Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
20.07.2012, 17:00
Британците очекуваат жетва на медалиДомашниот тим на Игрите во Лондон ќе има 542 спортиста што е рекорден број натпреварувачи од Велика Британија на една олимпијада

Јавноста во Велика Британија со нетрпение и оптимизам ги брои деновите со почетокот на натпреварите на Олимписките игри во Лондон затоа што се укажува дека нивните претставници се подготвени да освојат најголем број на медали во историјата. Истражувањата на Островот упатуваат дека Британците може да бидат четврти по бројот на освоени одликувања и да ја потиснат моќната Русија. Уште едно истражување вели дека В. Британија ќе освои повеќе златни медали од Русите.

Во Пекинг пред четири години британските спортисти се закитија со 47 медали од кои 19 беа златни. Затоа и олимпискиот комитет на земјата домаќин постави цел – 48 медали во Лондон.

Проценките во истражувањето говорат дека тоа е потценување бидејќи Британците би можеле да освојат меѓу 65 и 68 медали. Тоа не претставува изненадување со оглед дека националната лотарија вложи 312 милиони фунти во Британскиот олимписки комитет (БОК) во 2008 година. БОК, пак, потроши 13 милиони фунти, од 21 милион фунти колку што тежи неговиот буџет, за подготовка на својот тим оваа година. Па, затоа сега се надеваат дека вложените финансии ќе ги претворат во злато, сребро и бронза во Лондон.

Британските олимписки претставници имаа надолна линија од 1996 година во Атланта каде што освоија само 15 медали. Најдобри резултати забележаа во Пекинг од каде што се вратија со 47 одликувања.

Домашниот тим на Игрите во Лондон ќе биде претставен од 542 спортисти, што е рекорден број спортисти од Велика Британија што учествувал на една олимпијада, па тоа е една од причините за нивните очекувања за жетва на трофеи.

Истражувањата објаснуваат дека успехот би можел да се должи најмногу на домашниот терен и поради тоа Британците би можеле да освојат уште 21 медал.

Статијата е прочитана 192 пати.

Испрати коментарЛеброн Џејмс најплатен спортист на Игрите
Омерагиќ и Ѓорѓиоски во претседателска трка
Олимпискиот тениски турнир без Надал
Хамилтон останува верен на Мекларен
Ренова ќе го пропушти Ливерпул, Металург со Плзен
Вардар преку Бате до Скендербег или Дебрецин
Ренова поразена од Гомел со 0
Металург со два голa негатива се враќа од Полска
Олимпиското злато вреди 620 долари
Сто денари влезница за реваншот со БАТЕ
Двајца олимпијци нема да претставуваат ниту една држава
Ракометарите повторно во група против Данска
Ренова сака чиста мрежа со Гомел
Металург по гол во Хоржов
Олимпиското село во Лондон без вода за пиење
Комплетирано второто квалификациско коло од Лигата на шампиони
Репрезентацијата до 16 години почнува со настапите во Букурешт
Нов пораз на младите македонски кошаркари
(ВИДЕО+ФОТО) Вардар прокоцка победа кај БАТЕ во 120 секунди
Штрајк на таксистите во Лондон
Грент Хил во ЛА Клиперс
Олимпискиот факел од утре во Лондон
Џереми Лин и официјално нов играч на Хјустон
Дејвид Бекам му ја исполни желбата на болен обожавател
Франк Шлек допингуван и исфрлен од Тур де Франс
Вардар без бело знаме во Борисов
Ибрахимовиќ потпиша за Пари Сен Жермен
Венлок маскота на Игрите во Лондон
Комплетот билети за ЕП во Србија од 13 до 172 евра
Меси, Роналдо и анонимниот Дејвис во трка за најдобар играч во Европа
Американски и австралиски олимпијци се „загубиле“ во Лондон
Добредојде за првите олимпијци
Блатер се сомнева дека СП 2006 било купено

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Делумно облачно

Сабота
Ведро
Макс: 38°C, Мин: 18°C

Недела
Ведро
Макс: 35°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Остануваат уште 7 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Британците очекуваат жетва на медали
Домашниот тим на Игрите во Лондон ќе има 542 спортиста што е рекорден број натпреварувачи од Велика Британија на една ол...
Леброн Џејмс најплатен спортист на Игрите
Од договорот со Мајами добива 13 милиони, останатите 40 легнуваат на неговата сметка од вносните зделки со спонзори...
Олимпиското злато вреди 620 долари
Трудница на Олимписките игри
Брајант не може да замисли да не освои злато
Семенја ќе го носи знамето за ЈАР

Дневник  | Ве��т | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен Магазин |