Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
24.10.2012, 15:48
„Фемили“ го минира Рајковиќ!Македонскиот кошаркарски првак денеска преговараше со странец откако пропадна договорот со несудениот наследник на Тодоров под притисок на навивачите

Емил Рајковиќ во МЗТ Скопје - вистинска приказна со несреќен крај. Младиот кошаркарски тренер на Фени индустри, кој според многумина во моментов беше најсоодветното решение за преземање на кормилото на македонскиот шампион и за неговото понатамошно спокојно пловење по Јадранот, синоќа се најде пред вратите на „металците“, но тие неочекувано се затворија. Откако на интернет порталите излезе веста дека челниците на клубот од скопската населба Аеродр��м сериозно размислуваат за Рајковиќ, а самиот тој не излезе веднаш во јавноста со демант, по ова прашање се огласи навивачката група „Фемили“. Фановите на „сино-белите“, кои се меѓу најзаслужните за излезот на тим од кризата и за освојувањето на двата трофеја на домашната сцена во минатата сезона, ги прекинаа преговорите. Притисокот од страна на „Фемили“ бил толку голем што самиот чин на потпишување на договорот паднал во вода. По еден ден молк, Емил Рајковиќ се огласи дури во текот на денешниот ден, со образложение дека тој има постоечки договор со Фени индустри и засега нема планови да го менува тимот.

Неуспешниот обид со Рајковиќ, негативните одговори од Боби Митев и од Заре Маркоски и тенкиот тренерски кадар што го носи домашниот „пазар“ на кошаркарски стручњаци што би можеле да се справат со предизвикот наречен АБА Јадранска лига, ги натера челниците на МЗТ да се се свртат кон странство.

„Се' уште немаме официјално име. Она што е сигурно е дека новиот тренер ќе биде странец“, е кратката потврда од претседателот на МЗТ Скопје, Сашо Босилков, кој заедно со останатите челници денеска беа целосно затворени за јавноста.

Во ситуација кога „металците“ за само два дена ги очекува дуелот против Црвена звезда во рамките на шестото коло од АБА-лигата на рака им оди тоа што Владо Јовановиќ стана слободен агент. Станува збор за доста познато тренерско име, кое пред два дена се раздели со Доњецк, чиј член е македонскиот репрезентативец Војдан Стојановски. Србинот во своето портфолио има искуство во АБА-лигата, во која минатата сезона ги водеше - „црвено-белите“!

Второто име со кое се шпекулираше вчера е Словенецот Алеш Пипан, во моментов тренер на Задар. На Евробаскетот минатата година беше селектор на Полска, а претходно ја водеше Словенија на ЕП 2005, на СП 2006 и на ЕП 2007 пред да си поднесе оставка по неуспехот во квалификациите за ОИ 2008. На клупски план покрај Задар, бил тренер и на Анвил, Влоцлавек, Марибор, Загорје, Крка и Геоплин Слова. (М.К.)

Статијата е прочитана 1635 пати.

Испрати коментарНадал ги откажа Париз и Лондон
Пипан - Ќе се обидам да ја подигнам играта на повисоко ниво
Азаренка не знае против Серена
Самарџиски победи, Антиќ и Мекејлеб поразени
Само Георгиевски со победа во Лига Европа
Јубилејниот 100. Тур де Франс ќе почне на Корзика
Кожув немоќен против Рилски
Азаренка на мускули против Кербер
Словенецот Алеш Пипан нов тренер на МЗТ Скопје
Германска енигма за „кралевите“
Вардар Про доминантен против Борац
Магдебург се плаши од „Кале“
Шахтјор му зеде мерка на Челзи

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 5°C

Ведро

Сабота
Локални грмотевици
Макс: 21°C, Мин: 9°C

Недела
Локални грмотевици
Макс: 23°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (36)
Tито во дилема дали да се разведе од Јованка. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ФОТО) Обама гласаше во Чикаго
Со предвременото гласање тој стана првиот американски претседател кој гласал пред денот на изборите...
Верски профит во Мека
Милиони луѓе секоја година доаѓаат и и' носат милијарди долари на саудиската економија...
Доналд Трамп во отворена војна со Обама
Ќе даде пет милиони долари во добротворни цели ако Обама ги објави своите документи...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |