Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
07.10.2012, 15:24

„Војна на ѕвездите“ наместо „Мона Лиза“ во Лувр

Парискиот музеј до 17 март ќе биде домаќин на епските битки на џедаите, војници на галаксиите, дроиди и жители на Татуин

Во музејот „Лувр“ до 17 март ќе биде отворена една малку необична изложба на играчки за оваа институција, на тема „Војна на ѕвездите“. Делот од „Лувр“, кој е наменет за применета и декоративна уметност ќе биде домаќин на епските битки на џедаите, војници на галаксиите, дроиди и жители на Татуин. Ова е необична тема за музејското крило, кое претежно изложува уметнички парчиња мебел или изработки од стакло, но кустосот на Одделението за играчки Дороти Шарл вели дека во аналите на уметноста „Војна на ѕвездите“ има посебно место.

„’Војна на ѕвездите’ беа резволуција во индустријата на играчките“, изјави таа.

Централна фигура на изложбата е Арно Грунбер, продавач на играчки и колекционер. Неговите 450 предмети се изложени на изложбата. Голем љубител на „Војна на ѕвездите“ од првиот филм во 1977 година, кога имал 11 години, Грунберг вели дека е воодушевен од тоа што неговата колекција сега можат да ја видат и други и што постои нова генерација на млади, кои уживаат во неговите играчки.

„Сакав да ја претставам понорамата на силата на ’Војна на ѕвездите’, изјави тој и појасни дека неговата колекција варира од првите акциски фигури, кои се појавија на пазарот во 1978 година до денес. ’Војна на ѕвездите’ е феномен за младите, тие се одраз на детството, но оваа изложба е за секого“, додаде тој.

Двете трологии на Џорџ Лукас ја одушевија публиката со интересната приказна, комплицираната митологија и иновативните специјални ефекти. Филмовите станаа вистинско богатство за продажба на предмети поврзани со нив, вклучувајќи акциски фигури, чанти, маици и слично.


Статијата е прочитана 223 пати.

Испрати коментарНационалната предлог-стратегија за развој на културата на јавна расправа
На Тумбе-кафе нови пронајдоци на некропола од 4 век
(ФОТО) Мила Кунис се соблече топлес
Можеме ли да ја повратиме дивината?
Благој Нацоски ќе пее на Сардинија во „Ромео и Јулија“
(ФОТО) По „Сити мол“, турканици и на „Бела ноќ“
„Век за самување“ најдобра поема за 2012 година
(ФОТО) Свеќи и ѕвездено небо за Тоше
(ФОТО) Собрани 200 единици крв до 15 часот
Светски ден на Бонд, Џејмс Бонд
Тетовскиот театар вечерва на МЕСС во Сараево
„Калчр девелопмент“ во живо на Канал 103
„Биди и ти дел од ѕвезденото небо на Тоше“ на плоштад „Македонија“
Да се потсетиме на „Скопје во 90-тите“ во МКЦ
Македонската филхармонија го откупи делото на Илија Илиевски
Опра и Бритни – најплатени жени во шоу-бизнисот
Кончаловски во Кинотеката на Македонија
„Бела ноќ“ в сабота во Скопје
Ана Дурловски повторно ја воздигна Лучија
Вечерва стартува четвртото издание на „Десонанз“
Уште разголени фотографии од кралскиот пар
Новите германски филмови го окупираат Скопје
(ФОТО) „Тојота“ го претстави новиот „паметен инсект“
Забранет влез за Мајк Тајсон во Нов Зеланд
Рубенс Муратовски стана татко

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Ведро

Понеделник
Ведро
Макс: 21°C, Мин: 3°C

Вторник
Ведро
Макс: 22°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (20)
Плачењето на Ранковиќ. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Можеме ли да ја повратиме дивината?
Амбициозните програми за обновување и повторно оживување на деградираните екосистеми ја предизвикуваат претпоставката де...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |