Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
09.10.2012, 12:14

Фустанот на Џуди Гарланд од „Волшебникот од Оз“ на аукција

Од аукциската куќа сметаат дека фустанот кој Гарланд го носеше во филмот „Волшебникот од Оз“ би можел да биде продаден за половина милион долари

Фустанот кој Џуди Гарланд го носеше во филмот „Волшебникот од Оз“ би можел да биде продаден на аукција за половина милион долари, сметаат аукционерите.

Сино-белиот костим кој Гарланд го носеше во филмот од 1939 година ќе биде понуден на аукција на Беверли Хилс следниот месец, а во аукциската куќа „Џулијанс“ проценуваат дека фустанот ќе биде продаден за сума меѓу 400.000 до 600 илјади долари.

Претседателот на аукциската куќа, Дарен Џулијан, рече дека фустанот, дизајниран од познатиот костимограф на МГМ, Ендријан, не е прикажан во јавност од кога е продаден на аукција во 1981 година.

- Станува збор за едно од клучните парчиња, кое колекционерите од целиот свет го бараат, вели експертот за поп култура Лора Вули. - Тоа е парче кое сите веднаш го препознаваат, вели таа.

Фустанот пред аукцијата ќе биде изложен во „Џулијанс“ од 5 до 8 ноември.

На дводневната аукција на 9 и 10 ноември ќе се најде и белиот фустан кој Елизабет Тејлор го носеше во филмот „Место под сонцето“, проценет на 20 до 30 илјади долари, како и триптихот на Сесил Битон кој висеше во домот на Мерлин Монро во Њујорк и кој е проценет на 35 до 45 илјади долари.


Статијата е прочитана 210 пати.

Испрати коментар„Блесок“ ја објави „Патагонија“ од словачкиот писател Душан Митана
Продолжува соработката на ЕУРОИМАЖ со кино „Фросина“
Преку изложбата на ракописите Македонија и припаѓа на Европа
Мустаќите во нафталин
(ФОТО) Пронајден килибар со фосилизиран пајак како напаѓа оса
Да наздравиме со чаша вино
„Луј Витон“, „Зара“ и „ХиМ“ – глобално најдобри
Ненад Секирарски го отвора 6. Моден викенд Скопје 2012
Ана Цветковска Панова изложува во Велес
„Сребрен Џед“ за македонскиот филм „Човекот со чудна навика...“
Парамоунт ќе гради тематски парк од 2,5 милијарди евра
Националната предлог-стратегија за развој на културата на јавна расправа
На Тумбе-кафе нови пронајдоци на некропола од 4 век
(ФОТО) Мила Кунис се соблече топлес
Можеме ли да ја повратиме дивината?
Благој Нацоски ќе пее на Сардинија во „Ромео и Јулија“
„Војна на ѕвездите“ наместо „Мона Лиза“ во Лувр
(ФОТО) По „Сити мол“, турканици и на „Бела ноќ“
„Век за самување“ најдобра поема за 2012 година
(ФОТО) Свеќи и ѕвездено небо за Тоше
(ФОТО) Собрани 200 единици крв до 15 часот
Светски ден на Бонд, Џејмс Бонд
Тетовскиот театар вечерва на МЕСС во Сараево
„Калчр девелопмент“ во живо на Канал 103
„Биди и ти дел од ѕвезденото небо на Тоше“ на плоштад „Македонија“
Да се потсетиме на „Скопје во 90-тите“ во МКЦ
Македонската филхармонија го откупи делото на Илија Илиевски
Опра и Бритни – најплатени жени во шоу-бизнисот
Кончаловски во Кинотеката на Македонија
„Бела ноќ“ в сабота во Скопје
Ана Дурловски повторно ја воздигна Лучија
Вечерва стартува четвртото издание на „Десонанз“
Уште разголени фотографии од кралскиот пар
(ФОТО) „Тојота“ го претстави новиот „паметен инсект“
Забранет влез за Мајк Тајсон во Нов Зеланд
Рубенс Муратовски стана татко

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 5°C

Делумно облачно

Среда
Ведро
Макс: 23°C, Мин: 6°C

Четврток
Ведро
Макс: 24°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (22)
Вознемиреноста на Стане Доланц.  Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ИНТЕРВЈУ) Многу полесно е да си играч отколку тренер
Индира Кастратовиќ зборува за новиот предизвик како тренер на Вардар СЦБТ, за споредбите со Кометал Ѓорче Петров...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |