Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
16.08.2012, 09:51

Трисет и пет години од смртта на Елвис Присли

На 16 август 1977 година во Мемфис почина Елвис Присли, а десетици илјади фанови денеска се очекува да му оддадат почит во Грејсленд

На денешен ден пред 35 години почина легендарниот американски музичар, кралот на рокенролот Елвис Присли.

Тој е роден во Тупела, во државата Мисисипи на 8 јануари 1935 годинна, а на 13 години со семејството се преселил во Мемфис, во Тенеси.

Музичката кариера ја почнал во 1954 година во дискографската куќа „Сан рекордс“. Дискографската куќа „РЦА Виктор“ со него потпиша договор во 1955 година, според кој полковникот Том Паркер ќе биде негов менаџер следните две децении.

Првиот сингл на Присли за таа издавачка куќа беше „Хартбрејк хотел“, кој излезе во јануари 1956 година и веднаш стана голем хит.

Елис Присли стана водечка фигура на новиот рокенрол звук. Неговиот начин на изведување на песните и енергичните движења го направи еден од најпопуларните, но и најконтраверзните изведувачи.

Филмската кариера ја почнал со филмот „Сакај ме нежно“, а глумеше во 33 филмови.

Од 1957 до 1966 година Присли се наоѓаше на листата на десет најкомерцијални американски актери.

Во 1975 година тој почнува да заболува од дијабетис и гастритис, беше зависен и од различни лекови и дроги.

Елвис Присли почина на 16 август 1977 година во неговиот дом во Мемфис. Почина во 42. година од животот од болест на срцето и поради прекумерно кознумирање на препишаните лекови.

Во текот на неговата кариера тој објави 97 плочи, а на врвот на топ-листите мина речиси 996 недели и продал над 150 милиони албуми.

Елвис Присли стана една од иконите на популарната култура на 20 век.

Десетици илјади фанови на Елвис се очекува да му оддадат почит во Грејсленд, каде ќе бидат одбележани 35 години од неговата смрт.

Обожавателите ќе почнат да се собираат денеска попладне на влезот во Грејсленд, некогашната куќа на Елвис во Мемфис.

Грејсленд секоја година го посетуваат повеќе од 600 илјади лица.


Статијата е прочитана 308 пати.

Испрати коментарЗаврши снимањето на патописниот филм „Move on“ во Македонија
Премиера на „Платеници 2“ во кино „Милениум“
На „Охридско лето“ барокна музика со италијанскиот ансамбл „Колегиум про музика“
Поетска книга на Лидија Димковска објавена во САД
„До балчак“ пристигна во Куршумли-ан
Салман Ружди - Иран и јас имавме многу интимен однос
Признанието „Пријател на Република Македонија“ за Волф Ошлис
(ИНТЕРВЈУ) Многу е тешко да се измери успехот
Балканската сага на Луан Старова во 12 тома
Пречесниот Мун е во критична здравствена состојба
Жените во Северна Кореја ќе можат да возат велосипед, носат фармери и високи потпетици
Англичанец обвинет за „ѕиркање“ во соблекувалните на кинеските пливачки
Најубавата Македонка ќе се избира на Велешко Езеро
Ван Гог, Галија и Дубиоза Колектив на годинашниов „Тиквешки гроздобер“
Филмот „Татко“ вечерва на „Бит фест“
Специјална награда „Златна камера 300“ за Кристијан Бергер
Британска двојка доби над 148 милиони фунти на Евролотарија
Жан Клод Ван Дам ја признал аферата со Кајли Миног
„Балканскиот филмски караван“ продолжува на БитФест
Почина Хелен Гарли Браун - легендарната уредничка на „Космополитан“
Пронајдени загубени пирамиди во Египет
Почина Карло Ламбарди, творецот на „Е.Т.“ и на „Алиен“
Сонцето е опкружено со темна материја
Романот „Сестрата на Зигмунд Фројд“ објавен на словенечки јазик
Филмски денови „Sее а Paris“ во рамки на Битфест
„Госпоѓица Јулија“ на „Охридско лето“ во чест на Стриндберг
„Балкански музички плоштад“ денеска и утре во Охрид
(ИНТЕРВЈУ) Детскиот театар е важен за формирање на публиката
Грчка изложба и концерт на „Хармосини“ на „Бит фест“
Конзервација на локалитетот Стибера
Во Битола почнува АКТО 7
Гигантските ѕвезди не се мистерија
И „Охридско лето“ го слави Стриндберг

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 21°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 16°C

Сабота
Сончево
Макс: 33°C, Мин: 15°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) Последно „светнување“ на „Паднатите херои“
При крај е уредувањето на покриениот Прометеј, обелискот со жената-ангел со венец во рацете и четирите исправени коњи, д...
Соларен брод чека да заплови во Охридско Езеро
Иноваторот Горан Ангелковиќ има проект за брод кој се движи на сончева енергија и бара инвеститор за да го изгради...
(ИНТЕРВЈУ) Многу е тешко да се измери успехот
„Да не беше филмот ’Продолжи‘, во овие места немаше ни да дојдам, воодушевен сум од убавината и големиот број извонредни...
Салман Ружди: Иран и јас имавме многу интимен однос
Треба да се каже дека Арапската пролет е готова. Младите луѓе кои ги почнаа демонстрациите беа политички невини. Нависти...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |