Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
21.05.2012, 14:04

Адел освои 12 награди, но ја немаше на церемонијатаАпсолутна ѕвезда на вечерта беше ќерката на починатата Витни Хјустон, Боби Кристина Браун, која ја прими специјалната награда Милениум, во име на својата покојна мајка

Апсолутна рекордерка според бројот на освоени награди на „Билборд“, годинава е Адел. Таа е победничка во 12 категории на овие престижни музички награди, од вкупно 18. номинации што ги имаше нејзиниот албум „21“. Сепак, пејачката не се појави на синоќешната церемонија во лос Анџелес.

Интересно е дека Џастин Бибер освои само една награда и тоа за најдобар пејач на социјалните мрежи.

Апсолутна ѕвезда на вечерта беше ќерката на починатата Витни Хјустон, Боби Кристина Браун, која ја примил специјалната награда Милениу��, во име на својата покојна мајка. На сцената ја испрати нејзиниот посвоен брат, Ник Гордон.

На доделувањето настапија: „ЛМФАО“, Крис Браун, Кети Пери, Џастин Бибер, Ашер, „Линкин парк“, Нели Фуртади и други.

Дуото „ЛМФАО“ освои две награди за песна на годината,“Party rock anthem” и најдобра група, заедно со уште четири признанија. Британскиот бенд „Колдплеј“ освои четири награди: за најдобар рок и алтернативен изведувач и албум во истите категории. За најдобар нов изведувач прогласен е Виз Калифа.


Статијата е прочитана 443 пати.

Испрати коментарПочнува 31. Меѓународна ликовна колонија „Мал битолски Монмартр“
Избрани првите 10 финалисти на „Песна за Евровизија“
Голите Украинки во обид за кражба на пехарот на ЕП
Културата не е движење по црвен тепих
Милчо Манчевски доби титула Национален уметник
Бојкот на канадските филмски критичари во Кан
Прво цеде на музичкото дуо „Скупи“
Лајза Минели - За среќа се потребни тројца мажи
Почина Робин Гиб, пејачот на „Би Џиз“
Се ожени и веднаш се стави на „Фејсбук“
„Балканот не е мртов“ и „Трето полувреме“ промотивно на Канскиот фестивал
Нема повеќе солзи за диско-кралицата
Изложен најстариот зачуван фрескоживопис во Македонија
Хју Хефнер падна на македонски шарм
Замина писателот Карлос Фуентес

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Облачно

Среда
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 9°C

Четврток
Локални грмотевици
Макс: 24°C, Мин: 12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |