Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
02.12.2012, 13:15

Бруклин му се поклони на шампионот

На Мајами Хит му беше доволна само една серија на поени за да го скрши отпорот на Нетси и на крајот да дојде до убедливи 102:89

Со победата над Нетси (102:89) кошаркарите на Мајами Хит го задржаа стопроцентниот ефект на домашен терен од почетокот на сезоната (8-0). Бранителот на круната со феноменалната игра во второто полувреме не само што успеа да ја надокнади негативата од 14 поени, туку на крајот дојде до убедлив триумф.

Клучниот момент се случи во 26. минута при 73:65 за Бруклин. Во овој дел „жешките“ направија серија од 10-0, која им го донесе водство од 75:73. Ова беше резултат што Мајами не дозволи да се промени до последната минута.

Двен Вејд со 34 поени и седум асистенции беше прво име кај Мајами, Леброн Џејмс додаде 21 поен, девет скока и шест асистенции. Фантастична игра од клупата заврши Реј Ален со 13 поени, две тројки постигна во клучната серија за пресврт.

Чикаго Булс во својот „Јунајтед центар“ по доста неизвесни 48 минути славеше над Филаделфија со 93:88. И покрај тоа што гостите добро се држеа во текот на целиот натпревар, сепак не можеа да се надеваат на триумфот пред се' поради очајниот шут од поле (43,8), што беше доволна причина за да Булси дојдат до шестата победа сезонава.

Лоул Денг повторно беше главна фигура во редовите на Чикаго со 25 поени, седум скока и исто толку асистенции.

Оклахома немаше никакви проблеми на гостувањето кај Њу Орлеанс дојде до убедливи 100:79, а доста рационална шутерска вечер имаше Кевин Дурент, кој постигна 20 поени со 7/13 од поле. Добро го пратија Кевин Мартин со 19 и Расел вестбрук со 12 поени. Кај домашниот состав Рајан Андерсон со 21 поен беше прв стрелец на средбата.

Само еден ден откако беа казнети со 250.000 долари поради одлуката на Грег Попович да ги одмори најдобрите за мечот со Мајами Хит, тимот на Сан Атонио на најдобар можен начин ги демонстрираше своите квалитети. Предводени од тандемот Тони Паркер и Тим Данкан и нивните вкупни 57 поени, Спарси со 99:95 го совладаа составот на Мемфис.

„Сакавме да играме за тренерот Попович и да победиме за него, бидејќи неочекувано се најде под голем притисок од лигата и јавноста. Но никој не може да сфати дека тој работи онака како што е најдобро за нас како тим. Горди сме на овој триумф што му го посветуваме токму нему“, изјави по мечот првата ѕвезда Тони Паркер.

Резултати: Мајами - Бруклин 102:89, Кливленд - Портланд 117:118 (прод), Чикаго - Филаделфија 93:88, Њу Орлеанс - Оклахома 79:100, Хјустон - Јута 124:116, Милвоки - Бостон 91:88, Сан Атонио - Мемфис 99:95 (прод), Далас - Детроит 92:77, Лос Анџелес Клиперс - Сакраменто 116:81, Голден Стејт - Индијана 102:93.


Статијата е прочитана 290 пати.


Испрати коментарНиш ни бледа сенка од јануари
Гирифин ги покори „џезерите“
Француски клуч за „невозможната мисија“
Папуџиева ја пропушта Франција
Македонски фанови ни за лек во Ниш
ПСЖ мора да го победи Порто
Вон пишува историја на снегот во Лејк Луис
Ставрев на Лил - Валенсија
Игокеа го декласираше Партизан!
„Магичните“ мотивирани против Хауард и Лејкерси
Нишкиот аутсајдер го мерка Белград
Вардар про го испушти Магдебург
Поплавата во Боговиње му ги расипа плановите на Вардар
Приведени навивачи на ФК „Ѓорче Петров“
Сите задоволни од ремито во Минхен
Челзи и понатаму очаен!
(ФОТО) Најубедлив лет на „штрковите“
Уште една победа за Новески со Мајнц во Бундес лигата
(ФОТО) Металург се измачи за осминафиналето
Монтепаски Сиена влезе во фазата топ-16
Преку Шамбери до осминафинале
МЗТ против Шолнок за премин во позитива
Нови порази за Самарџиски и Илиевски
Промоција на Марковски во Скаволини
Резервистите на Спарси го намачија Мајами
Докузовски и Стојановски со порази
Шамбери ќе плати за Кјељце
Вујовиќ има рецепт за Магдебург
Иванов им посака успех на ракометарките на ЕП во Србија
Заре Марковски на клупата на Скаволини
Бензема во јануари на „Стемфорд бриџ“?
Челзи никако да даде гол
Вилја надмина 300 гола во кариерата
Вашингтон ја прекина црната серија
Црвенкоска нов играч на ЖРК Вардар СЦБТ
Во МЗТ нема место за џинови
Лига на шампиони со 64 клуба во 2015 година?
Џорџ Хил го засени Коби
Гол на Новески за Мајнц во Франкфурт
Вардар против Шкендија во полуфиналето на Купот
Металург му наплати на Татран
Пандев се враќа за дербито со Интер
Капело ќе се пензионира во 2014 година
Никси владеат во Њујорк
Најтешка титула за Фетел, најдобра сезона за Алонсо
��д Бразил одрекуваат за Гвардиола
Маскотата за СП Бразил 2014 се вика Фулеко
(ВИДЕО) Милан конечно ја доби „Старата дама“
Барса со плус 11 пред Реал, Меси на минус три од Милер
Бајрамоска прв стрелец на „Турчин куп“
Илиевски и Цедевита паднаа во „Пионир“
Илиевски и Цедевита паднаа во „Пионир“
Болт и Феликс најдобри во 2012 година
Паркер ги предводеше Спарси во Торонто
(ФОТО) Фетел третпат светски шампион во Ф1
Вардар го преживеа Турново
„Штрковите“ го прелетаа и Задар
Металург пак го честеше Кјељце

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Ведро

Вторник
Делумно облачно
Макс: 4°C, Мин: -1°C

Среда
Обилни врнежи
Макс: 6°C, Мин: -3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелкa (18)
Ранковиќ на мета на Јованка.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
(ФОТО) Телото како платно
Германска уметница Гезине Марведел за создавање на своите уникатни уметнички дела не користи традиционално сликарско пла...
(ФОТО) Четири милиони деца-робови во Бангладеш
Многу од деца помлади од 14 години во Бангладеш поголемиот дел од денот го поминуваат работејќи во многу лоши услов...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |