Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
14.01.2013, 13:55
Барса соборува рекордиКаталонците славеа кај Малага со 3:1, со што стигнаа до 18. победа во 19. меч точно на половина од сезоната

По победата на гости кај Малага од 3:1, Барселона продолжува да соборува рекорди. Тимот стигна до 18. победа во 19. меч, а точно на половина од сезоната во првенството, Барселона има неверојатни 18 бода повеќе од вечниот ривал Реал Мадрид. Претходно најголемата предност на каталонскиот гигант пред „кралскиот клуб“ на полусезона било 13 бода и тоа во сезоната 2005/2006.

Против Малага гостите поведоа во 27. минута со голот на Лионел Меси, во 50. минута Фабрегас зголеми на 2:0, а последниот гол го постигна Тијаго Алкантра. Кај домашниот состав единствениот гол беше постигнат во 89. минута од слободен удар прецизно стрелаше Бунаноте. Со овој триумф само чудо може да им ја земе шампионската титула на Каталонците сезонава.

Инаку, бранителот на круната Реал Мадрид, дефинитивно, повеќе не е закана за Барса, по нерешените 0:0 на гостувањето кај Осасуба кралскиот клуб може слободно да се прости од трката за титулата во Примера. Тимот од Мадрид, покрај тоа што зад вечниот ривал заостанува 18 бода, му дозволи на Атлетико Мадрид да се зацврсти на второто место на табелата со плус седум бода.

Статијата е прочитана 720 пати.


Испрати коментарМЗТ Скопје поразен од Раднички
Со Исланд почнува вистинското
Фаворитите без проблем на стартот во Мелбурн
Пандев и Наполи се поблизу до Јувентус
(ФОТО) СП ВЕСТИ - Жолт картон за РФМ од ИХФ
Тунис ја шокира Германија
Фалкао најави заминување во ПСЖ
Ван Перси и Видиќ му пресудија на Ливерпул
И тоа се случи - Лејкерси победија
(ФОТО) Преку Катар до осминафиналето
Докузовски и Лукоил пријателски се разделија

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Магла

Вторник
Облачно
Макс: 9°C, Мин: 3°C

Среда
Локални грмотевици
Макс: 11°C, Мин: -2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (50)
Вдовицата на Тито стана обична граѓанка
Звукот треба да го инспирира слушателот
„Самата наративност на музиката дозволува апсолутно индивидуално доживување“, вели перкусионистот Гоце Наумов, член на г...
Непростливи неправди на „Оскарот“
Американската академија на филмски уметности никогаш им го нема доделено „Оскарот“ на легендите на филмот, како Алфред Х...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |