Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
16.08.2012, 12:59
Засилени контроли, забрани и санкции за спречување пожариВладиниот портпарол Александар Ѓорѓиев денеска презентираше нов сет мерки на Владата за превенција од пожари

Засилени контроли на критичните точки за појава на пожари, како и забрани и санкции со цел да се намалат причините за нивна појава, најави денеска владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев, презентирајќи го новит сет мерки на Владата за превенција од пожари.

- Значително и по обем на луѓе и по интензитет на присуство на терен ќе се засилат контролите на критичните точки. Шумската полиција ќе дејствува максимално ангажирано со зголемен капацитет. Во лоцирање на причинителите и критичните точки ќе се користи и авионско и хеликоптерско надлетување и следење, а ќе биде активно вклучен и редовниот полициски состав од МВР, информира Ѓорѓиев.

Според него, секој што ќе биде фатен во активности за причинување пожар ќе биде строго санкциониран.

Моментно во Македонија се активни три пожари, во Јасен, Радуша и во Чашка. Посериозно загрозување на главниот град и на останатите населени места моментно нема, истакна Ѓорѓиев.

Теренските анализи и искуства покажале дека основен фактор на загрозување при главните причини за настанување на пожарите е човекот. Главни причини за нивна појава е несовесното палење пасишта и стрништа, се подметнуваат и како активност за прикривање нелегална сеча на дрва, а во определени случаи со цел по нивното гасење да се појави саморастечката печурка „смрча“ која е ретка и на пазарот постигнува високи цени.

Според владината одлука, Дирекцијата за заштита и спасување, Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, Државниот инспекторат за шумарство и ловство и Шумската полиција ќе ги зајакнат контролите во реонот околу Македонски Брод, Скопје и Тетово. Воведена е забрана за берење и откуп на печурките „смрча“ која првично ќе биде во сила до 5 септември.

Владата воведе и две нови санкциски мерки за намалување на опасноста од појава на пожари од палење стрништа и пасишта. Останува да важи и забраната за движење во шуми, со исклучок на случаите кога веќе е договорена посета на туристи. за тоа постои посебна методологија со пријава на движењето низ шумата и организрано движење во придружба на стручни лица од шумското претпријатие.Статијата е прочитана 340 пати.

Испрати коментарВо честитката до АРМ, Груевски ја пофали за 2001 година
Понудата на бугарскиот „Раикомерц“ за ОХИС одбиена
„Израелски Асанж“ објави „тајни планови“ за напад врз Иран
(ФОТО) Последно „светнување“ на „Паднатите херои“
ЕЛЕМ склучи договор за ветерниот парк во „Богданци“
„Пуси рајот“ прогласени за виновни за хулиганствo
Младенов за Џафери - И Бугарија загуби добар пријател
Македонците трети по барањето азил во Швајцарија
Ристовски - Македонските граѓани не можат да добијат азил во ЕУ
„Ер-тракторите“ се`уште гаснат во „Јасен“
Сарачини - Денеска ќе се знае дали е успешен тендерот за продажба на ОХИС
(ФОТО) Во МО одбележани 20 години од формирањето на АРМ
Претседателот на грчкиот парламент му одговори на Вељаноски
Жител од Лојане притворен поради криумчарење мигранти
Масакр пред рудник во Јужноафриканската Република
Трагедија во Ниш - Си ги убил сопругата и детето, па се самоубил
Пакети со храна за 100 социјално загрозени семејства од муслиманска вероисповед
Медал за храброст за сите загинати припадници на вооружените сили
Свечености по повод 20. роденден на АРМ
Рикер од недела во посета на Македонија
(ФОТО) Иванов - АРМ е гарант на нашиот интегритет и суверенитет
Шефот на норвешката полиција поднесе оставка
ИKEA ќе отвара ланец нискобуџетни хотели
Германската екстремна десница доби право да прикажува карикатури на Мухамед
Итна седница на Организацијата на американски држави за Асанж
Почина патријархот на Етиопската православна црква
Финска се подготвува за распад на еврозоната
ВМРО-ДПМНЕ - „Слупчане" не е чин на визионерство, туку на лицемерство
Лебот почна да поскапува од Велес
Арбен Џафери погребан во Тетово
Бугарска компанија достави понуда за ОХИС
Еквадор му даде азил на Асанж
Австралија објави истражување за македонската дијаспора
СДСМ - Политиките во владината коалиција некоординирани
„Катар ервејз“ воведува линија до Белград
Иран ги отфрли обвиненијата за вмешаност во нападот во Бургас
Ѓорѓиев - Денарот е и ќе продолжи да биде стабилен
Псалтиров - Не сум кодош, туку жртва на тогашниот систем
Зголемен бројот на превезени патници на аеродромите
Со Проектот за кредитирање на микро и мали претпријатија ќе се вработат 159 лица
Бразилските дождовни шуми се соочуваат со истребување на животинските видови
Франција ги дистанцира Ромите
Војводина ќе прогласи елементарна непогода поради сушата
Лустриран поранешен општински советник во Куманово
Украина времено ги укина визите за македонските државјани
Банкротот е единственото решение за Грција
Арбен Џафери ќе биде погребан денеска во Тетово
Полјак уапсен за вчерашните убиства на имигранти во Атина
Пожарот кај „Јасен“ се шири кон Скопско
Дипломатска кавга меѓу Лондон и Кито за Асанж
Cончево со мала локална облачност
Генерал Дуби - Ми беше чест да работам со Македонија
Членовите на Владата приватно биле во Слупчане
Почина Арбен Џафери
(ФОТО) Протести во Скопје - Аман, доста е од скапа струја, парно и бензин!
Британија прва ја напуштa ЕУ
Пендаровски - Случајот во Слупчане е без преседан
Египќанецот Морси ги предизвикува предвидувањатаglupendra, 16.08.2012 13:57:56
Se dodeka nekoj saka sumarstvoto da bide samo drzavno i na sopstvenicite da im zabranuva dvizenje vo svojot privatem posed - sumata ke gi imame nazalost ovie problemi. Kade e inspektoratot za sumarstvo i lovstvo da deluva preventivno i kade e sumskata policija zadolzena za cuvanje na sumite.
ЈОНЧЕ ОД БУЧИН, 16.08.2012 18:49:06
Не може да се контролира секоја површина од страна на надлежните служби. Затоа, уште пред 14-15 години му дадов предлог на градоначалникот:Сите корисници на социјална помошт, (а такви ги има на целата територија на Македонија), во текот на годината да бидат ангажирани одреден број на денови. Тоа би било за потреби од чистење на снег, чистење на речни корита, чистење на направени депонија, помошт при поплави, пожари и сл., а најмногу ќе бидат корисни во летниот период со нивното присуство како стражари по шумските предели, нормално со направени распореди и во присуство на службени лица. Во тој случај, не верувам дека некој ќе се осмели да прави пожари, зашто нема да знае од која страна ќе го пресретнат. Ете на таков начин барем малку ќе вратат од она што го примаат во текот на годината.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 21°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 16°C

Сабота
Сончево
Макс: 33°C, Мин: 15°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) Последно „светнување“ на „Паднатите херои“
При крај е уредувањето на покриениот Прометеј, обелискот со жената-ангел со венец во рацете и четирите исправени коњи, д...
Соларен брод чека да заплови во Охридско Езеро
Иноваторот Горан Ангелковиќ има проект за брод кој се движи на сончева енергија и бара инвеститор за да го изгради...
(ИНТЕРВЈУ) Многу е тешко да се измери успехот
„Да не беше филмот ’Продолжи‘, во овие места немаше ни да дојдам, воодушевен сум од убавината и големиот број извонредни...
Салман Ружди: Иран и јас имавме многу интимен однос
Треба да се каже дека Арапската пролет е готова. Младите луѓе кои ги почнаа демонстрациите беа политички невини. Нависти...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |