Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
06.10.2012, 15:22
„Век за самување“ најдобра поема за 2012 годинаОдлуката едногласно ја донесе жири во состав Бранко Цветкоски, Санде Стојчески и Јовица Тасевски Етернијан

„Век за самување“ под шифра „илуминација“ ја доби наградата „Григор Прличев“ за најдобра поема на македонски литературен јазик за 2012 година.

Одлуката едногласно ја донесе жири во состав Бранко Цветкоски, Санде Стојчески и Јовица Тасевски Етернијан.

Жирито на прес-конференција истакна дека е задоволно од големиот одѕив на 20. Конкурс за наградата што го организираат редакцијата „Детска радост“ и Центарот за култура „Григор Прличев“ од Охрид.

Пристигнале 31 ракопис од кои четири не ги исполниле формалните критериуми и испаднале во првиот круг, а во најтесен избор, покрај наградената поема, биле и: „Азбуката наша света“, „Молк и мир“, „Проклетија“ и „Лудобилје“.

- Поемата „Век за самување“ донесува самосвесен и прочистен пев, кој е во плодоносна комуникација со големите светски поеми што значат висок дострел во европската и светската литература. Овој моќен пев, од почетокот до крајот се одвива супериорно, со очигледна полифонија, со продуктивна алузивност и со семантичка и мошне ефикасна флуентност, својство кое и овозможува да се чита на повеќе рамништа и планови, истакна меѓу другото Бранко Цветкоски, претседател на жирито.

Името на авторот на наградената поема ќе биде познато кога тој ќе и се јави на редакцијата. Наградата која има и паричен дел ќе му биде врачена во февруари во Охрид во рамки на манифестацијата „Прличеви беседи“.Статијата е прочитана 687 пати.

Испрати коментар„Војна на ѕвездите“ наместо „Мона Лиза“ во Лувр
(ФОТО) По „Сити мол“, турканици и на „Бела ноќ“
(ФОТО) Свеќи и ѕвездено небо за Тоше
(ФОТО) Собрани 200 единици крв до 15 часот
Светски ден на Бонд, Џејмс Бонд
Тетовскиот театар вечерва на МЕСС во Сараево
„Калчр девелопмент“ во живо на Канал 103
„Биди и ти дел од ѕвезденото небо на Тоше“ на плоштад „Македонија“
Да се потсетиме на „Скопје во 90-тите“ во МКЦ
Македонската филхармонија го откупи делото на Илија Илиевски
Опра и Бритни – најплатени жени во шоу-бизнисот
Кончаловски во Кинотеката на Македонија
„Бела ноќ“ в сабота во Скопје
Ана Дурловски повторно ја воздигна Лучија
Вечерва стартува четвртото издание на „Десонанз“
Уште разголени фотографии од кралскиот пар
Новите германски филмови го окупираат Скопје
(ФОТО) „Тојота“ го претстави новиот „паметен инсект“
Забранет влез за Мајк Тајсон во Нов Зеланд
Рубенс Муратовски стана татко

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Делумно облачно

Недела
Претежно облачно
Макс: 28°C, Мин: 11°C

Понеделник
Делумно облачно
Макс: 22°C, Мин: 3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (19)
Јованка ја смисли политичката егзекуција на Ранковиќ. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
На лице место. Зошто Џевахири Ајрулова го уби својот петгодишен син?
Утрински весник во селото Долно Јаболчишта во Велешко кое не памети такво грозоморно злосторство.

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |