Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
15.09.2012, 17:33
Роналдо: Меси повеќе ме фасцинира од Кристијано„Во моите очи Меси е пред Роналдо. Му давам предност бидејќи за нијанса е покреативен“, изјави легендарниот Бразилец за домашните медиуми

Легендарниот бразилски фудбалер Роналдо изјави дека повеќе му се допаѓа играта на асот на Барселона, Лионел Меси, отколку на неговиот имењак Кристијано Роналдо.

„Во моите очи Меси е пред Роналдо. Му давам предност бидејќи за нијанса е покреативен. Иако е Аргентинец и познато е дека таа земја е ривал на мојот Бразил, сепак мојот избор е Меси“, изјави Роналдо за бразилските медиуми.

Тој додаде дека нема сомневање дека и Меси и Роналдо се фантастични играчи и дека им се восхитува и на двајцата.

Роналдо има и совет за својот сонародник Нејмар, а тоа е што побрзо да се пресели во Европа. Роналдо исто така со нетрпение го очекува Светското првенство кое ќе се одржува токму во Бразил во 2014 година.

,,Имаме млада екипа, ги имаме Нејмар, Пато, Тиаго Силва кој е одличен одбранбен играч, Гансо, Оскар. Велам дека имаме млада екипа и можеме да се надеваме дека ќе го освоиме Мундијалот'' - заврши некогаш најдобриот фудбалер на светот.


Статијата е прочитана 1178 пати.

Испрати коментарМЗТ Скопје го освои Меморијалот „Делибашиќ
Работнички го доби дербито со Металург
Вардар про лесно со Мешков Бре��т
Нов пораз на Реал Мадрид во Примера
Аталанта непријатно го изненади Милан на „Сан Сиро“
Адеми од Динамо Загреб во македонскиот дрес?
Гвардиола го поддржува отцепувањето на Каталонија
Ферер победи за водство на Шпанија против САД
Пандев - Хрватска и Србија ќе паднат во Скопје
Претседателот на Фенербахче ја шокира Евролигата
Металург не отпатува во Прешов на натпревар од СЕХА лигата
Стефанов - Заминувам од лични причини, но останувам во репрезентацијата
Тајсон љубител на мјузикли!
Арсенал сака да го задржи Венгер
Димитриевиќ ја преслуша Барселона
Роналдо фокусиран на победите, а не на договорот
Монтепаски му оддаде почит на Мекејлеб
Пари од УЕФА за четири македонски клубови
„Коцкестите“ со голем бод од Брисел
Србија го фати последниот воз за Евробаскет 2013
Парична награда од 30.000 евра за Наковска-Бикова
Кличко ја почна изборна кампања во Украина
Јаневски - Македонија заслужи да победи во Глазгов
Талевски и вети нова стрелачка сала на Наковска-Бикова
Хулигани ги каменувале Меси и Аргентинците
Мекларен нема план Б ако си замине Хамилтон
Оланд на слепа параолимпијка - „Ви мавтав, но не ме видовте“
Мари, конечно, со Гренд-слем трофеј
(ФОТО) Тренинг на македонската репрезентација на „Хампден парк“ во Глазгов
Надежите на Македонија не се пласираа во баражот за ЕП
Левин - Шкотска мора да ја победи Македонија
Македонска решителност против шкотската агресивност
(ФУДБАЛ ВЕСТИ) Ибрахимовиќ - „Јас сум жива легенда“
Ѓоковиќ и Мареј во вечерашното финале
Металург едвај извлече реми против Хоризонт Здравје
Металург надмоќно до групите од Лигата на шампионите
Контадор ја освои Вуелта
Четврта титула за Серена Вилијамс на Jу- Ес опен
(ФОТО) Свечено затворени 14. Параолимписки игри во Лондон
Металург во финалето на квалификациската група за ЛШ
Хамилтон ја освои пол позицијата во Монца

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Облачно

Понеделник
Делумно облачно
Макс: 27°C, Мин: 13°C

Вторник
Ведро
Макс: 26°C, Мин: 15°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Нов фељтон на Утрински Весник Јованка Броз-Титова совладетелка
Во Конго отриен нов вид мајмун
Овој вид мајмуни локалните жители ги нарекуваат лесула, а нивните задници имаат специфична сина боја...
Стогодишник се` уште работи во „Волмарт“
Највозрасниот работник во САД има 100 години и веќе 29 години работи во супермаркет на „Волмарт“ во Канзас...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Фељтон |