22°C, Мин: 3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (19)
Јованка ја смисли политичката егзекуција на Ранковиќ. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
На лице место. Зошто Џевахири Ајрулова го уби својот петгодишен син?
Утрински весник во селото Долно Јаболчишта во Велешко кое не памети такво грозоморно злосторство.

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |