Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
03.06.2012, 12:29
Перо Антиќ со Олимпијакос стана шампион на ГрцијаНеговата екипа во мајсторката од финалето на грчкиот плеј оф синоќа пред своите навивачи го совлада „лутиот“ ривал Панатинаикос со 82:76 и со 3-2 во победи ја освои титулата

Македонскиот репрезентативец Перо Антиќ по титулата европски првак, ја освои и шампионската титула во Грција со својот тим Олимпијакос.

Неговата екипа во „мајсторката“ од финалето на грчкиот плеј оф синоќа пред своите навивачи го совлада „лутиот“ ривал Панатинаикос со 82:76 и со 3-2 во победи ја освои титулата.

Предводени од тренерот Душан Ивковиќ кошаркарите на Олимпијакос го прекинаа „постот“ од 15 сезони без шампионска титула. Последната „црвено-белите“ ја освоија 1997 година, а во меѓувреме Панатинаикос освои 13 и АЕК 1 (2002).

За Олимпијакос ова беше 10.титула шампион на Грција, а Панатинаикос кој оваа сезона беше најдобар во Купот, има 32.шампионски титули. зс/11:00Статијата е прочитана 557 пати.

Испрати коментарЛеброн Џејмс закажа мајсторка на Истокот
Чекор по чекор против Австрија
Болт одвај победи во Осло
(ЕВРО ВЕСТИ) Баерн Минхен со десетмина играчи на ЕП
Полска го пробива ледот против Грција
Фудбалското лудило може да почне
Казни за играчите што ќе го напуштат теренот
Италијанците и Холанѓаните го по��етија Аушвиц
Пресијадо го презеде Вилјареал, па почина
Металург, сепак, во квалификации за ЛШ
Шпанија и Германија најголеми фаворити
Оклахома Сити е првиот финалист во НБА лигата
Јувентус се засили со Асамоа и со Исла
Чави ги искритикува играчите на Реал
Ѓоковиќ и Федерер со пресврт до полуфинале
Македонија повторно под „стотката“ на ФИФА-листата
Шпанија најскапа репрезентација, Ирска на последно место
Бостон на чекор до големото НБА-финале
Надежите и дадоа пет гола на Данска и - загубија!
Вучичевиќ ново име во Металург
Стосур - Ерани прво полуфинале на Ролан Гарос
Роналдињо во Атлетико Минеиро
Манчестер Ј. и Борусија (Д) се договорија за Кагава
Блажевски и Маринова на ОИ во Лондон
Суслина три години во Вардар
Данска шанса на генерацијата
Оклахома го презема водството во западното финале
Холандија се откажа од организација на Европското првенство
Паднаа седмиот и осмиот носител на Ролан Гарос
Прозивката без Гечевски и Чековски
(ЕКСКЛУЗИВНО) Селебрити веселбата на Пандеви
Бостон израмни со Мајами по продолжението
И Хоризонт Турново остана во Прва лига
Почнува операцијата „Лондон“
Македонија избори пласман на Европското првенство во ракомет
(ВИДЕО) Пандев го кажа судбоносното „Да“ и пред Бога
Тетекс го сочува прволигашкиот статус
Оклахома израмни на 2
Бостон се врати во игра во финалето на Истокот
Надежите им подарија бод на Фарски Острови
Прв пораз за Сан Антонио по 20 победи
Вардар доби дозвола од УЕФА за настап во еврокуповите
Горан Пандев останува во Наполи!
Страмачони на клупата на Интер до 2015 година
Ракометарките чекор поблиску до ЕП
Македонија е за промени во ФИБА-Европа
Убиен македонскиот ексолимпиец Гаџиханов

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 32°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 31°C, Мин: 16°C

Сабота
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ИНТЕРВЈУ) Политиката нема да престане да се меша во театарот
„Често мислам дека нашиот театар како да не сака да каже ништо, или тоа што сака да го каже не значи ништо“, вели режисе...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |